Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
9.2A Тыныс алу
|
Мектеп: №202 мектеп-гимназия
|
Күні:
|
ФИО учителя: Лесова С.
|
Сынып: 9
|
Қатысушылардың саны:
|
Қатыспағандардың саны:
|
Сабақтың тақырыбы
|
Анаэробты және аэробтытыныс алу. Анаэробты және аэробты тыныс алу үдерістерін химиялық реакция теңдеулерін қолданып қарастыру. Анаэробты және аэробты тыныс алудың тиімділіктері.
|
Осы сабақтың көмегімен қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
9.1.4.1 – тыныс алу реакциясының химиялық теңдеуін пайдалана отырып, анаэробты және аэробты тыныс алуды салыстыру
|
Сабақ түрі
|
Жаңа тақырыпты зерттеу
|
Сабақ мақсаты
|
Аэробты және анаэробты тыныс алуды білу;
аэробты және анаэробты тыныс алуды салыстыру;
физикалық жүктемелердің аэробты және анаэробты тыныс алуға әсерін қарастыру;
тыныс алу түрі бойынша шаршаудың пайда болу тәуелділігін зерттеу.
|
Бағалау критерийі
|
Аэробты және анаэробты тыныс алуды біледі;
аэробты және анаэробты тыныс алуды салыстырады;
физикалық жүктемелердің аэробты және анаэробты тыныс алуға әсерін қарастырады;
тыныс алу түрлері мен шаршаудың арасындағы байланысзерттейді.
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар орындай алады:
Бұлшықет әлсіздігі мен тыныс алу процестері арасындағы байланыс орнату. (оқу және жазу дағдылары)
Пәндік лексика және терминология:
Muscle fatigue - утомление мышц – бұлшық еттердің қажуы
Aerobic and anaerobic respiration - аэробное и анаэробное дыхание – аэробты және анаэробты тыныс алу
Lacticacid - молочная кислота - сүтқышқылы
Unableoffulloxygenation - невозможность полного окисления
Luckofenergy – недостаток энергии – энергия тапшылығы
relationship between type of respiration andfatigue – связь между типами дыхания и усталостью – тыныс алу түрлері мен шаршаудың арасындағы байланыс
Диалог құруға/жазылымға қажетті пайдалы сөздер топтамасы:
Аэробтық жағдайда, фосфат тобын қосу ...... қатысымен жүреді. Сондықтан бұл процесс тотығу фосфорлануы деп аталады. Анаэробты жағдайда бұлшықет жасушаларының белсенділігі мүмкін емес ..... .
|
Құндылықтарды дарыту
|
Сыйластық: оқушылар сабақ барысында өзіне және өзгелерге кедергі келтірмейді, өзгенің ойын соңына дейін тыңдайды.
Мұғалім әркімнің пікірін тыңдап, өз ойын білдіреді.
Академиялық шыншылдық: өзара бағалау мен өзіндік бағалауда шыншылдық таныту.
|
|