Білім беру ұйымының атауы
|
Қосақ негізгі мектебі
|
Пәні:
|
алгебра
|
Бөлім:
|
Бүтін көрсеткішті дәреже
|
Педагогтің аты-жөні
|
Шамшидин М.Б.
|
Күні:
|
21.09.2022
|
Сынып: 7
|
Қатысушылар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы
|
Бүтін көрсеткішті дәреже және оның қасиеттері
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
|
7.2.1.1 санды өрнектердің мәндерін табуда бүтін көрсеткішті дәреже қасиеттерін қолдану;
|
Сабақтың мақсаты
|
бүтін көрсеткішті дәреже қасиеттерін қолдану санды өрнектердің мәндерін табу;
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
1 – 10 мин
|
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылардың көңілін көтеріп, назарларын сабаққа аудару , жұмысқа ынталандыру
Үй жұмысын сұрау
Топқа бөлу: «Ойша сана,байқампаз бол!»
Оқушыларға стикерлерге жазылған есептер шешімімен топқа бөлінеді.I топ-0 дәрежелі бірліктер, II топ-екінші дәрежелі квадраттар, III топ-үшінші дәрежелі кубтар.
Өткен сабақтағы алған білімдерін еске түсіру үшін «Миға шабуыл» әдісі
Сұрақтар:
1.Дәреже негізі деген не?
2.Дәреже көрсеткіші деген не?
3.22 –ы неше?
4.53-тің кубы неге тең?
|
Сабаққа дайындалады,
Ыстық ықылас» арқылы сынып оқушылары бір-біріне жақсы тілектер тілейді.
|
Бағалау: ауызша мадақтау Өте жақсы! Жарайсыңдар! Керемет!
|
Қосымша
Стикерлер
20 ,30,а0,в0,70-бірліктер.
22,42,72,92,112-квадраттар.
33,23,43,53,13-кубтар.
|
11– 25 мин
|
«Ой қозғау», жаңа тақырыпқа көшу мақсатында оқушыларға өткен тақырыппен байланыстырып сұрақтар қою
1) 3 санының дәрежелерінен тұратын тізбегінің мәндерін табыңдар.
Алдыңғы дәреженің мәнімен салыстырғанда әрбір келесі дәреженің мәні туралытуралы қандай қорытынды жасауға болады?
Келесі дәреженің мәнімен салыстырғанда әрбір алдыңғы дәреженің мәні туралы қандай қорытынды жасауға болады?
2) Сандар тізбегінің әр мүшесін дәреже түрінде жазыңдар:
Жаңа тақырыпты меңгерту
Деңгейлік тапсырмалар:
А: 6.3. (жеке жұмыс)
сандарын негізі болатын дәреже түрінде көрсетіңдер.
В: 6.6. (тақ) «Ойлан-жұптас-бөліс» әдісі
Есептеңдер:
С: 6.7. (топпен жұмыс)
өрнектерін бөлшек түрінде көрсетіңдер.
|
Оқушылар жаңа тақырыппен танысады
Дескриптор Білім алушы
натурал сандарды дәреже түрінде жазады;
бөлшекті теріс көрсеткішті дәрежемен алмастырады;
натурал сандарды бөлшектің дәрежесі түрінде жазады.
Дескриптор Білім алушы
теріс көрсеткішті дәрежені бөлшек түрінде жазады;
жай бөлшектерді теріс дәрежеге шығарады;
өрнектің мәнін есептейді.
Дескриптор Білім алушы
теріс көрсеткішті дәрежені бөлшек түрінде жазады;
қосындының немесе айырманың мәнін есептейді;
бөлшектерді көбейтуді орындайды.
|
ҚБ: «Бағдаршам» әдісі
ҚБ: жұпта өзара бағалау
ҚБ: топта өзара бағалау
|
bilim.land
|
25 – 35мин
|
Ширату жаттығуы: Оқушы берілгендер бойынша «Дауыс беру» әдісімен жауаптарына сәйкес отырып, тұрады. (иә – отырады, жоқ – тұрады)
1) 10см=10-1м
2) 3м=3-3км
3) 5м=0,005км
4) 1дм=10-3м
5) 1г=10-3кг
Функционалдық сауаттылық
Санның ең соңғы цифрын анықтаңдар:
Қалыптастырушы бағалау.
1-тапсырма
1) Сандарды негізі 3 болатын дәрежемен жазыңыз:
a) ;
b)
2-тапсырма
Мысалдар мен олардың жауаптары арасында сәйкестікті
орнатыңыз
Тапсырмалар
|
|
Дәреже түріндегі жауап
|
|
Жауап
|
(32 4-4)2
|
34
|
|
|
32
|
81
|
|
52
|
9
|
|
2-6
|
25
|
|
Дескриптор Білім алушы
дәреженің қасиеттерін біледі;
дәрежені есептегенде мәндерінің соңғы цифрларының қайталану алгоритмін біледі
Дескриптор Білім алушы
көбейтіндіні дәреже түрінде жазып көрсетеді;
бөлшекті теріс көрсеткішті дәрежемен алмастырады;
сандарды бүтін дәреже түрінде жазады.
Дескриптор Білім алушы
өрнекті түрлендіру үшін дәреженің қасиеттерін
қолданады;
өрнекті дәреже түріндегі жауаппен сәйкестендіреді;
өрнекті жауабымен сәйкестендіреді.
|
ҚБ: «Мадақтау»
|
қосымша
|
Сабақтың соңы
40 - 45 мин
|
Үйге тапсырма:
Сабақты қорытындылау.
Кері байланыс:«Бес саусақ» тәсілі
Бас бармақ
|
Бүгін мен не үйрендім?
|
Балан үйрек
|
Бүгін мен не жасадым және неге қол жеткіздім?
|
Ортан терек
|
Менің көңіл – күйім?
|
Шылдыр шүмек
|
Бүгін мен кімге көмектесе алдым?
|
Кішкене бөбек
|
Қандай қиындық болды, оны жеңе алдым ба?
|
|
Үй жұмысын жазып алады.
|
Формативті бағалау
|
А.Е.Әбілқасымова,
Т.П.Кучер, З.Ә.Жұмағұлова.-1бөлім.-Алматы:Мектеп, 2018
|
Рефлексия
«МЕН ҮШІН БҮГІН САБАҚТА»
Оқушыларға жеке парақша беріледі, олар үш бағыт бойынша өз жұмысы бойынша қажет сөздің астын сызу керек.
Сабақ
|
Мен сабақта
|
Қорытынды
|
1 қызық
|
жұмыс істедім
|
1.материалды түсіндім
|
қызықсыз
|
демалдым
|
2. білетінімнен де көп білдім.
|
3 енжарлық
|
басқаларға көмектестім
|
3. түсінбедім
|
|
Рефлексия
«МЕН ҮШІН БҮГІН САБАҚТА»
Оқушыларға жеке парақша беріледі, олар үш бағыт бойынша өз жұмысы бойынша қажет сөздің астын сызу керек.
Сабақ
|
Мен сабақта
|
Қорытынды
|
қызық
|
жұмыс істедім
|
1.материалды түсіндім
|
қызықсыз
|
демалдым
|
2. білетінімнен де көп білдім.
|
енжарлық
|
басқаларға көмектестім
|
3. түсінбедім
|
|
|
|
Рефлексия
«МЕН ҮШІН БҮГІН САБАҚТА»
Оқушыларға жеке парақша беріледі, олар үш бағыт бойынша өз жұмысы бойынша қажет сөздің астын сызу керек.
Сабақ
|
Мен сабақта
|
Қорытынды
|
қызық
|
жұмыс істедім
|
1.материалды түсіндім
|
қызықсыз
|
демалдым
|
2. білетінімнен де көп білдім.
|
енжарлық
|
басқаларға көмектестім
|
3. түсінбедім
|
|
Рефлексия
«МЕН ҮШІН БҮГІН САБАҚТА»
Оқушыларға жеке парақша беріледі, олар үш бағыт бойынша өз жұмысы бойынша қажет сөздің астын сызу керек.
Сабақ
|
Мен сабақта
|
Қорытынды
|
қызық
|
жұмыс істедім
|
1.материалды түсіндім
|
қызықсыз
|
демалдым
|
2. білетінімнен де көп білдім.
|
енжарлық
|
басқаларға көмектестім
|
3. түсінбедім
|
|
Рефлексия
«МЕН ҮШІН БҮГІН САБАҚТА»
Оқушыларға жеке парақша беріледі, олар үш бағыт бойынша өз жұмысы бойынша қажет сөздің астын сызу керек.
Сабақ
|
Мен сабақта
|
Қорытынды
|
қызық
|
жұмыс істедім
|
1.материалды түсіндім
|
қызықсыз
|
демалдым
|
2. білетінімнен де көп білдім.
|
енжарлық
|
басқаларға көмектестім
|
3. түсінбедім
|
|
Рефлексия
«МЕН ҮШІН БҮГІН САБАҚТА»
Оқушыларға жеке парақша беріледі, олар үш бағыт бойынша өз жұмысы бойынша қажет сөздің астын сызу керек.
Сабақ
|
Мен сабақта
|
Қорытынды
|
қызық
|
жұмыс істедім
|
1.материалды түсіндім
|
қызықсыз
|
демалдым
|
2. білетінімнен де көп білдім.
|
енжарлық
|
басқаларға көмектестім
|
3. түсінбедім
|
|
Cәйкестендіру тапсырмасын орындатамын.
Жеке жұмыс 1
|
Жеке жұмыс 2- Тест жұмысы
Қателесіп кетпе!
|
Cәйкестендіру тапсырмасын орындатамын.
Жеке жұмыс 1
|
Жеке жұмыс 2- Тест жұмысы
Қателесіп кетпе!
|
Достарыңызбен бөлісу: |