Сабақтың тақырыбы: Күрделі функцияның туындысы.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Күрделі функция ұғымымен туындыны табу формуласымен таныстырып, күрделі функция құрастыруға және оның туындысын табуға есептер шығару.
Дамытушылық: Логикалық ойлау қабілеті мен дағдыларын жетілдіру ,белсенділіктерін арттыру. Сабаққа қызығушылықты қалыптастыру, ұзақ есте сақтау қабілеттерін жетілдіру.
Тәрбиелік: оқуға, саналы сезімге, жауапкершілікке, шапшаңдыққа, ұқыптылыққа, өз бетінше еңбектенуге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақты меңгерту.
Сабақтың әдісі: түсіндірмелі, сұрақ-жауап, топтық, практикалық.
Көрнекті құралдар: Слайд, деңгейлік тапсырма, тақырып бойынша таблицалар (туынды табу ережелері, туынды табу формулалары), үлестірмелер, тест тапсырмалары.
Пәнаралық байланыс: Информатика, физика.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі.
Студенттерді түгелдеп, сабаққа назарын аудару. Сабақтың жоспарымен, бағалау шкаласымен таныстыру.
Тренинг: «Шаттық шеңбері»
- Балалар, бәріміз шаттық шеңберіне жиналайық. Енді бір-бірімізге бүгінгі күніміздің тамаша өтуіне арнап жақсы тілектер айтайық. (Студенттер бір-біріне допты лақтыру арқылы бүгінгі күннің көңілді өтуіне арнаған тілектерін білдіреді.)
Студенттер санау арқылы екі топқа бөлінеді. Әр топтың топбасшысы сайланады.
I топ «Туынды»
II топ «Функция»
Үй тапсырмасын тексеру.
Туынды тарихына шолу. Қайталау.
Туынды термині derivee деген француз сөзінің қазақша сөзбе – сөз аудармасы.
Туындыны 1797 жылы Ж. Лагранж енгізген.
И. Ньютон функцияның туындысын флюксия деп, ал функцияның өзін флюентадеп атаған.
Лейбниц дифференциалдық қатынас туралы айтты.
Туындылар туралы ғылымды жүйелі дамытқан Лейбниц пен Ньютон болды.
Қазіргі кездегі у`, f ` белгілеулерінде Ж. Лагранж енгізді.
Достарыңызбен бөлісу: |