Сабақтың тақырыбы: «Ұлттық аспаптар» Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары



бет1/2
Дата16.04.2024
өлшемі1.94 Mb.
#498780
түріСабақ
  1   2
Ашық сабақ Ұлттық аспаптар


Қысқа мерзімді жоспар

Пән: Қазақ тілі Т2

Бөлім: 3. «Мәдени мұра»

Күні : 26.11.2021

Мектеп: Бейісхазірет негізгі орта мектебі
Педагогтің аты-жөні: Исмаганбетова Толкын Амангельдиевна

Сынып: 4

Қатысқан оқушылар: 9 Қатыспаған оқушылар : 0

Сабақтың тақырыбы: «Ұлттық аспаптар»

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары

4.3.4.1. Мұғалімнің қолдауымен мәтін мазмұнын және кейіпкерлердің іс-әрекетін бағалауға бағытталған сұрақтар (неліктен? не үшін?) құрастыру және оған жауап беру.
4.4.1.1. Шағын сюжетті комикс/буклет/коллаж/жарнама/ презентацияны сөйлемдермен толықтыру .

Сабақтың мақсаты:

Барлығы: оқыған мәтіннің мазмұнын түсінеді.
Көпшілігі: мәтін мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді.
Кейбірі: оқыған мәтінді мазмұндайды, өзі білетін ақпаратымен бөліседі.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы



Ертеңгілік шеңбер.
«Жүректен жүрекке» тренингі
.
Мақсаты: жылылық, сенімділік деңгейін, сыйластықты дамыту.
Үй тапсырмасын тексеру.
«Қар ұлпасы» ойыны арқылы өткенді қайталау.

Құрманғазының « Адай» күйін тыңдау арқылы сабақтың тақырыбы анықтау.


Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру.
Бүгінгі сабағымыз не туралы деп ойлайсыңдар?

Топқа бөлу


«Мозайка» әдісі
Қима суреттер арқылы оқушыларды 2 топқа бөлемін
I топ: Домбыра
II топ: Қобыз



Оқушылар шеңбер болып тұрады. Бастапқы қатысушы жанындағы көршісіне жүректің моделін беріп, жақсы тілек айтады, солай жалғаса береді: мейірімді бол, ақылды бол, ұқыпты бол, батыл бол, т.б.

Ақ қағазға өткен тақырыптар бойынша сөздер орыс тілінде жазылады.Қағазды ұлпаға айналдырып, қар атысып ойнайды.Қар қай оқушыға тисе,сол оқушы аудармасын жасады.


Күй тыңдау арқылы бүгінгі сабағымыздың тақырыбын анықтайды.


Суреттер бойынша аспаптар атауын атайды.





«Қолпаштау»


«Өзара бағалау»




кеспелер

Слайд, ұлттық аспаптар суреті


Сабақтың ортасы


1.Тыңда. Қайтала.
Сөздікпен таныстыру:
Жаңа сөздер:
жетіген-жетиген
қобыз-кобыз
сыбызғы- дудка,флейта
асатаяқ -асатаяк
аспап –интрумент
ысқыш – смычок
ішекті – струнный
ұрып ойналатын – ударный
үрмелі – духовой
сілку арқылы – при встряхивании


Жаңа сөздерді дұрыс айтуға дағдыландыру жаттығуы:


Оқылым/Айтылым___1_тапсырма.'>Оқылым/Айтылым


1 тапсырма. Мәтінмен жұмыс.
«Бірлесіп оқу» әдісімен оқиды.
Қазақтың ұлттық аспаптарына адырна, аса таяқ, домбыра, дауылпаз, жетіген, желбуаз, қыл қобыз, сақпан, шаң қобыз және қоңырау жатады.
Адырна – көп ішекті музықа аспабының бірі. Жетіген – жеті ішекті шертпелі аспап. Оны ағаштан жасайды.Қыл қобыз – екі шекті ысқышпен ойналатын аспап. Аса таяқ, сақпан – сілку арқылы үн шығаратын аспапаптар. Дауылпаз – ұрып ойналатын көне аспап. Желбуаз – үрмелі аспап.
Домбыра – қазақ халқының арасына өте ерте және кең тараған, қос ішекті шертіп ойнайтын музыкалық аспаптың бірі. Домбырамен күй тартады, халық әндерін сүйемелдейді. Қазақ халқының атақты күйшілері: Құрманғазы, Дәулеткерей, Дина өздерінің күйлерін осы домбырамен шығарған.
Домбыраны әрбір қазақ қастерлеп, үйінің төріне іліп қояды.



Тыңдалым,Айтылым.
Сөздерді оқиды, қайталайды, сөз тіркесін құрастырады. Мысалы:
Домбыра-қазақтың ұлттық аспабы





Оқылым/Айтылым

Мәтінді оқиды, мазмұны бойынша класстер құрастырып қорғайды.





«Бас бармақ»

Дескриптор:


-Оқыған мәтіннің мазмұның түсінеді.

-шағын сюжетті комикс/буклет/коллаж/жарнама/ сөйлемдермен толықтыру .


«Топтық бағалау»





Достарыңызбен бөлісу:
  1   2




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет