Абдалиев Дана Асанович,
«Атбұлақ» жанында интернаты бар жалпы орта мектептің
география пәні мұғалімі.
Оңтүстік Қазақстан облысы,
Қазығұрт ауданы
Сынып: 5
Пәні: Жаратылыстану
Сабақтың тақырыбы: Жануарлардың көптүрлілігі және маңызы. Жануарлар арасындағы қарым-қатынас.
Мақсаты: Оқушыларға оқытудың жаңа әдіс-тәсілдерін үйретіп, өз бетінше және топпен жұмыс істеу дағдыларын қалыптастырып дамыту.
Күтілетін нәтиже: Ізденеді, болжайды, ойланады,пікірлеседі.
Оқушылар жануарлардың маңыздылығы, көтүрлілігі, олардың арасындағы қарым-қатынас туралы мәлімет алады.
Оқытуда қолданылатын әдіс-тәсілдер: Сыни тұрғыдан ойлау, топтық жұмыстар.
Сабақтың эпиграфы:
«Табиғат - адамның ежелден бергі тіршілік етіп, өмір сүріп келген ортасы және мәңгілік мекен ете беретін алтын бесігі».
Сабақ кезеңдері
|
Мұғалім әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Кіріспе
7 мин
|
Психолгиялық дайындық
Қайырлы күн, күнім, далам, орманым,
Қайырлы күн, гүлім, құсым, көлдерім.
Қайырлы күн, өсімдіктер, жәндіктер
Қайырлы күн, бар тіршілік иесі!
Балалар, бүгін бір-бірімізге жақсы күн сыйлап, жылы амандасайықшы.
Балалар шеңберге тұрып, бір-бірімен амандасады
«Шаттық шеңберін» құру.
«Миға шабуыл»
1.Флора және фауна дегеніміз не?
2.Өсімдікке де жануарларға да тән белгісі бар организм.
3.Биосфера дегеніміз не?
4.Биосфера шекарасын ата.
5.Тірі организмдердің айырмашылығын ата.
6.Жануарлармен қоректенетін өсімдіктер.
7.Органикалық зат дегеніміз не?
8.Тірі организмдерге тән қасиеттерді ата.
9.Тірі организмдердің ұқсастығы қандай?
10.Адамдардың орташа жасы қанша?
|
Оқушылар бір-біріне тілек айтады.
Қойылған сұрақтарға жауап береді
|
Мағынаны ашу
5 мин
15 мин
1 мин
3 мин
10 мин
|
Оқушылардың қызығушылын ояту
«Ой қозғау»
Жер бетінде жануарлар болмаса тіршлік қандай болар еді?
- Жануарлардың адам өміріне пайдасы мен зияны?
Біздің бүгінгі тақырыбымыз не туралы болмақ?
- Қандай жануарларды білесіңдер, олай
мына суреттердің ішінен таңдап, құрастырыңдар.
1 топ Арыстан
2 топ Жолбарыс
3 топ Ягуар
4 топ Қасқыр
Топтың атын қорғау.
Алыдан ала ұйге тапсырма ретінде жаңа тақырыпты оқып келу беріледі.
1 топ: Жануарлар дүниесінің алуан түрлілігі.
2 топ: Адам өмір сүру үшін жануардың маңызы.
3 топ: Жануарлар дүниесін қорғау.
4 топ: Жануарлардың бір-бірімен қарым-қатынасы
Жануарлар дүниесін қорғау және сақтау мақсатында Қазақстанда «Қызыл кітап» жарық көрді.
Ол кітапқа не енгізілген?
Сергіту сәті
Бейнефильм «Жануарлар мен аңдардың біз білмейтін ерекшеліктері»
Сандық диктант (ауызша мәтіннен табу) :
1,5 млн; 2 мың; 5-6 млн; 2 млн;
Географиялық диктант.
Дәптермен жұмыс
Қай топ бірініш орындайды?
1. Жануарлардың тек адамға емес; ... .... ... көп.
2. ............................кене және ішекқұрттары да әсер етеді.
3. .................................- жануарларыдң бірін бірі жеуі.
4.Әр түрлі жануарлардың бір-бірімен қосарланып...........................................симбиоз деп атайды.
5. Адамның ішегінде де тамақты ....................флорасы болады.
Топтарды және жеке бағалау.
|
Оқушылар өз ойларын айтады.
Жануарлар, олардың маңызы, қарым-қатынасы туралы
Жануарларды атайды
Суреттерді таңдап, қималарды құрастырады
Постерге қорғау.
Әр топ жауаптарын бағаллайды.
|
5 мии
Рефлексия
|
Сабақты қорытындылау
Өсімдікпен қоректенетіндер?
Жыртқыштар?
Аралас қоректенетіндер?
Паразиттер?
Жыртқыштық дегеніміз не?
Симбиоз дегеніміз не?
Комменсализм дегеніміз не?
Ішкі және сыртқы паразитизм дегеніміз не?
Маған сабақ ұнады/ұнамады
Сабақта менің көңіл-күйім жақсы болды/ төмен болды
Топқа көмегім тиді/ тимеді
Тақырыпты түсіндім/ түсінбедім
Оқушыларды, топты бағалау.
Үйге тапсырма. $ 44, 45
|
құстардың көптеген түрлері, балықтар, қояндар, киіктер, жылқылар, қой, ешкі.
Бүркіт, шортан, арыстан, жолбарыс, қасқыр
Құзғын қарға, торғайлар, шағала, аю, борсықтар
Ішексорғы аскарида, кене
Жануарлардың бірі-бірі жеуі
Әр түрлі жануарлардың бір-бірімен қосарланып тіршілік етуін айтамыз
Масыл
Ішкі құртының адам ішегінде өмір сүруі
Көне жануарлардың немесе адамдардың терісінің ішіне орналасып, қанын сорып, тіршілік етуі
|
Достарыңызбен бөлісу: |