Қысқа мерзімді жоспар
Білім беру ұйым атауы
|
Баймуханова Толганай
|
|
Педагогтің аты-жөні:
|
Баймуханова Толганай
|
|
Пәні:
|
Қазақ әдебиеті/ ҚГБ
|
|
Күні:
|
30.01.2023ж
|
|
Сынып: 10 А
|
Қатыспағандар саны:
|
|
Сабақтың тақырыбы
|
М.Мағауин “Шақан-Шері” романы және замана
|
|
Оқу мақсаттары
|
10.2.1.1 әдеби шығарманың композициясын уақыт пен кеңістік тұрғысынан талдау.
|
|
Сабақтың барысы
|
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
Қызығушылықты ояту
5 мин.
|
Ұйымдастыру кезеңі:
(Ұ) Оқушылардың бір-біріне жақсы тілек айту арқылы жағымды ахуал қалыптастыру.
|
|
|
|
Сабаққа кіріспе
5 мин
|
(Ұ)«Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Бір-біріне сұрақтар қояды.
|
Өткен сабақтың ақпаратын сұрақ-жауап әдісі бойынша еске түсіреді
|
Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту.
|
ҚБ: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға
|
10 мин
|
1-тапсырма
«Шақан-Шері» романына тірек сызба арқылы композициялық талдау жасаңыз.
Басталуы
Дамуы
Шиеленісуі.
Шарықтау шегі
Шешімі.
|
Тірек сызба арқылы романның сюжеттік желісі бойынша композициялық талдау жасайды.
|
Дескриптор:
композициялық талдау жасайды – 1 б;
композициялық құрылысын сюжеттік желісі бойынша ажырата алады – 1 б.
|
Оқулық,
тірек сызба
|
10 мин
|
2-тапсырма
Х ронотоп сызбасы. Шығарма композициясын уақыт пен кеңістік тұрғысынан талдау ұсынылады.
|
Шығарма композициясын уақыт пен кеңістік тұрғысынан талдайды. Өз ойын мәнерлеп жеткізеді. (сөз мәнері)
|
Дескриптор:
шығарма композициясын
уақыт пен кеңістік тұрғысында
талдайды – 1 б;
уақыт – 1 б;
кеңістік – 1 б;
мысалдармен дәлелдейді – 1 б;
өз ойын шебер жеткізеді – 1 б.
|
Оқулық
кесте
|
3-тапсырма
10 мин
|
«...Құдайым адамға өзгеше туыс берген. Қайраты кем болар, қажыры артық. Айласы кем болар, ақылы артық. Аңның тісі мен тырнағы бар. Сенің бойыңда бес қару. Алыстан атасың, жақыннан шабасың. Күш пен құрал, парасат пен амал өз алдына, адам мен айбар таластырар мақұлық жоқ... Адамның аруағы асқар таудан да биік. Хайуанат атаулы жан үшін, тамақ үшін алысады, ал кісі ұлының керегі басқа. Пенденің қасиеті де, қасіреті де осы...».
Үзіндіден авторлық идеяны табыңыз. Шығарманың идеясының өмірлік жағдайлармен байланысына дәлел келтіріңіз, анықтаңыз.
Автор-лық идея
|
Факт (өмірлік жағдай)
|
Байланыс
|
|
|
|
|
|
Дескриптор:
авторлық идеяны табады
– 1 б;
өмірлік жағдайдан мысал келтіреді – 1 б;
автор идеясын өмірмен байланыстырады. – 1 б.
|
Кесте
|
Сабақтың соңы
Ой толғаныс.
Рефлексия
5 мин.
|
«Аяқталмаған сөйлем» әдісі.
Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды.
|
Жеке жұмыс: - бүгінгі сабақта мен....түсіндім, ...білдім, ....көзімді жеткіздім.
|
Мұғалім оқушыларды «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалайды. Жарайсың!
Жақсы!Талпын!
|
|
Достарыңызбен бөлісу: |