Пән
|
Қазақстан тарихы
|
Бөлім:
|
Қазақстанда кеңестік биліктің орнығуы
|
Педагогтің аты-жөні:
|
Кенжекулова А.Ғ.
|
Күні:
|
23.12.2022 ж.
|
Сынып: 8
|
Қатысушылар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Әскери коммунизм саясатынан Жаңа экономикалық саясатқа көшу.
Зерттеу сұрағы: Қазақстан үшін жаңа экономикалық саясаттың артықшылықтары қандай болды?
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:
|
8.3.1.7 ХХ ғасырдың 20-30 жылдардағы әміршіл-әкімшіл жүйе саясатының зардаптарын талдау;
8.4.1.1 деректер мен дәйектерді салыстыру арқылы жаңа экономикалық саясаттың нәтижесінде орын алған өзгерістерді талдау
|
Сабақтың мақсаты
|
Қазақстандағыжаңа экономикалық саясаттың кемшіліктерімен жетістіктерін талдайды.
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезеңі//уақыты
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Ұйымдастыру
Өзін-өзі тексеру
Өткен білімді еске түсіру
|
«Барлық артық өнім мемлекетке. Жекеменшікке бір тиын да берілмесін» деген ұран жазылған тарихи суретті шығарып, сұрақтар қойыңыз: Барлық өнімді мемлекетке өткізу қандай жағдайға алып келуі мүмкін? Артық өнімді мемлекет қорына өткізу туралы бастаманы шаруалар қалай қабылдады?
Оқушылар талқылауы арқылы сабақ тақырыбына шығып, тақырыпты толық таныстыру. Оқу мақсаттары мен бағалау критерийлеріне тоқталу. Жаңа сөздерді тақтаға шығару.
|
Оқушылар өз ойларын ортаға салады.
Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу
|
мадақтау
|
Тақырыптық суреттер
|
Жаңа білім
|
Зерттеу және талдау
1-тапсырма. Оқушыларкестенің сәйкес бөлігін толтырады:
1) Әскери коммунизм саясатының/ Жаңа экономикалық саясаттың енгізілу себептері
2) Барысы (шаралар)
3) Зардаптары / нәтижесі
Мәтінді оқып, кестені толтырады:
|
Себебі
|
Барысы (шаралар)
|
Салдары/ нәтижесі
|
Әскери коммунизм саясаты
|
|
|
|
ЖЭС
|
|
|
|
ЕБҚ оқушылар негізгі термин сөздерді мәтіннен анықтайды;
Оқушылар әскери коммунизм саясатының зардаптарын талқылауда шаруалар көтерілістері туралы ақпарат берген соң сұрақ қою: Кеңес билігі шаруалар толқуларын алдын ала біліп, оны болдырмаудың іс-шараларын қолдана алар ма еді?
ЕБҚ: оқушы шығарылып берілген тапсырманы орындайды
2-тапсырма.
.Кеңестік биліктің жүргізген экономикалық саясатын салыстырады.
Әскери коммунизм саясаты ерекшеліктері
|
Ұқсастықтары
|
Жаңа экономикалық саясат ерекшеліктері
|
1
|
1
|
1
|
2
|
2
|
2
|
3
|
3
|
3
|
ЕБҚ: оқушыға жеке жұмыс кезінде қасындағы сыныптастары және мұғалім диалог арқылы қолдау жасайды
Пікірің қажет
«Жаңа экономикалық саясат кеңестік биліктің ұстанымынақарама-қайшы болды». Бұл пікірмен келісесің бе?
Екінші сабақтың оқу мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстырыңыз.
SWOT талдау
ЖЭС нәтижесінде туындаған өзгерістерді статистикалық ақпараттар, мақалаларнегізінде SWOT кестесінде талдайды.
ЖЭС-тың күшті, әлсіз жақтарын анықтау.
ЖЭС-тың мүмкіндіктерін және қауіп-қатерлерін жіктеу;
Мысалы, SWOT-талдау әдістемесі
|