Батыс Қазақстан облысы әкімдігі білім басқармасы Бәйтерек ауданы білім беру бөлімінің «Қасым Аманжолов атындағы жалпы орта білім беретін мектебі» КММ
Сабақтың тақырыбы:
Бөлім
|
2 – бөлім
Адамзаттық құндылықтар және әлем мәдениеті
|
Педагогтың аты – жөні
|
Хасанова Б.М
|
Күні: 02.10
|
|
Сынып 8
|
Қатысушылар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы
|
Жалпыадамзаттық құндылықтар
Ұлттық құндылықтардың тілдегі көрінісі
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары
|
8.1.4.1 - мәтінде көтерілген мәселені (тұрмыстық, әлеуметтік) талдай отырып, негізгі ойды анықтау.
8.4.2.1 - сөйлеу ағымындағы интонацияның құрамдас бөліктері: әуен, әуез, тембр, қарқын, кідірісті сөйлеу мәнеріне сай қолдану;
|
Сабақтың мақсаты
|
Мәтінде көтерілген мәселені (тұрмыстық, әлеуметтік) талдай отырып, негізгі ойды анықтай алады. Сөйлеу ағымындағы интонацияның құрамдас бөліктері: әуен, әуез, тембр, қарқын, кідірісті сөйлеу мәнеріне сай қолдана алады.
|
С а б а қ б а р ы с ы:
|
Сабақтың кезеңі/
Уақыты
|
Педагогтың іс -әрекеті
|
Оқушының іс – әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
|
Оқушылармен амандасу, қатысуын түгендеу. Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатымен таныстыру;
Ойтүрткі
Төмендегі сұрақтарға жауап бер.
Құндылық дегенді қалай түсінесің?
Сен үшін не құнды?
|
|
|
|
Сабақтың ортасы
|
2-тапсырма. Мәтінді мұқият тыңда. Мәтінде қандай мәселе көтерілген? Ол мәселелер бойынша сенің көзқарасың қандай? Мәтіндегі негізгі ойды анықта. Төмендегі сұрақтарға жауап бер.
Құндылықтарды қалай бөлуге болады?
Мәдениетті неліктен «құндылық» дейді?
Рухани құндылықтар туралы не білесің?
Материалдық құндылықтар деп нені айтамыз?
Құндылықтар мәселесі басқа қай пәнде қарастырылады?
Тілдік бағдар
Интонация– дауыс ырғағы. Түрлі интонация мен айтылған әр сөйлем әртүрлі мағына береді. «Интонация»термині латынның «қатты сөйлеу» деген сөзінен шыққан. Интонация айтылған пікірлердің мағыналық және эмоциялық айырмашылығын көрсетеді, сөйлеуші лер дің көңіл күйін, олардың әңгіме тақырыбына, бір-біріне деген көзқарасын білдіреді.Интонация лексикалық құрылым, синтаксистік қатар мен
фразаның стильдік ерекшелігін танытып, дыбыстық әрі негізгі әуеннің, дауыс пен ырғақтың, кідіріс пен екпіннің өзгеруі мен та-нылады. Әр халықтың сөйлеу интонациясына сәйкес өзіне тән ішкі ерекшелігі бар. Олар: әуен, әуез, (тембр), қарқын, ұзақтылық,
кідіріс.
4- тарсмырма. Екі тұжырымның бірін таңдап, тақырып бойынща материал жинақтайды. Тезистік жоспар құрып , ойтолғау жазады.
Тіл туралы нықыл сөздерді жалғастырып жазып, жаттап жаады.
6-тапсырма.Мәтінді оқып, ат қояды.
Қарамен жазылған сөздерге дыбыстық талджау жасайды. Қазақ тіліндегі дауысты дыбыстардың жасаллу ерекшеліктерін еске түсіреді.
Мәтінді оқығанда әуеннің көтеруі мен бәсендеуіне тыныс белгілерінің әсер етуін түсіндіреді.
Мәтіннен етістіктерді теріп жазып, морфологиялықө талдау жасайды.
|
Мәтіннен қандай мәселелер көтерілгенін және негізгі ойды анықтап, мәтіндегі мәселелерге өз көзқарасын білдіреді. Сұрақтарға жауап береді
Ережемен танысады
Тапсырмаларда қолданады
Дескриптор: -Тезистік жоспар құрады, ойтолғау жазады.
- Нақыл сөздерді жалғастырып жазады.
Дескриптор: - Мәтінмен жұмыс жасайды.
- Етістіктерді теріп жазып, морфологиялықө талдау жасайды.
|
Жалпы – 3 балл.
Жалпы – 4 балл.
Жалпы – 3 балл.
|
Оқулық
8-сынып
«Атамұра» баспасы
2018жыл
|
Сабақтың соңы
|
«Мен үшін құндылық деген ...» сөйлемін қолданып, бүгінгі сабақтан алған білімдеріңді, әсерлеріңді өз ойларыңмен жеткізіңдер. Сөйлемдегі интонацияға мән беріңдер.
Үйге тапсырма: «Тілі жоғалған жұрттың өзі де жоғалады» эссе жазу
|
Кері байланыс жасайды
|
|
|
Достарыңызбен бөлісу: |