2.1 Картография
2.2.Геоинформатика негіздері
|
Мектеп:
|
Мұғалімнің аты-жөні:
|
Сыныбы: 10-сынып
|
Қатысқан оқушылар саны:
|
Қатыспағандар:
|
Сабақтың тақырыбы
|
Географиялық деректерді визуализациялау
|
Оқыту мақсаты
|
10.2.2.2 статистикалық деректерді талдау нәтижелері бойынша картограммалар мен картодиаграммаларды жасау;
10.2.2.3 АКТ графикалық редакторларының қолданысымен тақырыптық картасызбаларды жасау;
|
Сабақтың мақсаты
|
Оқушылар статистикалық деректерді талдап картограмма/картодиаграмма түрінде ұсынады. Географиялық деректер бойынша картосхема/ инфографика жасайды.
|
Бағалау критерийі:
Әлеуметтік-экономикалық көрсеткіштерді картограмма/картодиаграмма түрінде ұсынады;
-Тақырып бойынша инфографика жасайды;
|
Қалыптастыратын құндылықтар
|
Өзі-өзіне және айналадағы адамдарға құрмет: Оқушы сыныптастарының пікірлерін сыйлайды және пікірталасқа ат салысады
|
Жауапты азаматтық позиция: Берілген тапсырмаларды нақты жазады және уақытында орындайды. Алған білімін өмірмен байланыстарады
|
Академиялық шындық: Қалыптастырушы бағалау жұмысын орындауда өз біліміне сүйенеді, өзара бағалауда шынайылық танытады.
|
Ашықтық: Топтық жұмысты орындау кезінде оқушылар өзара байланысқа түсу арқылы берілген тапсырмадағы мәселені бірігіп шешуге ат салысады. Оқушылар өздері жасаған туындыларын оқу кезінде бір-біріне сын пікірлер айтады.
|
Тілдік міндеттер
|
Жазылым
|
Тыңдалым
|
Айтылым
|
Оқылым
|
Берілген тапсырмаға қорытыныды жазады
|
Оқушылар мұғалімнің түсіндірмесін тыңдайды.
|
Жасалған қорытындыларын сыныптастары алдында қорғау барысында өз ойларын еркін жеткізеді.
|
Берілген мәтінді, тапсырманы түсініп оқиды.
|
Тілдік мақсаттар
|
Пән бойынша сөздер мен терминдер:
Картографиялық әдістер: картодиаграмма, картограмма, визуализация
|
Алдыңғы білім
|
Географиялық шартты белгілер мен карталарды сипаттайтын қосымша элементтерді қолдана отырып, тақырыптық карталарды оқып үйренген.
|
Жоспар
|
Сабақтың кезеңдері
|
Сабақта орындалатын іс-әрекеттер
|
ресурстар
|
0-1
|
Сәлемдесу. Сынып ахуалымен танысу.
|
Мультимедиялық презентация
|
Оқушылар сабақтың тақырыбымен, мақсатымен, бағалау критерийлерімен, жоспарымен танысады.
|
Мультимедиялық презентация
|
2-3
4-7
8-25
|
Ой шақыру: Диаграмма, шеңбер диаграмма, гистограмма дегеніміз не? Оларды сызудың шарттары ( қадамдары) қандай? География пәнінде қандай мақсатта қолдануға болады? Осы сұрақтар арқылы географиялық деректерді өңдеу тәсілдерін талдайды.
(М) Мұғалім оқушыларға картодиаграмма, картограмма тәсілін түсіндіреді.Слайд арқылы картодиаграмма мен картограмма үлгілерін көрсетіп, жасалу жолдарын айтып өтеді.
Мұғалім сынып оқушыларын оқушылардың дағдылары бойынша 1,2,3,4 тапсырманы жоғары деңгейлі оқушыларға беріп, 5 тапсырманы картосхема/инфографика жасайтын 3-4 оқушы тұратын бір топ құрып ұйымдастырады.
(Д) (ҚБ) Дербес жұмыс. ҚР өңірлері бойынша туу және өлім-жітім коэффициенті бойынеша статистикалық деректер ұсынылады. Төмендегі №1,2,3,4 тапсырмаларды мұғалім жоғары қабілетті оқушыларға үлестіріп береді.
1-тапсырма
2-тапсырма
3-тапсырма
4-тапсырма
(Т) 5-тапсырманы
Топтық жұмыс. Мұғалім алдын ала дайындалған мәтінді ұсына алады.Оқушыларға жоспар, инфографика талаптарын түсіндіреді.
Берілген мәтінді және ғаламторды пайдаланып ҚР демографиялық жағдайы бойынша инфографика жасаңыз. (Егер де мүмкіндік болса www.easel.ly сайтында жасауға болады)
1-топ . Қазақстанның демографиялық жағдайы
Жоспар:
1.Қазақстанның демографиясының жағдайына шолу жасау
2. Қазақстандағы халық саны тез өсетін және өспей қалған қалалар мен облыстар туралы деректер,таралу аймақтарын картада белгілеу
3.Салдары/болжамдар (2-3 мысал)
4.Көрші елдермен салыстыру
Инфографика жасауда қойылатын талаптар:
Мазмұнды болу;
Ұқыпты, таза жасау;
Көп сөз, мәтін қолданбау керек;
Ақпараттарды сурет,сызба, диаграмма арқылы көрсету;
Дескриптор:
ҚР демографиялық жағдайын сипаттайды;
ҚР демографиялық жағдайлары әртүрлі аймақтарды карталардан анықтайды;
ҚР демографиялық жағдайдың салдарын/болжамын 2-3 мысалмен талдайды;
ҚР демографиялық жағдайын басқа да ақпараттар арқылы салыстырып бағалайды;
|
Қазақстанның физикалық географиялық картасы
Мәтіндер 1.2.3.4.5.
https://informburo.kz/kaz/azastanday-haly-sany-men-el-demografiyasy-turaly-yzyty-derekter.html
|
26-30
31-37
|
Топ өз зерттеулерін сынып алдында қорғайды.
Жеке тапсырма орындаған оқушылардың жасаған картодиаграмма және картограммаларын бүкіл сынып болып талдайды, қорытынды жасайды. Мұғалім кері байланыс жасайды.
Бағалау критерийі:
Әлеуметтік-экономикалық көрсеткіштерді картограмма/картодиаграмма түрінде ұсынады;
-Тақырып бойынша инфографика жасайды;
|
|
38-40
|
Рефлексия :
Бүгінгі сабақта қиын болғаны........................
|
|
Қосымша ақпарат
|
Бөліп оқыту – Көбірек қолдау көрсету үшін сіз не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай күрделі тапсырма бересіз?
|
Бағалау – Оқушылардың білімін қалай тексересіз?
|
Пәнаралық байланыс
Қауіпсіздік ережелері
АКТ
Құндылықтар
|
Қабілеті төмен оқушыларға мұғалім тарапынан көмек керек болуы мүмкін.
Қабілеті жоғары оқушыға арнайы күрделігі жоғарырақ тапсырмалар беріледі. Мысалы,
2-тапсырманы жеке орындатуға болады.
|
Ауызша тапсырмаларды талдау арқылы кері байланыс жасалынады.
|
АКТ – оқушылар жоғарыда келтірілген сілтемелер бойынша жүктелген карталармен жұмыс істей алады.
Құндылықтар – өз еліміздің мысалдарымен байланыстыра алуына көмектесу.
|
Ой толғау
Сабақ мақсаттары/оқыту мақсаттары шынайы болды ма?
Бүгін оқушылар нені үйренді?
Оқыту ортасы қандай болды?
Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма?
Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба?
Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?
|
Төменде берілген бос орынды өз сабағыңызға рефлексия жүргізу үшін пайдаланыңыз.
Сабағыңызға қатысты деген сол жақта келтірілген сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|
Қорытынды бағалау
Ең жақсы өткен екі дүниені атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты)
1:
2:
Қандай екі дүние сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізуші еді? (оқытуға және үйренуге қатысты)
1:
2:
Осы сабақтың барысында мүмкін барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағыма қажет болуы қандай ақпаратты білдім?
|