Сабақтың тақырыбы Жүсіпбек Аймауытов «Ақбілек»романы Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары



Дата17.02.2022
өлшемі183.4 Kb.
#455457
түріСабақ
АКБУЛАТОВА САЙРА қмж


Орал гуманитарлық-техникалық колледжі
(білім беру ұйымының атауы)
Қысқа мерзімді жоспар. Қоғамдық-гуманитарлық бағыт

Бөлім

2-бөлім.Прозадағы көркем ой

Педагогтің аты-жөні

Акбулатова Сайра Бериковна

Күні




Сынып:10

Қатысушылар саны

Қатыспағандар саны

Сабақтың тақырыбы

Жүсіпбек Аймауытов «Ақбілек»романы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

10.1.1.1-әдеби шығарманың сюжеттік-композициялық құрылысын талдау арқылы идеялық мазмұнын терең түсіну;

10.1.3.1-көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау.



Сабақтың мақсаты

Көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау;

Әдеби шығарманың сюжеттік-композициялық құрылысын талдау;

Идеялық мазмұнын терең түсіну.



Сабақтың барысы


Сабақ кезеңі/

Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

5мин


Ұйымдастыру:психологиялық ахуал қалыптастыру мақсатында «Сатамын және сатып аламын» тренингін өткізу.(сұрақтар құрастырады)

«Ақбілек» романы несімен құнды?




Көз тартуға қатысты қазақ халқының ырымы қандай?

«Оқиға тауы» әдісі арқылы сюжетік-композициялық талдау,авторлық идеяны анықтау.

  • Оқиғаның басы;

  • Дамуы;
    Шиеленісуі;

  • Шарықтау шегі;

  • Шешімі.



Оқушылар шеңбер бойымен тұрып,қасыңдағы көршісіне өзінің нені қалайтының айтып,төмендегі суреттердің сұрақтарына жауап беріп,сатып алады.

Қол шапалақтау.

«Бас бармақ» әдісі арқылы бағалау.







Сабақтың ортасы

25мин




Мақсат: көркем шығармадағы кейіпкерлерді даралау.

«Пікір пирамидасы»



Кімнің сөзі?

Кейіпкерлер

«Ағатай,мені құтқаршы»




«Тіршілік деген-арпалысып күңелту»




«Кім біледі,бірек өлтіріп тастаған шығар?»




«Құтқарамын,жата тұр!»




«Қайдан келесің?»






Бағалау критерийі

Дескриптор

Көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтап,даралайды.

Кейіпкер бейнесіне талдау жасайды.

Кейіпкердің ұстанымын анықтайды.

Іс-әрекетіне баға береді,

қорытынды пікір білдіреді.



Ертеңгі күнге деген сенімін жоғалтпаған қыздың тең құқылы азамат болу,өз бақытын табу жолындағы күресін даму сатысымен өсу эволюциясын көрсетіңдер.

Ұстаным

Менің көзқарасым

Қадам




Нәтиже

Жеке жұмыс: «Еркін әңгіме» әдісі арқылы әңгімедегі негізгі кейіпкерді сипаттайтын тұстарын тауып,портреттерін жинақтайды.Кестені толтыра отырып,кейіпкерлер туралы өз ойың 10-15 сөйлеммен қағаз бетіне түсіреді.

Кейіпкерлер

Портреттері

Кейіпкердің маңызды үш әрекеті.



















Бағалау критерийлері

Дескриптор

Көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтайды.

Кейіпкерге сипаттама береді

Маңызды әрекетін анықтайды

Портреттерін жазады.





ҚБ-«Екі жұлдыз бір тілек».

ҚБ-мадақтау сөздер, «жарайсың!», «бәрекелді!»

Саралау «Диалог және қолдау тәсілі» түсініп отырған оқушыларға ашық сұрақ,көмек ететін оқушыларға жетекші сұрақ.

ҚБ- От шашумен бағалайды.



https://adebiportal.kz/kz/authors/view/1144

https://articlekz.com/kk/article/23693





Сабақтың соңы

10 мин

Қорытынды тапсырма.

«Төрт сөйлем»әдісі

Пікір


Дәлел

Мысал


Қорытынды

Рефлексия:

3-2-1 әдісі

Жақсы түсінген үш нәрсе:

Есте қалған екі нәрсе:

Пайда болған бір сұрақ:

Үйге тапсырма: «Сол замандағы қазақ тұрмысынан түсінгенім» ой толғау.

Төрт сөйлеммен мәліметтер келтіре отырып,қорытындылайды.

1.Менің ойымша...

2.Себебі мен оны..деп түсіндіремін

3.Оны мен.. фактілермен дәлелдей аламын

4. Осыған байланысты мен ... деген түйін жасадым.

Оқушылар қорытынды бойынша сөйлейді.
Сабақтағы іс-әрекетіне баға береді


ҚБ:

«Комментарий» әдісі.

«Керемет!» «Бәрекелді!»

«Әлі де түзетуге болады деп сенемін»

«Талпын»




1. Оқиға тауы

2. Пікір пирамидасы

3. Екі жақты күнделік (мәтінне үзінді)



4. қорытынды

Достарыңызбен бөлісу:




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет