|
|
7-сынып
|
Биология
|
1
|
Сабақтың тақырыбы
|
Ішекқуыстылар типінің жалпы сипаттамасы. Тұщы су гидрасы. Сыртқы көрінісі және мінез-құлқы. Гидраның қоректенуі. Тыныс алуы. Тітіркенгіштігі.
|
2
|
Сабақтың мақсаты
|
Ішекқуыстылар типіне жалпы сипаттама бере отырып, ішекқуыстылар типінің өкілі тұщы су гидрасының сыртқы көрнісі мен мінез-құлқы, қоректенуі, тыныс алуы және тітіркенгіштігінің маңызын ашу.
|
3
|
Оқу нәтижелері
|
Ішекқуыстылар типі туралы білім қалыптасады. Тұщы су гидрасының сыртқы көрнісі мен мінез-құлқының, қоректенуі мен тыныс алуының және тітіркенгіштігінің маңызын ұғады.
|
4
|
Түйінді идеялар
|
Сәулелі симметриялы, сцифоидтар, регенерация, гермафродит ұғымдарын біледі.
|
5
|
Бірлескен жұмысқа негізделген тәсіл
|
Топтық, жұптық жұмыс, талқылау
|
Тапсырмалар мен әдістер
|
Уақыты
|
Мұғалім іс-әрекеті
|
Оқушы іс - әрекеті
|
ресурстар
|
Ұйымдастыру кезеңі.
Тренинг: «Серпінді сұрақтар»
|
8 минут
3 минут
|
-Сәлеметсіздер ме?
Оқушыларды шеңбер қылып тұрғызып, шартын түсіндіремін. Яғни, үйге берілген тапсырманы сұрау мақсатында сұрақтар беріліп, жылдам жауаптар алынады.
|
Амандасады.
Оқушылар шеңберге тұрады да, бір-біріне допты лақтыра отырып, сұрақтар қояды және жылдам жауаптар береді.
|
Доп
|
Топқа бөлу
|
1 минут
|
Саналу бойынша 4 топқа бөлу
|
Оқушылар 1,2,3,4 реті бойынша 4 оқушыдан топқа бөлінеді және топтарға отырады
|
Топ номерлері жазылған қағаздар
|
Білу кезеңі
|
4 минут
|
«Миға шабуыл» әдісі арқылы жаңа тақырыпты ашу
Cұрақ “Гидра туралы не білесіңдер?»
|
Тақтада ілінген постерге оқушылар төменгі сыныпта өткенді еске түсіру мақсатында гидра туралы не білетіндерін жазып шығады.
|
Постер, маркер
|
Түсіну
|
5 минут
|
Оқулықпен жұмыс.
Жаңа тақырыптың мазмұнын ашу үшін термин сөздердің мағынасын ашу.
|
Анықтамалық кесте
Терминдер
|
анықтамасы
|
Көпжасушалы
|
|
гаплоид
|
|
сперматозоид
|
|
ұрықтану
|
|
регенерация
|
|
эктодерма
|
|
энтодерма
|
|
полип
|
|
Терминдерді оқулықтан тауып жазады және талдайды.
|
Интерактивті тақта
|
Қолдану
|
18 минут
|
Әр топқа оқулықтан тапсырмалар беріледі.
5 минут – оқуға
4 минут- талдау
6 минут – постер жасау
3 минут – қорғау (Таймерге үйрету)
1-топ: Ішекқуыстыларға жалпы сипаттама
2-топ: Тұщы су гидрасының сыртқы құрылысы және мінез-құлқы.
3-топ: Қоректенуі мен тыныс алуы.
4-топ: Тітіркенгіштігі
|
Оқулықтан түртіп алу әдісі бойынша саралап оқиды және талдайды.
Тақырыптың мазмұнын аша отырып, постер жасайды және қорғайды.
|
Оқулық, флипчарт, түрлі түсті маркер
|
Бағалау
|
2 минут
|
Топтық бағалау, миға шабуыл тапсырмасымен терминдердің сәйкестігін салыстыру
|
Топ басшысы топ мүшелерін бағалап шығады
|
Бағалау парақтары
|
Талдау
|
3 минут
|
Кері байланыс
Ауызша сұрақтар беріледі.
-
Көпжасушалыларға қандай жануарлар мен жәндіктер жатады?
-
Регенерация деген не?
-
Отырықшы тіршілік ететін ішекқуыстыларды ата.
-
Еркін жүзіп тіршілік ететін ішекқуыстыларды ата.
|
Оқушылар берілген сұрақтарға жауап береді.
|
|
Жинақтау
|
4 минут
|
Синквейн әдісі
1. Бірінші жол тақырыпты суреттейтін бір ғана сөзден тұруы зат есім керек.
2. Екінші жолы тақырыпты суреттейтін екі-ақ сөзден тұратын сын есім.
3. Үшінші жол тақырыптық іс -әрекетін көрсететін үш сөзден үш қимыл етістіктерден тұруы керек.
4. Төртінші жол тақырыпқа қатысты білгенін төрт сөз тіркесінен болуы керек.
5. Бесінші тақырыптық мәнін қайтадан көрсететін бір сөзді синоним болуы керек.
|
Синквейн әдісі алгоритімін қолданып, 5 жол өлең құрайды. Құрастырған өлеңді оқып шығады
Оқушылар бір-бірінің тапсырмаларын тексеріп, бір-бірін бағалайды.
|
|
Үйге тапсырма
|
2 минут
|
Қосымша ақпарат «Тұщы су гидрасы» тақырыбында жинақтап келу, таныстырылым
|
|
|
|
3 минут
|
Жазбаша кері байланыс: «Шабадан, ет тартқыш, себет»
|
Оқушылар өтілген тақырыптан түсінгендерін жазып көрсетеді
|
Интерактивті тақта
|