Математика 1 – сынып
Солтүстік Қазақстан облысы
Аққайың ауданы
Рублевка орта мектебі
Мұғалім: Галиулина Алия Камалиевна
Сабақтың тақырыбы: 9 саны және цифры.
Сабақтың мақсаты: 1) Оқушыларды 9 саны және цифрымен таныстыру.
2) Танымдылық тапсырмалар, ребустар арқылы, ойлау қабілеттерін жетілдіру. Есептеу дағдылары арқылы, білімділік дағдыларын қалыптастыру.
3) Пәнге деген қызығушылықтарын арттыру. Ұқыптылыққа, сауаттылыққа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ.
Сабақтың әдісі: дамытпалы, түсіндіру, сұрақ – жауап, салыстыру, көрнекілік, дәлелдеу, жинақтау.
Көрнекілігі: Электрондық оқулық, компьютер, интерактивті тақта, слайдтар, оқулық.
Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру кезеңі.
1. Психологиялық дайындық.
2. Ой қозғау.
Өрнекпен санды салыстыруды,
Азайту, қосу амалдарды,
Үйренеміз қай сабақта?
- Математика
3. Қызығушылықтарын ояту.
Өрік, алма, шие, алша
Жидек, жүзім піседі.
Қауын, қарбыз, қияр, сәбіз
Дүкендерге түседі
Бөбектерім айтыңдаршы
Бұл қай кезде болады
- Күз мезгілі.
- Күзде тағы қандай өзгерістер болады? (Балалардың ойларын тыңдау).
4. Өткенді қайталау.
Модуль: Геометриялық фигуралар. Бұрыштар. (Электрондық оқулықты пайдалану).
Модуль: Теңдік, теңсіздік. Теңдік және теңсіздік (Электрондық оқулықты пайдалану).
Алма бағы жайнаған
Қызыл алма жайнаған
Алдым үзіп 6-уын
Тағы алдым 2-еуін
Алдым сонда нешеуін? (Шешуі: 6 + 2 = 8 2 + 6 = 8)
Қосудың ауыстырымдылық қасиетінің ережесін сұрау.
- Қандай сандарды бір-біріне қосқанда 8 болады?
0+8 3+5 4+4 2+6 6+2
1+7 8+0 7+1 5+3 (Слайдпен жұмыс).
(
8
Слайдпен көрсету). Сандардың құрамын жаз.
7
- Өрнек дегеніміз не? (қосынды, айырма)
Жұмбақ: (Логикалық есеп)
Төрт қаз ұшып барады,
Биіктен төмен қарады,
Аяқ нешеу, бас нешеу?
Жауабын кім табады? (8 аяқ, 4 бас)
- Қай сан артық, қай сан кем? 8>4 4<8
Слайдпен жұмыс. Ребустар.
+ + = 7
+ + = 8
+ + = 9
5. Жаңа сабақ. 9 саны және цифры. (Электрондық оқулықпен жұмыс)
Модуль: Сандар мен цифрлар. Тоғыз – 9
Слайдпен жұмыс. Доминоның жартысын дөңгелектегі санға сәйкес келетіндей етіп толықтыр.
Сергіту сәті: Дала сары киінді
Самал соқты салқындау.
Қырмандар үйілді,
Алтын астық, алтын тау.
6. Оқулықпен жұмыс.
- Сандардың көршілерін ата. Слайдпен жұмыс.
- Оқушыларға оқулықтағы суреттер бойынша 9 саны жайында түсініктерін кеңейту.
7. Дәптермен жұмыс
- 9 саны қалай жазылатынын түсіндіру. Берілген үлгі бойынша цифрларды әдемі жазуды талап ету.
- Өрнектерді құрастыр:
1 + = 9 2 + = 9
+ 1 = 9 + 2 = 9
9 - = 9 - =
9 - = 9 - =
3 + = 9 4 + = 9
+ 3 = 9 + 4 = 9
9 - = 9 - =
9 - = 9 - =
Сергіту сәті: Тербелейді ағаштар,
Алдымнан жел еседі.
Кіп-кішкентай ағаштар,
Біп-биік боп өседі. (Сәйкес қимылдар орындау)
Модуль: Геометриялық фигуралар. Жай фигуралар. (2 тапсырма)
Кесінділерді өлше, сыз, салыстыр. 8 см * 9 см 9 см * 8 см
8. Сабақты бекіту.
Жауаптары бірдей карточкаларды көрсет:
Слайдпен жұмыс
- Сандарды орындарымен ауыстырғаннан нәтижесі өзгермейді. (Қосудың ауыстырымдылық қасиеті)
Санамақ.
Бір дегенім – Бірлік,
Екі дегенім – Ерлік.
Үш дегенім – Үміт,
Төрт дегенім – Түлік.
Бес дегенім – Бесік,
Алты дегенім – Асық.
Жеті дегенім – Желім,
Сегіз дегенім – Сенім.
Тоғыз дегенім – Төзім,
Он дегенім – Өзім.
9. Бағалау. Әр оқушының сабаққа белсене қатысуын белгілей отырып, жақсы нәтижеге жеткенін айту.
10. Мадақтау.
Достарыңызбен бөлісу: |