Ұйғыр ауданы
№ 4 Шонжы орта мектебі
Тарих пәнінің мұғалімі
Ермухаметова Салтанат Ешмухаметовна
11-сынып. Қазақстан тарихы
Сабақтың тақырыбы: 1916жылғы Қазақстандағы ұлт-азаттық көтеріліс
Сабақтың мақсаты:
-
1916 жылғы ұлт – азаттық қозғалысының тарихи мәнін түсіндіру.
-
Оқушылардың тарихи оқиғаларды саралау дағдысын қалыптастыру.
-
Ерлікке, елін, жерін, туған ел тарихына деген қызығушылыққа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: жаңа
Әдісі: ақпараттық технологияны қолдану
Көрнекілік: карта, тірек сигналдары
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
-
Оқу құралын тексеріп түгелдеу
-
Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ,Жаңа сабаққа кіріспе сұрақтар:
-
ХХғ басында қазақ қоғамы қандай болды?/столыпин реформасы1910ж;1914ж І-дүниежүзілік соғыс зардаптары; орыстандыру саясатының асқына түсуі т,с,с,/
-
Қазақ жерін отарлау қалай жүргізілді?/ қоныс аударған орыс шаруыларына күштеп тартып алып беру,Қазақ жерін орыс патшасының меншігі деп жариялады, артық жерлерді қазына меншігіне алып қойды /
Оқушылардың жауабы тыңдалып сараланады.
ІІІ. Жаңа сабақтың жоспары:
3.1, 1916ж ұлт-азаттық көтерілістің алғышарттары;
3.2. Көтерілістің басталуы, негізгі орталықтары.
3.3.Жазалаушы жасақтар қимылы.
3.4.Қозғалыстың қорытындылары, жеңілу себептері және тарихи маңызы
ІҮ. Жаңа сабақ барысында қамтылатын мәліметтер:
1916жылғы көтерілістің себептеріне, басталуына түріткі болған алғышартарға тоқталып ,қозғаушы күштерін жіктеп көрсету., Көтерілістің негізгі орталықтарын қамти отырып ,олардың өзіндік ерекшеліктерін жіктеп түсіндіру. ХХғ басындағы көтерілістің ХІХғ көтерілістерден айырмашылығы мен ұқсастығын саралау. Көтерілістің жеңілу себебіне тоқтала отырып, патша үкіметтінің жазалау шараларының салдарын анықтап беру, Көтерілістің тарихи маңызына баға беру./ тірек сигналдарымен көрсетіледі/ мұғалім бағыт береді , оқушылар өздері сабақты талдай бастайды/
Ү. Жаңа сабақты бекіту кезеңі:
І-әдіс «Миға шабуыл»/жылдам нақты жауып бер/
1. Көтеріліс кімге қарсы болды?/патша үкіметіне/
2, Көтерілістің негізгі орталықтарын ата?/Торғай,Жетісу/
3, Көтерілістің жеңілуінің басты себебі:/бытыраңқылық/
ІІ-әдіс ; «Сандарды сөйлетеміз,,»
1916. 25 . 06. 19-43
400. 87000. 1916. 21 08
1916. 50 000. 3000.
400 100 87000
1917. 02. 110000. 120.000. 50. 150000
ІІІ, әдіс Оқиғаны жалғастыр,,,,,,,,,,,,»
1916ж көтерілістің Жетісудағы ірі ошағы---------------------------------
1916ж 9 тамызда көтеріліс біртіндеп---------------------------------------
1916ж 21 тамыз Ташкентте----------------------------------------------------
1916ж Торғай обл түрмеге--------------------------------------------------
1916ж ұлы дүрбелеңде-----------------------------------------------------------
1916ж қарашада---------------------------------------------------------------------
ІҮ,-әдіс Кім? Қашан? Қайда?
Қазіргі Қарасай ауданында дүниеге келген-----------------------------------
Керемет стратег және әдіскер --------------------------------------------------
Нарынқолда қазақ балалары үшін мектеп ашқан ----------------------------
ҮІ, Сабақты бекіту:
«Ой қорыту» тәсілі /оқушылыр ой түйіндейді/,
1916жылғы көтеріліс--------------------------------------
1916ж көтерілістің негізгі орталығы--------------------
1916ж көтерілістің тарихи маңызы------------------------
« Салыстыр,,,,,,,,,,,,,,»
Жетісуда көтерілісшілерді жазалаудың салдары қандай--------------
Торғайдағы көтерілісшілерді жазалау салдары-----------------------------
ҮІІ Бағалау: / өзін-өзі бағалау/
ҮІІІ. Үйге тапсырма: Оқу. Қүжаттық мәліметтермен жұмыс істеу
Достарыңызбен бөлісу: |