Тақырыбы: Жай бөлшектерді және аралас
сандарды көбейту. Өзара кері сандар
|
Мектеп: №24 лицей
|
Күні: 06.12.2022
|
Мұғалімнің аты-жөні: Лаханова Б
|
Сынып: 5
|
Қатысқан оқушы саны:
|
Қатыспаған оқушы саны:
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
|
5.1.2.21
жай бөлшектерді, аралас сандарды көбейтуді орындау;
|
Сабақтың мақсаты
|
Білім алушы
- жай бөлшектерді аралас сандарды көбейту ережесін түсінеді, біледі.
- жай бөлшектерді, аралас сандарды көбейту ережесін қолданып есептерді орындай алады.
- жай бөлшектерді және аралас сандарды көбейтуді пайдаланып, мәтін есептерді шығара алады.
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
5 минут
|
Ұйымдастыру сәті
Үй жұмысын тексеру
«Ілмек сұрақ» әдісі
Аралас санды аралас санға көбейту
Жай бөлшек пен аралас санды көбейту
Жай бөлшекті жай бөлшекке көбейту
Натурал санды жай бөлшекке көбейту
|
Мұғаліммен сәлемдесу
Үй тапсырмасын тексерту
Сұрақтарға жауап беру
|
Мадақтау
|
сұрақтар
|
Сабақтың ортасы
35 минут
|
1-мысал.
1 кг кәмпит 990 теңге тұрады. 2 бүтін 7/9 кг кәмпит қанша теңге тұрады?
Шешуі.
Бөлшекті натурал санға көбейту үшін бөлшектің алымын натурал санға көбейтіп, нәтижесін алымына жазып, бөлімін өзгеріссіз қалдыру керек.
Әріптермен жазса:
мұндағы n – натурал сан, n > 1.
Бұрыс бөлшекті аралас санға айналдыру алгоритмі:
Бөлшектің алымын бөліміне бөлу керек;
Қалдық санды бөлшектің алымына жазып, бөлімін өзгеріссіз қалдыру керек;
Бөлу амалындағы шыққан бүтін мәнді аралас санның бүтін бөлігіне жазу керек.
Жауабы: 2750 теңге.
Ширату Оқулықпен жұмыс, барлық оқушылар
№550.Автобус 54 км/сағ жылдамдықпен t сағ-та қанша жол жүредi? 26.1-кестенi толтырыңдар
уақыт(сағ)
|
|
|
|
2
|
3
|
6
|
жүрілген жол(км)
|
|
|
|
|
|
|
Дескриптор: Білім алушы
- жүрілген жол формуласын жазады
- көбейтуді орындайды;
- бөлшектерді қысқартады;
Бағдаршам әдісі бойынша бағалайды
Жасыл-барлығы түсінікті.
Сары –әлі де толықтырылса.
Қызыл-түсініксіз.
3.Деңгейлік тапсырмалар. «Конверт» әдісі.
1 Өрнектiң мәнiн табыңдар
1) 2)
2. Енi см, ал ұзындығы одан 5 есе артық тiктөрт бұрыштың ауданын табыңдар.
3. 1) а саны 1-ден артық екенi белгiлi. а2 пен а3 сандарын салыстырыңдар
⠀
|
Есептік тапсырмалар
Білім лэнд платформасы арқылы арқылы есептер беру
Оқулықтан есептік тапсырмалар беру
Берілген аралас сандар мен жай бөлшекті көбейтуді орындайды
Сарлау тапсырмасы. Оушыларға деңгейлік тапсырмаларды жеке орнында отырып шығарады.
|
ҚБ
|
Білім лэнд
Әбілқасымова
|
Соңы
5 минут
|
Сабақты бекіту
Кері байланыс
Үйге тапсырма
Маған сабақ ұнады. Тақырыпты меңгердім.
Тақырыпты түсіндім, бірақ есептеген кезде қиналамын.
Сабақ маған түсініксіз.
Үйге тапсырма: (1. Алдамұратова Т.А., Байшоланов Е.С. Математика: Жалпы білім беретін мект. 5-сыныбына арн. / Т. Алдамұратова, Е. Байшоланов. 4-басылымы. - Алматы: Атамұра, 2015)№ , №
|
БББ
|
1-10 балл аралығында бағалап өту
|
|