Сабақтың тақырыбы: Мағжан Жұмабаев «Қазақ тілі»,



Дата22.02.2016
өлшемі31.57 Kb.
#99
түріСабақ
Солтүстік Қазақстан облысы

Есіл ауданы Николаевка аулының

қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің

мұғалімі Ищанова Эльмира Абайқызы
Қазақ әдебиеті

( 6 «б» сынып )
Сабақтың тақырыбы: Мағжан Жұмабаев «Қазақ тілі», «Мен кім?»

өлеңдерін оқыту
Сабақтың мақсаты:

1. Білімділік:

Оқушыларға ақпараттық білім көзі арқылы Мағжан Жұмабаевтың

өмірі мен шығармашылығы жайында түсінік беру.

«Қазақ тілі», «Мен кім?» өлеңдерінің мазмұнын ұғындыра отырып

ақынның өршіл де жігерлі бейнесін таныту.

2. Дамытушылық:

Оқушылардың дүниетанымдарын кеңейту, ойлау, пайымдау

қабілеттерін дамыту, әдеби – теориялық білімдерін шыңдау.

Мәнерлеп оқыту арқылы оқушылардың тілдерін дамыту.



3. Тәрбиелік:

Мағжан Жұмабаев өлеңдерінің мазмұны арқылы оқушыларды өз ана тілінің қорғаны бола білуге, өз ана тілін құрметтеуге,

жігерлікке, қайсарлыққа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: дәстүрлі
Сабақтың типі: жаңа сабақты меңгерту
Әдіс-тәсілдері: түсіндіру, «Блумның сұрақ қою өлшемі» әдісінің II кезеңі,

ойға шабуыл, ойландыру, талдау.


Сабақтың көрнекілігі: Мағжан Жұмабаевтың портреті, электрондық оқулық, интерактивті тақта, «Жұмабаевтар әулетінің шежіресі» кесте.
Сабақтың барысы:
1. Ұйымдастыру кезеңі

а) Оқушылармен амандасу

ә) Кезекшілермен жұмыс

б) Сабаққа деген қызығушылықтарын арттыру.



2. Үй тапсырмасын тексеру

  • Сұлтанмахмұт Торайғыровтың өмірі мен шығармашылығы бойынша сұрақтар қою.

  • «Мен – қазақ », «Шығамын тірі болсам адам болып» өлеңдерінің мазмұнын сұрау

  • «Мен – қазақ» өлеңін жатқа сұрау



3. Жаңа сабақ

- Балалар, бүгін біз сендермен жерлес ақын Мағжан Жұмабаевпен және оның «Қазақ тілі», «Мен кім?» өлеңдерімен танысамыз.

Таныспас бұрын осы жерлес ақын жайында кім не біледі?

( Оқушылардың ойын білу )

- Өте жақсы. Олай болса интерактивті тақтаға назар аударайық.

Электрондық оқулық арқылы «Ақын – жазушылардың өмірі мен шығармашылығы» модулінен Мағжан Жұмабаевтың өмірімен танысу.

( Қысқаша конспект жасап алу )



Электрондық оқулықта берілген М.Жұмабаевтың «Қазақ тілі» өлеңін мәнерлеп оқыту.

«Блумның сұрақ қою өлшемі»



Білім бойынша: Өлеңнің негізгі тақырыбы не?

Түсіну: Ақынды толғандырған тіл тағдыры екеніне көз жеткіз

Қолдану: Бұл өлеңнің бүгінгі күндегі маңыздылығы неде?

Талдау: Ана тілінің келешегіне деген ақын сенімі мен үмітінің өміршеңдігін

дәлелдеп көріңдер.



Жинақтау: Мемлекеттік тіл туралы сұхбат жүргізу.

Баға: Өлең мазмұны сендерге қалай әсер етті?

- Өте жақсы, ал енді тілге байланысты мақал – мәтел айтып көрейікші.

( Айтылған мақал – мәтелдерін талдатып, мағынасын ашу)


  • Балалар М.Жұмабаевтың келесі өлеңі «Мен кім?» деп аталады.

Электрондық оқулықта берілген М.Жұмабаевтың «Мен кім?» өлеңін мәнерлеп оқыту.

Балалар, өлеңде Мағжан өзін кімге балаған?

«Мен кім?» өлеңі бойынша ойға шабуыл

нұр теңіз



жолбарыс арыстан

жерде - жел көкте - бұлт

тұлпар жалын
күн
-Неліктен ақын өзін осылай бйнеледі еп ойлайсыңдар?

- Ал, сендер, өздеріңді кімге немесе неге балар едіңдер? Не себепті?

-Бұл өлеңде ақынның лирикалық қаһарманы кім?
Интерактивті тақтаға назар аударту. Электрондық оқулық бойынша «Әдеби-теориялық ұғымдар» модулінен метафора, эпитет туралы мәліметті тыңдау, дәптерге жазу, қайталап тыңдау.

«Қазақ тілі» мен «Мен кім?» өлеңдерінен көркемдеуіш құралдарды тапқызу, дәлелдеу, дәптерлеріне жазғызу.



Электронды оқулықтан интерактивті тапсырманың №7 (2) орындау.
Сабақты қорыту:

«Мен саған, сен маған» ойыны арқылы сабақты қорыту.



Үйге тапсырма:

1. Ұнаған өлеңді жаттау

2. «Бабам тілі – мәңгілік» атты тақырыпта ойтолғау немесе эссе жазу

Достарыңызбен бөлісу:




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет