Сабақтың тақырыбы: Кинематика негіздерін қайталау Сабақтың мақсаты: Білімділік



Дата14.07.2016
өлшемі40.83 Kb.
#198134
түріСабақ
Мемлекеттік тілде оқытатын Заречный орта мектебі.

«Кинематика негіздерін қайталау»
(қайталау сабақ)
9 – сынып
Мұғалім: Алпысова Кулайм Абдикаримовна.


Сабақтың тақырыбы: Кинематика негіздерін қайталау
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Тарау бойынша алған білімдерін жүйелеу, қорытындылау, жадында сақтау, ойлау қабілетін дамыту.
Тәрбиелік: Ұйымшылдыққа, жауапкершілікке тәрбиелеу, осы заңдардың қоршаған ортада бар екеніне көз жеткізу.
Дамыту: Сандық, сапалық есептер шығару арқылы ой-өрістерін арттыру, шығармашылыққа баулу,ОЖСБ,ҰБТ-ға дайындау. Компьютерді қолдану арқылы оқушылардың ғылымға деген ынталылық сезімін өсіру.
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру 1 мин
Ой қозғау: Үй тапсырмасын сұрау 7мин

Оқушыларға серіппелі сұрақтар қою

Кинематика нені зерттейді?

Сағындық: Механикалық қозғалыс д.не?

Эльвира:Салыстырмалы қозғалыс

Наргиз:вектор д не?

Ерлан:скаляр шама д.не?

Азамат:теңайнымалы қозғалыс д.не?

Смабай Мадина:үдеу д не?

Назерке: үдеудің өлшем бірлігі д не?

Ботакөз:Еркін түсу үдеуі д .не?

Айнура:қисық сызықты қозғалыс д.не?

Әсемгүл:период д.не?

Аян:жиілік д.не?

Айша:центрге тартқыш үдеу д.не?

Мадина Ахатова:жиіліктің өлшем бірлігі не?

Алмагул:бұрыштық жылдамдық д.не?

Эльвира:жауап береді.

Осымен үй тапсырмасы сұралып,келесі тапсырмаға көшеді:
ІІІ.Ой толғау: 5 мин.

Ән,өлең жолдары арқылы (қозғалыс анықтамасын,оны сипаттайтын формуланыкөрсету.)

Су тасушы қыз:Ахатова Мадина

Таңертеңмен біржас сұлу қыз суға келеді,суға келеді.

Ат жетектеп бір жасжігіт еріп келеді,еріп келеді.

Осы өлең жолдарынан қандай қозғалысты байқауға болады?

Ж:бір қалыпты түзу сызықты қозғалыс.(слайд)


Түзу сызықты бір қалыпты қозғалысты сипаттайтын формулалар:
Жылдамдық:



Орын ауыстыру:



Координата:


2. «Ал, қалқа, келді кезің жайнайтұғын,

Бұлбұлдай бақшадағы сайрайтұғын.

Қырандай аспандағы самғайтұғын,

Екпінім самолеттей заулайтұғын!»

(Желдірме.) Әсемгүл айтады: Бұл қандай қозғалыс?

Жауабы: Түзу сызықты бір қалыпты үдемелі қозғалыс.

(слайд)
Түзу сызықты бір қалыпты үдемелі қозғалысты сипаттайтын формулалар:



Үдеу:



Жылдамдық:



Орын ауыстыру:



Координата:


3. «Аппақ, аппақ, жапалақтап

Қар жауады тынбастан.

Айналамыз қар жамылған,

Маужырайды түнгі аспан.» (Ақша қар.) Айнура: бұл қандай физикалық шама?


Жауабы: Еркін түсу.

(слайд)
Дененің еркін түсуін сипаттайтын формулалар:



Үдеу:

g = 9,8 м /с2;



Жылдамдық:



Орын ауыстыру:





Координата:


4. «Айгөлек-ау, айгөлек,

Айдың жүзі дөңгелек.

Айдай толған кезімде

Би билеймін дөңгелеп.» (Айгөлек әні.) Ботакөз:бұл қандай қозғалыс?



Жауабы: Шеңбер бойымен қозғалыс.

(слайд)
Шеңбер бойымен бірқалыпты қозғалатын денені сипаттайтын формулалар:



Үдеу:



Период айналу жиілігі:



Жылдамдық:

ІV. Ой түйін:10 мин.

Кітаппен жұмыс: деңгейлік тапсырмалар. Тақтадағы есептерді шығару.

Тест тапсырмалары:ОЖСБ бойынша.
V.Ой сергіту: Әсемгүл өзінің шығармашылық жұмысын көрсетеді. 5 мин.
VІ. Ассосация жасау:тақтаға ілінген плакатқа өз есте сақтаған мағлұматтарын жазу.
VІІ.Қортындылау: мұғалім өзі сабақты қортындылап, оқушыларды бағалайды.

Оқушыларды жауаптарына қарай бағалау.



Үйге тапсырма беру: Ітарау, 5 тен 36 бетке дейін.Пысықтау сұрақтары.Он тест тақырыптық құрап келу.

Достарыңызбен бөлісу:




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет