Сабақтың тақырыбы: №91 сабақ Бір бағыттағы қуып жету және қалып қо қозғалысы



Дата05.02.2024
өлшемі201.5 Kb.
#490771
түріСабақ
91 сабақ матем


Бөлім:

Қозғалысқа түсімділікке берілген есептер

Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сынып: 4 « »

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

91 сабақ Бір бағыттағы қуып жету және қалып қо қозғалысы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

4.5.1.9 **артынан қуып жету, бір бағыттағы қалып қою қозғалысына берілген есептерді арифметикалық және алгебралық әдіспен шешу

Сабақтың мақсаты

Бір бағыттағы қалып қою қозғалысына берілген есептерді арифметикалық және алгебралық әдіспен шешу

Құндылықтар

Отаншыл,намысшыл,елінің тарихын құрметтейтін,ұлттық мирастарды дәріптейтін, ең құметті мамандық иелерін құрмет тұтатын, ар –ұятты жоғары бағалайтын тұлға тәрбиелеу

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы
6 мин

Психологиялық ахуал қалыптастыру Психологиялық дайындық:
Білім деген бір ел бар Таусылмайтын тау-тау кені.
Ашатын сыр-сандығын
Жеткізетін арманға.
Мұраты ізгі,біліміді әр адамға,
Ашық екен ғажайып бақ, Білім легі хан сарайы.
«Дорба »әдісі арқылы
Топтарға бөлінеді
1 топ ІІ топ
Жасыл қызыл
Үй тапсырмасын тексеру
10 есептің шығарылуын зерделейміз
(Х – 30) * 3 = 6
Х – 30 = 6 : 3
Х – 30 = 2
Х = 30 + 2
Х = 32

(32 – 30) * 3 = 6


6 = 6

Үй тапсырмасын оқиды



Жауабын толықтыру, тиімді кері байланыс жасау.



Дескриптор:
1.Есеп мазмұны бойынша шартын құрып, жауабын табады-1Б


Дәптерлер



Сабақтың ортасы


33 мин



Жаңа сабақ
1 тапсырма. ӨЖ«Кім жүйрік ?»әдісімен
Ой қозғау
Ғалымдар Арал теңізі туралы мәлімет жинады.Теңіз ауданының кемуі туралы мәліметке қарап,есеп құрастыр.
Жыл Теңіз бетінің ауданы (км²)
1960 68900 км²
2015 8303 км²
Ш:68900 км2-8303 км2=60597 км2
Ж:Арал теңізінің ауданы 60597 км2 кеміген
2 тапсырма .ТЖ «Ойлан,жұптас,талқыла»әдісі арқылы
Есепті шығар
V₁ - 25 км/сағ
V₂ - 7 км/сағ
S -54 км
S2-? км
t-? сағ
Ш: U=U1-U2=25-7=18км/сағ
t=S/U=54/8=3сағ
S1=U1*t=25*3=75км
Ж:Катер 75 км арақашықтықты жүріп өтті.
3 тапсырма ЖЖ «Барабан»әдісі
А кентінен В кентіне дейінгі арақашықтық-120 км.А кентінен 15 км/сағ жылдамдықпен велисепедші шықты.Кестені дәптеріңе сызып ,оны толтыр.Мұндағы S1-велисепедші жүріп өткен арақашықтық,S2-оның В кентіне дейін әлі жүруі тиіс арақашықтық.



t

1 сағ

2 сағ

3 сағ

4 сағ

5 сағ

6 сағ

7 сағ

8 сағ

S1

15 км

30км

45 км

60
км

75
км

90 км

105 км

120км

S2

105 км

90км

75 км

60 км

45 км

30 км

15
км

0 км

t =1 сағ S1=U*t=15*1 =15 км


S2=S-S1=120-15=105км

t =2 сағ S1=U*t=15*2 =30 км


S2=S-S1=120-30=90км
t =3 сағ S1=U*t=15*3 =45 км
S2=S-S1=120-45=75км
t =4 сағ S1=U*t=15*4 =60 км
S2=S-S1=120-60=60км
t =5 сағ S1=U*t=15*5 =75 км
S2=S-S1=120-75=45км

t =6 сағ S1=U*t=15*6=90 км


S2=S-S1=120-90=30км
t =7 сағ S1=U*t=15*7 =105 км
S2=S-S1=120-105=15км
t =8 сағ S1=U*t=15*8 =120 км
S2=S-S1=120-120=0км
Ә )А кентінен 15 км/сағ жылдамдықпен велисепдші шықты.Ал В кентінен оған қарама –қарсы бағыттағы 20 км /сағ жылдамдықпен екінші велисепедші жүрді.Егер екеуі 3 сағаттан кейін кездесетін болса ,екі кенттің арасы қанша километр?
V₁ - 15 км/сағ
V₂ - 20 км\сағ
t – 3 сағ
S - ? км
Ш: (15 * 3) + (20 *3) = 45 + 60 = 105 км
Ж:105 км
Б) А кентінен таңертеңгі сағат 10-да 12 км/сағ жылдамдықпен велисепдші шықты. Сағат 12-де осы бағытта екінші велисепедші жолға шықты. Оның жылдамдығы біріншісінен 3 км/сағ артық .Егер екі кенттің арақашықтығы 60 км болса,В ауылына велсепедшілердің қайсысы бірінші келеді?
V₁ - 12 км/сағ
V₂ - ? 3 км/сағ артық
t – 2 сағ
S – 60 км
Ш: 12 + 3 = 15 км/саг
60 : 12 = 5 саг
60 : 15 = 4 саг
Ж:Бірінші велисепедші бірінші келді
ЕБҚО ойлау қабілеті жоғары оқушыға тапсырма
4-тапсырма
(85+х)*6=930
85+x=930*6
85+x=155
X=155-85
X=70 км\сағ
(85+70)*6=930
Сергіту сәті
5,7-тапсырма «Боулинг »әдісі арқылы
А) V1=10км\сағ
V2=8км\сағ
S=6км
t=?
Ш:V=V1*V2=10-8=2км \сағ
t=S/V=6/2=3сағ
Ж:3сағаттан кейін
Ә)V1=12км\сағ
V2=6км\сағ
S=30км
t=?
Ш:V=V1*V2=12-6=6км \сағ
t=S/V=30/6=5сағ
Ж:5 сағаттан кейін біреуі екіншісінен қуып жетеді
7-тапсырма

1)a=5см
b=4см


V=40см3
c=?см
Ш:c=V/(a*b)=40/(5*4)=40/20=2см
Ж:биіктігі 2 см
2) a=4см
b=3см
V=12см3
c=?см
Ш:c=V/(a*b)=12/(4*3)=12/12=1см
Ж:биіктігі 1см
3) a=7см
b=4см
V=280см3
c=?см
Ш:c=V/(a*b)=280/(4*7)=280/28=10см
Ж:биіктігі 10см



Өрнектердің мәнін табады
Есепті шығарады.

Шығару тәсілдерін


Пайдаланады

Есепті шығарады

Балалар бірге орындайды


Дескриптор:


1.Есептеу тәсілдерін анықтайды-1Б
2.Арал теңізінің ауданы қаншаға кемігенің табады -1Б

Дескриптор:
Қысқаша шартын құрады-1балл
амал таңбасын таңдап,өрнек құрады-1балл
мәнін есептейді,
жауабын жазады-1балл



Дескриптор:


мәнін есептейді,
жауабын жазады-1балл

Дескриптор:


мәнін есептейді,
жауабын жазады-1балл

Жарайсыңдар!

Дескриптор:


Қысқаша шартын құрады-1балл
мәнін есептейді,
жауабын жазады-1балл




Бейнеролик

Суреттер


Сабақтың соңы 6 мин

Кері байланыс : « Өрмекші торы» әдісімен
9 тапсырма. Үй тапсырмасы



Кері байланыс жасайды



Бағалау шкаласы:


5-6 балл – «3»
7-8 балл – «4»
9-10 балл – «5»

Кері байланыс
парағы


Достарыңызбен бөлісу:




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет