Сабақтың тақырыбы: Органикалық дүние эвалюциясының
дәлелдемелері.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік
|
Дамытушылық
|
Тәрбиелік
|
Органикалық дүние эвалюциясының дәлелдемелері: анатомиялық, эмбриологиялық, палеонтологиялық және биогеографиялық дәлелдемелер туралы түсінік беру. Гомологиялық және аналогиялық мүшелер, эмбриология, палеонтология ұғымдарын түсіндіру.
|
Танымдық құштарлықтарын арттыру, бір – бірімен салыстыру, ажырату, анықтау, арқылы өз басына шешім қабылдау, суреттер арқылы дәлелдеп білу.
|
Отангерлікке, көптүрлілікті қорғауға, табиғатты сүйе білуге, табиғатқа материалистік көзқарасты қалыптастыру.
|
Сабақтың көрнекілігі:Тірек – сызба, кесте, карта, плакат, кеспе қағаздар. Сабақ түрі: Аралас Сабақ әдісі: Түсіндіру, топтық тапсырма беру, анықтау, ажырату, салыстыру, топтастыру стратегиясы. Сабақ барысы: I. Ұйымдастыру: Сынып оқушыларын түгелдеу, оқушыларды үш топқа бөлу, топ басшысын анықтау. II. Үй жұмысын тексеру 1. 4 конвертке бетіне бүркеніш, қорғаныш, сақтандырушы, жасырушы реңге тиісті суреттерді салып тақтаға ілеміз.Әр топтан бір оқушы шығып осы суреттерге қарап, қайсысының бейімделушіліктің қай түріне жататынын ажырату керек. 2. Әр топ оқушылары шығып таңдап алған конверттегі сұрақтарға жауап беруі керек. Сұрақтар: 1. Бүркеніш рең қандай организмдерге тән? 2. Бүркеніш реңге Маңғыстау жануарларынан мысал келтіріңдер. 3. Жасырушы реңнің ерекшелігі неде? 4. Жасырушы реңнің көбінесе организмнің жеке дамуының бастапқы сатысында ( жұмыртқа, дернәсіл, балапан) пайдалы болуының себебі неде? 5. Сақтандырушы рең қандай организмдерге тән? 6. Құстар неге ханқызға, өлексе қоңызға жоламайды? 7.Қорғаныш рең дегеніміз не? 8. Бейімделушіліктің салыстырмалы сипатына мысал келтіріңдер. III. Жаңа тақырыпты баяндау. Жоспар:
IV.Жаңа тақырыпты бекіту. Алдыңызда «Зерде» кітабы. Жаңа тақырыпты қалай меңгергенімізді «Зерде» кітабының сұрақтарына жауап беруіміз арқылы білеміз. Кітапта қандай сұрақтар берілгенін қарайық. I. тур. «Жас дарвиншілер» 1 – тапсырма. Анықтаңыз Омырқалы жануарлар қаңқасының жалпы көрнісіне қарап қаңқасының құрылысының ұқсастық жағын анықтаңыз. 2 – тапсырма. Ажыратыңыз Гомологиялық және аналогиялық мүшелердің суреттеріне қарап отырып, олардың шығу тегі мен атқаратын қызметтерінің әр түрлі екенін ажыратыңыз. 3 – тапсырма. Дәлелдеңіз Берілген сурет арқылы омыртқалы жануарлардың шығу тегінің бір екенін дәлелдеңіз. II. тур. «География биологияда қонақта» Әр топ салынған кескін бойынша, яғни картадан 2 биогеографиялық аймақтың атын және тіршілік ететін жануарларын білу керек. Әр топқа 2 биогеографиялық аймақтың кескіні беріледі. III. тур. Археологияға саяхат 1 – тапсырма. Құстар қалай жаралған? Берілген кималарды пайдаланып археоптерікстің жорғалаушыларға ұқсастық жағын алып тастап құстарға тән белгілерін жинап құс жасау, дәлелдеу. 2 – тапсырма. Жорғалаушылар қалай жаралған? Берілген кималарды пайдаланып археоптерікстің құстарға ұқсастық жағын алып тастап жорғалаушыларға тән белгілерін жинап жорғалаушы жасау, дәлелдеу. 3 – тапсырма. Сүтқоректілердің шығу тегі. Инностранцевия – аңтісті кесіртке деп аталатын жануарлардан сүтқоректі жануарларға ұқсас белгілерін көрсету. IV. тур. Қорытынды Тұжырым патшалығы Органикалық дүние эвалюциясының дәлелдемелерін оқушылар толтыруы керек.
-
Органикалық дүние эвалюциясының дәлелдемелері
|
-
Эмбриология- лық
|
|
Палеонтоло-гиялық
|
V. Үйге тапсырма:§ 21 Органикалық дүние эвалюциясының дәлелдемелері. Кестені толтыру.
Достарыңызбен бөлісу: |