Тексерілді: Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі



Дата08.03.2022
өлшемі79.74 Kb.
#456064
түріСабақ
Тортай мінер ақ боз ат, ашық сабақ


Тексерілді:


Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі


"Есжан Берліқожаұлы атындағы №11 орта мектебі" КММ
(білім беру ұйымының атауы


Қысқа мерзімді сабақ жоспары


Фариза – поэзия падишасы
(сабақтың тақырыбы)

Білім беру ұйымының атауы:

"Есжан Берліқожаұлы атындағы №11 орта мектебі" КММ

Бөлім:

3-бөлім: «Мен балаң, жарық күнде сәуле қуған...»

Педагогтің аты-жөні:

Турысбекова Мадина Калыковна

Күні:

02.03.2022 жыл

Сынып: 6 "Б"

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

«Фариза - поэзия падишасы»

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

9.2.3.1. – шығармадағы әдеби тілді құбылту мен айшықтаудың (троп пен фигура) түрлерін табу
9.1.2.1 – Әдеби шығармадағы психологизмді анықтау

Сабақтың мақсаты

Оқушылар шығармадағы құбылту мен айшықтаудың түрлерін біледі,талдайды.
Әдеби шығармадағы психологизмді анықтайды.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басталуы
7 мин



Ұйымдастыру кезеңі.
Сәлемдесу.
Үй тапсырмасы
«Бағыт бағдар»әдісі арқылы өткен сабақ бойынша сұрақтарға жауап береді.
1.Ф.Оңғарсынованы кім деп танимыз?
2.Ф.Оңғарсынова қай жердің тумасы?
3.Фариза қандай мемлекеттік марапаттауларға ие болды?
4.Өлеңдерінде қандай философиялық категорияларды байқауға болады?
5.Алғашқы өлеңі баспасөз бетіне жарияланды?
6.Ең алғашқы еңбек жолын неден бастады?
Топқа бөлу тақырып бойынша тірек сөздер арқылы 3 топқа бөлеміз.

  1. Фариза

  2. Поэзия

  3. Падиша


Мұғаліммен сәлемдеседі.

.





Ауызша
кері байланыс беру арқылы оқушыларды
бағалау.
Керемет! Жарайсың! Тамаша!



9-сынып
«Қазақ әдебиеті» оқулығы
«Атамұра» баспасы,
2019ж.
Қанипа
Бітібаева
«Әдебиетті оқытудың инновация-лық әдістемесі»
Алматы, 2019

Ортасы
35 мин

Аяқталуы
3 мин


Сaбaқтың тaқыpыбы мен мaқсaтын хaбapлaу.
Тыңдалым: «Өлең,мен сені аялап өтемін»


1-тапсырма
Топтық жұмыс
Кестеге өлеңнен мысалдар жазып,басқа топтың мүшелеріне түсіндір.

1-топ

2-топ

3-топ

Автор бейнесі

Троп

Фигура












Дескриптор:

  • Кестені дұрыс толтырады.

  • Бір-біріне түсіндіреді.



Жұптық жұмыс
«Сандар формуласы» әдісі арқылы оқушылар өлең құрылысына талдайды.
Дескриптор:

  • Жұптасқан оқушылар өлең шумақтарынан буын,бунақ,ұйқас,шумақ,тармақ санын табады.

  • Авторын айтады.

  • Тақырыбы мен идеясын айтады.

Жеке жұмыс
2- тапсырма: Ақынның лирикалық ерекшелігін білдіретін сөздерді тауып,лирикадағы психолизмді анықта.(кітап,дәптермен жұмыс)
Дескриптор:

  • лирикадағы психолизмді анықтайды.


Рефлексия
"Үш көмекшім"

Не ойладым? Не жасадым? Не сезіндім?


Үй тапсырмасы
10-тапсырма: Өлең идеясын талдар эссе жаз.Эсседе
Сөз өнерінің қазіргі жастардың көзқарасы тұрғы-
сынан саралануына назар аудар.



Сұрақтарға жауап беру арқылы автордың бейнесін троп пен фигура түрлерін табу


Өлең құрылысын талдайды.
Лирикадағы психолизмді анықтаӘдеби шығармадағы психологизмді анықтау


Топтар бір-бірін


пікір арқылы бағалайды.
Өзара кері байланыс жасайды.

Жұптар бір-бірін стикер бойынша бағалайды.


бір-бірін
пікір арқылы бағалайды.





«Өлең, мен сені аялап өтем...»
Дара күндерімнің,
нала түндерімнің
серігі болғаның үшін,
сенімі болғаның үшін
мен сені аялаймын.

Біреудің пасықтығынан,


біреудің жасып мұңынан,
жүрегім сыздаған кезде,
жаным мұздаған кезде
мен сені саялаймын.

Біреудің күлкісін көріп,


бақыттының түр-түсін көріп,
шаттанып қалған шағымда,
жеткендей арман-сағымға,
қуаныштан дірілдеп денем,
алдыңа күлімдеп келем.

Ажалмен айқасқан сәтте


қыршын жас көз ілгенін көріп,
өткінші сезімдерді көріп,
кешегі "доспын" дегеннің
минутта жерінгенін көріп,
кімнен өшімді аларымды білмей,
кімдерге кінә тағарымды білмей,
алдыңа лапылдап келем,
жарылуға жақындап келем.

Өмірдің өткелдерінен


қиындық көп көргеніммен,
өртеніп от басқаныммен,
өзіңмен қоштаспадым мен.
Күлкімді, жайлы күнімді,
азапты, қайғы-мұңымды
өзіммен бөліскенің үшін,
қатем мен жеңістерім үшін
менің мынау қиындау тағдырым болып
о баста көріскенің үшін
Өлең, мен сені аялап өтем!

«Үш көмекшім»



Біреудің күлкісін көріп,


бақыттының түр-түсін көріп,
шаттанып қалған шағымда,
жеткендей арман-сағымға,
қуаныштан дірілдеп денем,
алдыңа күлімдеп келем.

Ажалмен айқасқан сәтте


қыршын жас көз ілгенін көріп,
өткінші сезімдерді көріп,
кешегі "доспын" дегеннің
минутта жерінгенін көріп,
кімнен өшімді аларымды білмей,
кімдерге кінә тағарымды білмей,
алдыңа лапылдап келем,
жарылуға жақындап келем.

Өмірдің өткелдерінен


қиындық көп көргеніммен,
өртеніп от басқаныммен,
өзіңмен қоштаспадым мен.
Күлкімді, жайлы күнімді,
азапты, қайғы-мұңымды
өзіммен бөліскенің үшін,
қатем мен жеңістерім үшін
менің мынау қиындау тағдырым болып
о баста көріскенің үшін
Өлең, мен сені аялап өтем!

Достарыңызбен бөлісу:




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет