Сабақтың тақырыбы: n-дәрежелі арифметикалық түбір Сабақтың мақсаты



Дата28.06.2016
өлшемі68.25 Kb.
#162862
түріСабақ
Байталиева Назира,

№12 Т.Рүстемов атындағы мектеп-гимназиясы жоғары санатты математика пәні мұғалімі

ОҚО, Сайрам ауданы

Сабақтың тақырыбы: n-дәрежелі арифметикалық түбір





  1. Сабақтың мақсаты:

а) Білімділік: n-дәрежелі арифметикалық түбір туралы ұғым беру, n-дәрежелі арифметикалық түбір табудың тиімді тәсілдерін үйрету

б) Дамытушылық: оқушылардың математикалық және логикалық ойлау қабілетін дамыту, оқушылардың қызығушылығые арттыру, тест пен істеуге үйрету

в) Тәрбиелік: Оқушыларды бір-бірімен достық қарым-қатынасқа, ұжымдық жұмыс жасауға тәрбиелеу. Оқушылардың шығармашылық қабілетін жетілдіру


  1. Сабақтың көрнекілігі: тест тапсырмалары, плакаттар, сызбалар, проектор




  1. Сабақтың түрі: Аралас сабақ




  1. Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, топтастыру



  1. Сабақтың технологиясы: Деңгейлеп оқыту




  1. Сабақтың барысы:

  1. Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушылардың сабаққа дайындығын, қатысуын тексеру? Сынып оқушыларын «А» топ, «В» топ, «С» топқа бөліп отырғызу.


  1. Үй тапсырмасын тексеру.

Үй тапсырмасын слайд арқылы тексеру.

«А» топ «В» топ «С» топ


Қызығушылығын ояту фазасы.

а) Өзіндік жұмыс (өтілгенді пысықтау) кубизм стратегиясы негізінде


1. Алғашқы функцияны табу қандай амалға ері амал болып табылады? (Туынды)

2. Функция графигімен, ,  түзулері мен шектелген фигура (Қисық сызықты трапеция)

3. Барлық алғашқы функциялардың жиынтығы не деп аталады? (Анықталмаған интеграл)

4. Анық интеграл дегеніміз не? (Аудан) 

5.  қандай формула? (Қисық сызықты трапеция ауданы табу формуласы)

6. Интеграл белгісін кім енгізген? (1675 жылы Лейбниц)


б) Сәйкестендіру тесті.

Функциялар Графиктер





  1. 




  1. 




  1. 





  1. 





  1. 





  1. 





  1. 





  1. 



  1. 





  1. 

в) Үндемес ойыны: Тест есептері

«А» топ


  1. Интегралды есептеп шығарыңыз: 

  1. 12

  2. 28

  3. 16

  4. 20

  5. -12

  1. Есептеңіз: 

  1. 26

  2. -24

  3. 20

  4. 22

  5. -20

  1.  функциясы үшін алғашқы функцияның жалпы түрін табыңыз

  1. 

  2. 

  3. 

  4. 

  5. 

«В» топ



  1. 1-сүреттегі боялған фигураның ауданын тап?

  1. 6

  2. 1,5

  3. 3

  4. 4,5

  5. 9

  1. Интегралды ең үлкен және ең кіші мәндерін

табыңыз: 

  1. 2; -2

  2. 0
    1-Сүрет
    ,25; -0,25

  3. 0,5; -0,5

  4. 1; -1

  5. 3; -3

  1. Графигі  нүктесі арқылы өтетін  фцнкциясының алғашқы функциясын табыңыз:

  1. 

  2. 

  3. 

  4. 

  5. 

«С» топ


  1. Берілген қисықтармен шектелген фигураның ауданын табыңыз:

 мұндағы 

  1. 

  2. 

  3. 

  4. 

  5. 

  1. Берілген қисықтармен шектелген фигураның ауданын табыңыз: 

  1. 

  2. 

  3. 

  4. 

  5. 

  1. Интегралды есептеңіз: 

  1. 13

  2. 

  3. 

  4. 

  5. 

Тест жауаптары





А топ

В топ

С топ

1

А) 12

B) 1,5

E) 

2

С) 20

C) 05; -05

A) 

3

А) 

B) 

A) 

г) Жұппен жұмыс

Тапсырма: Боялған фигураның ауданын есептеңдер.





Демек, интегралды тиімді тәсілдері:

Функцияның графигін білу және интеграл формуласын жадында сақтау қажет екен.







Графигі  нүктесі арқылы өтетін  фцнкциясының алғашқы функциясын табыңыз:


  1. 

  2. 

  3. 

  4. 

  5. 




  1. 

  2. 9

  3. 6

  4. 

  5. 



  1. 6

  2. 1,5

  3. 3

  4. 4,5

  5. 9

Мағынаны тани білу фазасы


Жаңа сабақ

Өз бетімен жаңа тақырыпты меңгеру.


Слайдта жаңа сабақ тақырыбы көрсетіледі. Оқушылар 5 минут ішінде тақырыпты оқиды және түсіндіріп береді.

Анықтама: Теріс емес оң а санының арифметикалық түбірі деп, n-ші дәрежесі осы а санына тең болатын теріс емес b санына айтады, яғни . 

а) n тақ сан болса  - бір түбір болады.



 , n – тақ сан.

б) n – жұп сан,  болғанда  бір түбірі болады: 


 болғанда  - түбір болмайды.

мағынасы жоқ, түбірі болмайды.
Формулалары:

  1. 



  1. 



  1. 



  1. 



  1. 

Салыстыру:










Ой толғаныс фазасы

  1. Есептер шығару

Оқулықпен жұмыс

№75 есеп №81 есеп №85 есеп

«А» топ «В» топ «С» топ

№75 есеп




№81 есеп


№85 есеп







  1. Тест есептерін шешу

Тест 2013
А топ:  C) 2,7

B топ:  A) 28

С топ:  B) a
Қорытынды:

Демек, бүгінгі сабағымызда интеграл бөлімін аяқтап, n-ші дәрежелі түбір туралы үйрендік.


ББҮ стратегиясы:

Білемін Білгім келеді Үйрендім


Үйге тапсырма

Оқулықтан 81-83 есептер, тест кітабынан есептер.


Оқушылар бағалау парағында өздерінің жинаған балдарын қосып өздерін-өздері бағалайды.

10-15 бал – 3 баға



16-20 бал – 4 баға

21 балдан жоғары - 5 баға

Достарыңызбен бөлісу:




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет