Сабақтың тақырыбы: Жарықтың корпускулярлық-толқындық табиғатының біртұтастығы



Дата20.02.2023
өлшемі15.47 Kb.
#469830
түріСабақ
11-3-16





Білім беру ұйымының атауы










Бөлімі:

11.3.С Атомдық физика







Педагогтің аты-жөні:










Күні:

17.02.2023







Сыныбы:11 б

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:







Сабақтың тақырыбы:

Жарықтың корпускулярлық-толқындық табиғатының біртұтастығы







Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

11.8.1.10 - электромагнитік сәулеленудің корпускулярлық-толқындық табиғатынын дәлелдейтін мысалдар келтіру;
11.8.1.11 - жарықтың корпускулалық -толқындық теориясын пайдаланып, табиғат заңдарының ғылыми даму тарихы туралы пікір айту







Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар істей алады: бөлшектердің толқындық қасиеттері туралы гипотезаны біледі;
Көптеген оқушылар істей алады: толқын қандай жағдайда және материя бөлшектері мен өріс бөлшектерінің корпускулалық қасиеттері көрінетінін біледі;
Кейбір оқушылар істей алады: «бөлшектер-толқындық дуализм» ұғымының не екенін түсінеді;




Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы
2 мин.
«Өткенге шолу» әдісі
7 мин

Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау.
«өткенге шолу» әдісі арқылы тест жұмысымен үй тапсырмасын сұрау.

Оқушылар рентген сәулесінің қасиеттеріне байланысты тест жұмысын орындайды.

Дескриптор:
-рентген сәулелерінің ашылу тарихын біледі;
-рентген сәулелерінің қасиеттерін сипаттайды.
Жалпы балл -2

ДЭ
ДМ Қосымша 1

Сабақтың ортасы.
13 мин

Білім дағдысы: Түсіну (D)
1-тапсырма
Өздік жұмыс. Теориялық материалды өздігінен меңгеру
Оқушылар топтың ішінде оқиды.
-Жарықтың толқындық қасиеттері
- Жарықтың корпускулалық қасиеттері
-Жарықтың корпускулалық толқындық дуализмі
-Заттың толқындық қасиеттері

Оқушылар жарықтың қасиеттеріне байланысты сұрақтарды өзара бөлісіп дайындалады.

Дескриптор:
-жарықтың екіжақтылық қасиетін ажырата алады.
Жалпы балл-2

ДЭ
Презентация
Оқулық 11-сынып.
ДМ



Жеке жұмыс
«Аяқталмаған сөйлем» әдісі
5 мин



Білім дағдысы: Қолдану (І)
Белсенді әдіс:
2-тапсырма. «Аяқталмаған сөйлем» әдісі арқылы
мәтіндегі жетіспейтін элементтерді келесідей салыңыз:
«___________ және корпускулалық қасиеттердің бірлігі, ерекшелігі және _____________, б.а. толқын-бөлшектердің қосарлануы, материалдық объектілердің ________ ерекшелігі бар, ол өрістерге де, барлық ________-ға да ие. Бұл материалдық әлемнің бірлігінің тағы бір дәлелі »
Ауыстыру элементтерінің нұсқалары: үздіксіздік; жалпы; дене; микробөлшектер; толқын; жеке

Оқушылар жарықтың екіжақтылық қасиетіне байланысты берілген мәтіндегі түсіп қалған сөздерді толықтырады.

Дескриптор
-жарықтың екіжақтылық қасиетін біледі.
Жалпы балл -2

ДК экраны
Презентация
11-сынып оқулығы.
ДМ қосымша 2



Жеке жұмыс
«Ойланайық»
10 мин

Білім дағдысы: Қолдану (Р)
Белсенді әдіс:
3-тапсырма. «Ойланайық» әдісі арқылы оқулықтағы 35 жаттығу есептерін шығаруға тапсырма беріледі.



Оқушылар 11 сынып оқулығындағы фотонның энергиясы мен ренгтген сәулелерінің тоқын ұзындығына байланысты есептерді шығарады.

Дескриптор:
-фотонның энергиясының формуласын біледі.
-есеп шығарғанда формуланы түрлендіре алады.
Жалпы балл-4

ДК экраны
Презентация
11-сынып оқулығы.



Сабақтың соңы.
Рефлексия
3 мин

Рефлексия «Бағдаршам» түстеріне байланысты сабақты қаншалықты меңгергендерін анықтайды.
Үйге тапсырма: шығармашылық тапсырма 208 бет

Оқушылар қиындық тудырған сұрақтарды стикерге жазады




Стикерлер


Достарыңызбен бөлісу:




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет