Білім беру ұйымы:
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
|
Пән: Қазақ тілі Т2
|
Бөлім: 5. «Табиғат құбылыстары»
|
Педагогтің Т.А.Ә.
|
|
Күні :
|
|
Сынып: 4
|
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны :
|
Сабақтың тақырыбы: Жайсыз күн
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
|
4.4.2.1 оқыған/аудио/бейнематериалдың мазмұнын дайын жоспар негізінде жазу
4.2.5.1 шығарманың кейіпкері туралы пікірлерді (менің түсінігім бойынша, ... оның пікірінше, ... оның айтуынша, ... кейбір адамдардың ойынша, ...) салыстыра отырып бағалау
|
Сабақтың мақсаты :
|
Барлық оқушылар: ұнамды және ұнамсыз жайттарды дәл сипаттап жеткізуге үйренеді;
Оқушылардың көбі: қолайсыз күн райы туралы сөйлеседі және жазады.
Кейбір оқушылар:тақырып бойынша өз ойын айтады
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/
уақыт
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
(8 минут)
|
Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушылармен сәлемдесу,
түгелдеу. Психологиялық ахуал туғызу
Үй жұмысын тексеру:
Ұ)Қызығушылықты ояту. Сабақтың тақырыбын суреттер арқылы болжату. Сабақтың тақырыбымен, мақсатымен таныстыру
|
Шаттық шеңбер:
Аспанымыз ашық болсын,
Еліміз тыныш болсын.
Деніміз сау болсын,
Достарымыз аман болсын!
Сабақтың тақырыбын,
мазмұнын суреттер арқылы болжайды.
Сабақтың мақсатымен танысу :
Ұнамды және ұнамсыз жайттарды дәл сипаттап жеткізуге үйренесің;
Қолайсыз күн райы туралы сөйлесесің және жазасың.
|
Мұғалім ауызша комментарий береді. «Жақсы! Тамаша! Керемет!
Өзара бағалау: «Өте жақсы», «Жақсы», «Талпын»
|
Слайд
|
Сабақтың ортасы
(9-42 минут)
|
1.Сөздікпен жұмыс. Жаңа сөздердің мағынала-рын түсіндіру үшін суреттерді пай даланады.
Ерте–рано
Кеш–поздно
Жарқырау–сиять
Жел–ветер
Жайсыз–неблагоприятный
Құлау – падать
Қолайлы–удобный
Сәуле - луч
Осы сөздердің мағыналарын түсіндіру
2. «Жаңа сөз үйренейік» айдарымен берілген жаңа сөздерді оқып, жаттап ал. Қолайсыз күн райы қай суретте берілген? Атап көрсет.
|
Тыңдалым,айтылым.
Жаңа сөздерді тыңдайды, оқиды, мұғалім соңынан қайталайды.Жаңа сөздерді сөздікке жазады, сөз тіркестерін, сөйлем құрастырады.
Оқылым.Айтылым
1-тапсырма.
«Сыбырлап сұрау» әдісі: қолайсыз күн райы қай суретте берілгенін атап көрсетеді.
Жаңа сөздерді меңгеріп, тақтадағы суреттерді мағынасына қарай жаңа сөздермен сәйкестендіреді
Қарсы мәндес сөздерді атайды.
|
«Бас бармақ»
Дескриптор:
- суреттерді мағынасына қарай жаңа сөздермен сәйкестендіреді
-жаңа сөздерді пайдаланып сөйлемдерді құрастырып айтады.
- қарсы мәндес сөздерді атайды
Өзара бағалау «Бас бармақ»
|
Оқулық бет
сөздік
слайд
|
|
Оқылым.Айтылым.
3-тапсырма. Сөйлемдерді оқы. Мағыналарын салыстыр.
1
|
Салқын жел соқты
|
Сап-салқын жел соқты.
|
2
|
Таңертең күн ашық болды.
|
Таңертең күн ап-ашық болды.
|
3
|
Айнала жарық, тыныш
болды.
|
Айнала жап-жарық,
тып-тыныш болды.
|
4
|
Күн суық болып кетті.
|
Күн сұп-суық болып кетті.
|
5
|
Үйдің іші жылы болды.
|
Үйдің іші жып-жылы болды
|
Оқушылар сөйлемдерді салыстырып, қандай айырмашылық бар екенін айтады
Мұғалім оқушыларға күшейтпелі шырайдың мағынасын түсіндіреді. Мысалдар келтіреді
|
Дескриптор:
- сөйлемдерді салыстырады;
-айырмашылы
ғын айтады
- күшейтпелі шырайлы сөздерді атайды
|
кесте
Қағазға
жазылған
күшейткіш буын арқылы жасалған сөздер
|
5. 4-тапсырма.
А)Берілген сөздердің мағынасын күшейтіп айт.
Үлгі: сары – сап-сары.
Сары, қоңыр, әдемі, таза, жақын, қара, кішкентай, жасыл, биік, қатты.
Оқушыларға бірнеше сөз беріледі.
.ә) Сөздермен сөйлем құра.
Үлгі: Аспандағы күннің түсі сап-сары.
«Ойлан,тап» ойыны:
Қарсы мәндес сөздерді тап: а) жарық ә) суық б) тыныш в) кеш г) қолайсыз ғ) баяу
Үлгі: жарық- 6
5,6-тапсырма .Суретке қара. Күн райының өзгеруі туралы әңгіме құрап жаз. Қоршаудағы сөздерді қолдан.
Бағалау критерийлері :
-әңгіменің сурет бойынша жазылуы
-тірек сөздерді орынды қолдану
-әңгіменің мағыналы болуы
|
Айтылым.
А) Оқушылар берілген сөздердің мағынасын күшейтіп айтып, құрастырған сөздерін тақтаға жазады .
Оқушылар сөздерді анық, нақты айтуы керек.
ә) Сөздермен сөйлем құрайды.
|
Достарыңызбен бөлісу: |