Бөлім:
|
Қысқаша көбейту формулалары
|
Педагогің Аты, Тегі; Әкесінің аты (бар болған жағдайда):
|
Оразалиева А
|
Пән/Сынып:
|
7 сынып. Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:
|
Күні:
|
22,01
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Екі өрнектің квадраттарының айырмасы.
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:
|
7.2.1.10
қысқаша көбейту формулаларын білу және қолдану;
|
Сабақтың мақсаттары:
|
-екі өрнектің квадраттарының айырмасы формуласын білу
-екі өрнектің квадраттарының айырмасы формуласын есеп шығаруда қолдану.
|
Сабақ барысы:
|
Уақыты
|
Кезең дері
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
5 минут
|
Ұйым
дастыру
|
Сәлеметсіздерме!
Бүгін, Екі өрнектің квадраттарының айырмасы тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: - екі өрнектің квадраттарының айырмасы формуласы.
- екі өрнектің квадраттарының айырмасы формуласын қолдану.
Үй тапсырмасын тексеру. №31.11.
|
Амандасады, сабаққа
дайындалады.
Сұрақтарға жауап береді
|
|
|
25
минут
|
Бекіту тапсырмасы
|
Тапсырмалар.
№1. Көпмүше түріне келтіріңдер:
№2. Өрнекті ықшамдаңдар:
№3.
І. a) (3m - *)(3m +*) = 9m2 – 4n2
в) (0,5х – у)(* + у) = 0,25х2 - *
ІІ. а) (* - 4х)(5а + *) = 25а2 – 16х2
в) (4pq +3)(4pq – 3) =* - *
ІІІ. a) (* - b4)(b4 +*)=121a10 – b8
в) (5 – 7xy)(* - 7xy)=25 -*
! Қатені түзеу керек.
( 3mn + 1)(3mn – 1)= 6m2n2 – 1
(4pq +3)(3 – 4pq) = 16pq – 6
( 2ab – 5)(2ab +5) = 4a2b – 10
(4a2 + 6b)(4a2 – 6b) = 16a2 – 36b
|
Оқушылар дескрипторға сәйкес тапсырмаларды орындайды.
Оқулықтан есептерді шығарады.
|
Дескриптор:
-Қысқаша көбейту формулаларын қолдана алады
-Есептеулерде қысқаша көбейту формалаларын қолдана алады
-Дәлелдеуді жүргізе алады.
ҚБ:«Бас бармақ»
әдісі
|
Жалпы білім беретін мектептің 7–сыныбына арналған оқулық.
Карточкалар;7 сыныпқа арналған оқулық
|
10 мин
|
Оқулықпен жұмыс
|
|
Тапсырманы орындайды
|
Оқушының тақтадағы белсенділігіне байланысты ауызша бағалау
|
Жалпы білім беретін мектептің 7–сыныбына арналған оқулық.
Тақта
Бор
Кітап
Дәптер
|
5 минут
|
|
Бүгінгі сабақта: - қысқаша көбейту формулаларын ауызша тұжырымдай біледі;
- ауызша тұжырымдалған қысқаша көбейту формулаларын жаза біледі;
Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:
Рефлексия: «БББ» әдісі
Үйге тапсырма.№31.20
|
Тақырыпты меңгергенін анықтау
|
Кері байланыс
|
Жалпы білім беретін мектептің 7–сыныбына арналған оқулық.
Тақта
Бор
Кітап
Дәптер
|
Педагогтің Аты, Тегі, Әкесінің аты
|
Төлеген А
|
Пән/Сынып:
|
7 сынып
|
Күні: 7.12
|
|
Бөлім:
|
Үшбұрыштар
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Теңбүйірлі үшбұрыш, оның қасиеттері және белгілері
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:
|
7.1.1.23
теңбүйірлі үшбұрыштың белгілері мен қасиеттерін қолдану;
|
Сабақтың мақсаттары:
|
Теңбүйірлі үшбұрышты, оның элементтерін ажыратады.
Теңбүйірлі үшбұрыштың қасиеттері мен белгілерін қолдану арқылы есептер шығара алады.
|
Сабақ барысы:
|
Уақыты
|
Кезең дері
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
5 минут
|
Ұйымдастыру
|
Сәлеметсіздерме!
Бүгін, Теңбүйірлі үшбұрыш, оның қасиеттері және белгілері тақырыбын қарастырамыз
Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз:
-Теңбүйірлі үшбұрышты, оның элементтерін ажыратады.
-Теңбүйірлі үшбұрыштың қасиеттері мен белгілерін қолдану арқылы есептер шығара алады.
Өткенді қайталау. « Сұрақ-жауап» арқылы.
- Қандай фигура үшбұрыш деп аталады?
-Үшбұрыштар теңдігінің белгілері
-Үшбұрыштың периметрі дегеніміз не
|
Сұрақтарға жауап береді
|
|
Қима қағаз
Оқулық
Жұмыс дәптер
Қалам
|
10 мин
|
Жаңа сабақ
|
Екі қабырғасы тең үшбұрышты теңбүйірлі үшбұрыш деп атайды. Тең қабырғаларын үшбұрыштың бүйір қабырғалары деп, ал үшінші қабырғасын оның табаны деп атайды.
Теңбүйірлі үшбұрыштың қасиеттері.
Теорема (теңбүйірлі үшбұрыштың бұрыштарының қасиеті). Теңбүйірлі үшбұрыштың табанындағы бұрыштары тең.
Берілгені:
∆ABC – теңбүйірлі үшбұрыш, AB = BC.
Дәлелдеу керек: ∠A = ∠C.
Дәлелдеу.
ABC теңбүйірлі үшбұрышының BD биссектрисасын жүргізейік. Енді ABD және CBD үшбұрыштарын қарастырайық. BD – биссектриса болғандықтан, ∠ABD = ∠CBD, ал ABC теңбүйірлі үшбұрыш болғандықтан, AB = CB. Сонымен қатар BD кесіндісі – ABD және CBD үшбұрыштарына ортақ қабырға. Үшбұрыштар теңдігінің бірінші белгісі бойынша, ΔABD = ΔCBD. Үшбұрыштардың теңдігінен ∠A = ∠C екені шығады. Теорема дәлелденді.
Теңбүйірлі үшбұрыштың төбесінен табанына жүргізілген биіктігі оның әрі медианасы, әрі биссектрисасы болады.
Теңбүйірлі үшбұрыштың төбесінен табанына жүргізілген медианасы оның әрі биіктігі, әрі биссектрисасы болады.
|
Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады
Білім алушы онлайн мектеп сайтынан теорема, сызба, дәлелдеуімен танысып, дәптерлеріне жазады.
|
Теңбүйірлі үшбұрыш, оның қасиеттері және белгілерімен танысады.
.
|
Қима қағаз
Оқулық
Жұмыс дәптер
Қалам
Сызғыш
Өшіргіш
қаламсап
|
15
минут
|
Бекіту тапсырмасы
|
Деңгейлік тапсырмалар.
А деңгей
1. Тең бүйірлі үшбұрыштың екі қабырғасы 7 см және 11 см. Оның үшінші қабырғасын тап.Ж: 7 см
В деңгей
Теңбүйірлі үшбұрыштың периметрі 12см, ал бүйір қабырғасы 5см. Оның табанын анықтаңдар.
Үшбұрыштың екі қабырғасы 8 см және 17 см, ал периметрі 35 см. Оның үшінші қабырғасы қандай? Ж. 10 см
С деңгей
1. Үшбұрыштың бір қабырғасы 10 см, периметрі 32 см, ал өзге екі қабырғаларының бірі екіншісінен 5 см қысқа. Үшбұрыштың қабырғаларын тап.Ж: 8,5см;13,5см.
2.Теңбүйірлі үшбұрыштар – өмірде
Теңбүйірлі үшбұрыштарды қоршаған ортада қай жерлерде кездестіреміз?(Оқушылардың жауаптары тыңдалады)
3.Оқулықтан №
|
Берілген тапсырмаларды орындайды.
№1 сызбасы.
|
Дескриптор:
-тең бүйірлі үшбұрыш екенін дәлелдей алады;
-тең бүйірлі үшбұрыштың қасиетін қолдану арқылы есепті шығара алады.
ҚБ: Қолпаштау арқылы оқушылар бірін-бірі бағалайды.
|
Қима қағаз
Оқулық
Жұмыс дәптер
Қалам
Сызғыш
Өшіргіш
Қаламсап
|
10мин
|
Жеке жұмыс
|
Тесттік тапсырма.
1.Үшбұрыш қабырғаларына қарай неше түрге бөлінеді?
А) 4 В) 3 С) 2
2.Тік бұрышты үшбұрыш тең бүйірлі үшбұрыш болуы мүмкін бе?
А) иә В) жоқ
3.Үшбұрыштың екі қабырғасы тең болса, ол қандай үшбұрыш?
А) тікбұрышты В) тең бүйірлі С) тең қабырғалы
4. Үшбұрыштың бір бұрышы тік болса, ол қандай үшбұрыш?
А) тікбұрышты В) тең бүйірлі С) тең қабырғалы
5.Үшбұрыштың неше медианасы бар?
А) 5 В) 3 С) 4
6.Тең қабырғалы үшбұрыштың қабырғасы 5 см. Оның периметрі неге тең болады?
А) 12 см В) 20 см С) 15 см
|
Тест тапсырмаларын орындайды.
Тапсырманы орындайды
|
Мониторинг
|
|
5минут
|
|
Бүгінгі сабақта: -Теңбүйірлі үшбұрышты, оның элементтерін ажыратады. -Теңбүйірлі үшбұрыштың қасиеттері мен белгілерін қолдану арқылы есептер шығара алады.
Рефлексия
Сабақ
|
Мен сабақта
|
Қорытынды
|
қызық
|
жұмыс істедім
|
материалды
түсіндім
|
қызықсыз
|
демалдым
|
білетінімнен
де көп білдім
|
тапсырма ны орындағым келмеді
|
басқаларға көмектестім
|
онша
түсінбедім
|
|
Тақырыпты меңгергенін анықтау
«Мен үшін бүгін сабақта»:
Оқушыларға жеке парақшалар беріледі. Олар үш бағыт бойынша өз жұмыстары бойынша қажет сөздердің астын сызу керек.
Үйге тапсырма. №
|
Кері байланыс
|
Қима қағаз
Оқулық
Жұмыс дәптер
Қалам
Сызғыш
|