Сабақтың тақырыбы №85 сабақ. Заттың сынын білдіретін сөздер. Аспаз Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары



Дата30.05.2024
өлшемі85.99 Kb.
#502086
түріСабақ
1с4тАспаз. Заттың сынын білдіретін сөздер


Білім беру ұйымының атауы:
Орта білім беру ұйымының педагогіне арналған қысқамерзімді жоспар сабақ.

Бөлім:

Сөз және оның мағынасы

Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

№85 сабақ. Заттың сынын білдіретін сөздер. Аспаз

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

1.2.5.1.мұғалімнің қолдауымен мәтіннің, сюжетті суреттің мазмұны бойынша сұрақ қою, сұраққа жауап беру;
1.3.5.1 мұғалімнің қолдауымен сөз, сөйлем, мәтінді тексеру, қатені түзету;
1.4.2.1* заттың атын, қимыл-әрекетін, сынын, санын білдіретін сөздерді ажыратып, орынды қолдану;

Сабақтың мақсаты

Өлеңді мәнерлеп оқиды, мамандық иелерін біледі

Құндылықтар

ТАЛАП: Білуге, жаңаны тануға құштар болу

Сабақтың барысы



Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ
тың басы
1-2

Психологиялық ахуалды қалыптастыру


Өлеңді хормен, мәнерлеп оқиды

ҚБ
Ауызша бағалау Жарайсың!
Тамаша! Бәрекелді!


Слайд
Көңіл күйлер
туралы смайликтер мен суреттер



Өткенді пысықтау
2-5

Өткенді пысықтау
«Жұмыртқа жинау» әдісі
Жұмыртқаларда жазылған заттың сынын білдіретін сөздерді оқы.
Қызыл, аппақ, қара, ұзын, жіңішке, тар, кең, үлкен, жап-жасыл, ала, күшкентай.



Заттың сынын білдіретін сөздерді оқиды

Дескриптор:
Өткен тақырыпарды біледі
Тапсырмаларды талапқа сай орындайды

Слайд
Суреттер

Тамшылар суреті



Тақырыпты ашу
5-7

Тақырыпты ашу
«Қай мамандық иесі?» ойыны
–Тарағы бар қолында,
Кімді айттым ойымда? (Шаштараз)
–Қалағы бар қолында,
Кімді айттым ойымда? (Құрылысшы)
–Ожауы бар қолында,
Кімді айттым ойымда? (Аспаз)



Жұмбақтарды шешеді

Дескриптор:
Жұмбақтарды шешеді
Мамандық иелерін ажырата алады

Слайд
Оқулық
Суреттер

Сабақ
тың ортасы
Жаңа тақырып
7-15

Жаңа тақырып
Автор туралы. Мылтықбай Ерімбетов 1956 жылы Түркістан облысы Жетісайда туған. «Балқаймақ»,«Отырар төбе» өлеңдері бар.

ФС тапсырмасы


1-жаттығу. Мәтінмен жүргізілетін жұмыстар:
1.Мұғалім оқушылардың назарын өзіне аударады.
2.Өлеңді өзі оқиды.
3.Сөздік жұмысын жүргізеді.
4.Мағынасы түсініксіз, қиын сөздермен жұмыс жүргізеді.
Жайраңдайды, күледі.
6.Жеке оқушыларға оқытады.
7.Мазмұнына байланысты сұрақ қояды.
8.Тірек сөздерді табады. Тақтаға жазады.
Сұрақ-жауап.
–Өлең не туралы?
–«Жолын қуып апамның» дегенді қалай түсінесіңдер?
–Өскенде кім болғыларың келеді?

Автормен танысады

Оқушылар мазмұнына байланысты қойылған сұрақтарға тақтадағы тірек сөздерді қатыстырып, толық жауап береді.


Жеке жұмыс жасайды



Дескриптор:
Өлеңді мәнерлеп оқиды
Мазмұнын түсінеді, сұрақтарға жауап береді
Тамаша!

Слайд
Оқулық
Суреттер

15-25

Дәптермен жұмыс
Жазылым ерекшелігі: дұрыс отырғызу, дәптердің көлбеу орналасуы және жазу кезінде қаламды ұстай білуді қалыптастыру.
(Оқушылардың партада дұрыс отыруын қадағалау.
– Балалар, кеудемізді көтеріп, иығымызды тік ұстаймыз. Аяғымызды жерге тигізіп, партада түзу отырамыз.
Дәптер көлбеулігін сақтау. Дәптерімізді партаға қоямыз. Бір ұшы кеудеміздегі түймеге қарама- қарсы және көлбеу жату керек. Дәптеріміз партаның шетіне екі саусақ жетпей тұрады. Жазған сайын дәптерімізді жылжытып, кітаптың астына кіргізіп отырамыз.)

2-жаттығу


Сөйлемдерді оқытады. Мағынасын сұрайды, толықтырады. Сөйлемдерді көркем етіп көшіріп жазғызады






Тапсырманы орындайды

Жеке жұмыс жасайды


Жеке жұмыс жасайды



Дескриптор:
Сөйлемдерді оқиды
Мағынасын түсіндіреді Сөйлемдерді көркем етіп көшіріп жазады

Слайд
Тақтадағы жазу үлгісі
Оқулық
дәптер

ҚБ. «Екі
жұлдыз, бір тілек» арқылы бағалау





25-30

3-жаттығу
Сөзжұмбақты дұрыс шешуге бағыт береді.
Жауаптары:
Қарбыз,асқабақ,пияз,қауын, сәбіз
Мамандық иесі – аспаз.

Сөзжұмбақ шешеді



Дескриптор:
Сөзжұмбақты дұрыс шешіп, бір мамандық иесінің атауын табады: аспаз.

Слайд
Оқулық
Жазу дәптері



Сергіту сәті.
30-32

Қимылдарды қайталайды.
Бір шаңырақ астында,
(шеңбер жасап, қол ұстасады)
Тату-тәтті тұрамыз.
Бірге ішеміз асты да,
(ас ішкенді көрсетеді)
Бірге сайран құрамыз.
(қолдарын жоғары көтереді)

Жаттығулар жасайды

Тамаша!


Музыка






Жұптық жұмыс
4-жаттығу.
Жаңылтпашты жұппен оқы
Балқаймақ сөзінің мағынасын түсіндір. Сөздік жұмысын жүргіз
Балқаймақ – қаймаққа қант, бал, ұн қосылып қайнатылған тәтті тағам.



Жаңылтпаш
ты жаттайды



Дескриптор:
Жаңылтпашты жұппен оқиды
Балқаймақ сөзінің мағынасын түсіндіреді






Бекіту
40-43
минут

ЕБҚ
Мына суретке қарап әңгіме құра.
Аспаз туралы айт
ЕҚБ
Аспаз пісіретін тағам түрлерін жаз. Олардың қайсысын анаң пісіре алады?
Мысалы: торт, тоқаш, нан,
ҚЖ:
Бес жолды өлең стратегиясын үйрету.
1.Асхана (не?). 1 сөз
2.Таза, кең (қандай?). 2 сөз
3.Тапсырыс береміз, отырамыз, тамақ ішеміз (не істейді?). 3 сөз
4.Маған мектептің асханасы ұнайды. (сөйлем)
4 сөз.
5. Дәмхана (синоним)



Жеке жұмыс жасайды


Өлең құрастыруды үйренеді

Дескриптор:
Өлең құрастыра алады

Слайд
Оқулық
Жазу дәптері

Кері байланыс
43-45 минут



Кері байаныс береді

«СМС» әдісі

Кері байланыс тақтайшасы


Достарыңызбен бөлісу:




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет