7-сынып
Сабақтың тақырыбы: Сан есім
Сабақтың мақсаты:
білімділік: Сан есім туралы түсінік беру, оқушылардың білім, білік
дағдыларын қалыптастыру.
дамытушылық: балалардың ой-өрісін, танымдық қабілеттерін дамыта
отырып, шығармашылыққа баулу. Тәрбиелік мәні: оқушыларды адамгершілікке, ізденімпаздыққа, ұқыптылыққа, сауаттылыққа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас сабақ.
Сабақтың әдісі: түсіндіру, сұрақ- жауап, деңгейлік тапсырмалар.
Сабақтың көрнекілігі: суреттер, тірек-сызбалар, кесте, ойын, тест
тапсырмалары, Венн диаграммасы.
Сабақтың барысы: 1.Ұйымдастыру
2.Үй тапсырмасын сұрау.
3.Топтан ереже сұрау
-Сын есім дегеніміз не?
-Негізгі сын есім ережесін айт.
-Туынды сын есім дегеніміз не?
Ой қозғау.
1.Сөз таптарына нелер жатады?
2.Сын есім дегеніміз не? Сұрақтарын ата.
3.Сын есім нешеге бөлінеді?
4.Негізі сын есім дегеніміз не?
5.Туынды сын есім ережесін ата.
6.Қарсы мәндес сын есімдерді ата.
Барлық оқушыларға тест тапсырмалары беріледі.
1.Қандай ? қай? Деген сұрақтар қай сөз табына қойылады?
а). зат есім
ә).сын есім
б).сан есім
2.Заттың түрін, сапасын білдіретін сөздерді тап.
а).қара, тәтті. үлкен
в).Айжан, тырна, кітап
с). Алты, төрт, бес
3.Негізгі сын есімді тап.
а). білгіш, тазалық
б) таза, әдемі.
в). биші, әнші
4.Туынды сын есімді тап
а).ағаш, мақта
б).отыз, алты
в). өнерлі, сәнді
5.Негізі сын есім
а)Түбір сөзден жасалады.
б) Жалғау жалғану арқылы.
6. Туынды сын есім қалай жасалады?
а).жұрнақ жалғану арқылы
б).жалғау жалғану арқылы
Мына төмендегі сөздердің заттың түсін білдіретінін ішіне, заттың
сапасын білдіретін сөздерді сыртына жазу.
Қызыл, көгілдір, тәтті, сұр, биік, қызғылт, ащы, кең, жасыл.
Ішіне
|
сыртына
|
Қызыл
Көгілдір
Сұр
Қызғылт
Жасыл
|
Тәтті
Тар
Биік
Кең
Ащы
|
ІІІ. Жаңа сабақ. Қызығушылықты ояту.
1. 10-ның жартысы
2.6 ондық
3.Жоқ сан
4.Қасиетті сан
5.100-ден 10-ға кем сан
6.Бірліктердің ең кішісі
7.Төрт орынды сан
Топтастыру
алты
алты
неше?
реттік
есептік
нешінш?
қанша?
неше?
қанша?
нешінші?
реттік
есептік
қанша?
нешінші?
қанша?
Сан есім
Сызба бойынша сан есімге ереже шығару.
Сергіту сәті.
Мақал- мәтелдерден сын есімдерді табу.
1.Құдық қазса бір кісі,
Сусын ішер мың кісі
2.Жеті рет өлшеп, бір рет кес.
3.Бір тал кессең, он тал ек.
4.Бір күндік жолға шықсаң,
Үш күндік жол азық ал
5.Төртеу түгел болса, төбедегі келеді.
Ой толғаныс кезеңі.
қ/с
|
сөз таптары
|
зат есім
|
етістік
|
сын есім
|
сан есім
|
1
|
дәптер
|
+
|
|
|
|
2
|
келді
|
|
+
|
|
|
3
|
он
|
|
|
|
+
|
4
|
ащы
|
|
|
+
|
|
5
|
жақсы
|
|
|
+
|
|
6
|
Айгүл
|
+
|
|
|
|
7
|
суық
|
|
|
+
|
|
8
|
шықты
|
|
+
|
|
|
9
|
жақсы
|
|
|
+
|
|
10
|
кітап
|
+
|
|
|
|
Венн диаграммасы.
Сын есім Сан есім
Заттың сынын білдіреді.
Сөз таптары.
Заттың санын білдіреді
«Білгенге маржан»
3, 5, 7 сандарына байланысты балалар білімін тексеру.
3 қуат: Ақыл, жүрек , тіл
3 арсыз:Ұйқы , күлкі, тамақ
3 сауап: Шөлге құдық қазған
Өзенге көпір салған
Жолға ағаш еккен.
5 қару; Айбалта, садақ, шоқпар, найза, қылыш.
5 жаратылыс: Күн , ай, жұлдыз, күндіз, түн.
5қатар: от, жау, борыш, ару, сөз.
7 ата: Ата, әке, бала, немере, шөбере, шөпшек.туажат
7 қазына: Ер жігіт, сұлу әйел, ілім-білім, жүйрік ат, құмай тазы, қыран
бүркіт, берен мылтық.
7 күн: дүйсенбі, сейсенбі, сәрсенбі, бейсенбі, жұма, сенбі, жексенбі.
7 жетекші: Адамның басшысы-ақыл, жетекшісі- талап, жолаушысы-ой,
жолдасы-кәсіп, қорғаншысы-сабыр, сынаушысы-халық.
«Сиқырлы сандық» ойыны.
1.Сан есімді тап?
а).алпыс, төртінші
ә/ оқушы, таға
б/жақсы, өнерлі
2.Сан есім сұрақтарын көрсет.
а/қанша? Қайда? Неш?
ә/қанша? Неше? Нешінші?
б/ неше? Қашан? Қандай?
3.Он екінші, қырық екі сөздері қай сөз табына жатады?
а/зат есім
ә/сын есім
б/сан есім
4.Қанша? неше? Нешінші? Сұрақтары қай сөз табына қойылады?
а/ сын есім
ә/сан есім
б/етістік
5.Сан есмді тап?
а/ бес, дәптер
ә/ кітап, торт
б/отыз бес, сексен
6.Сан есімдердің қайсысы реттік сан есім?
а/ бесінші
ә/ тоқсан бес
б/жиырма
Сабақты қорытындылау.
-Сан есім дегенімз не?
-Сан есімге қандай сұрақтар қойылады?
Бағалау.
Үйге тапсырма: көркем шығармадан мысал табу.
Бәйдібек ауданы «Бөген» жалпы орта мектебінің қазақ тілі пәні мұғалімі
Жантай Ұлбосын
Достарыңызбен бөлісу: |