Бөлім:
|
Мектеп өмірі. Әдепті бала –арлы бала
|
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда)
|
Туякбаева Маржан Кабдоловна
|
Күні:
|
|
Сынып:5
|
Қатысушылар саны: 15
|
Қатыспағандар саны:-
|
Сабақтың тақырыбы
|
Қожа- әдепті бала
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
|
5.1.2.1 Тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну және нақты ақпаратты анықтау
52.5.1. Берілген сұрақты дұрыс түсініп, лайықты жауап беру, шағын диалогке қатысу
5.5.1.1 - мәтіндерден жалпы және жалқы есімдерді ажырата білу.
|
Сабақтың мақсаты
|
Тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсінеді, нақты ақпаратты анықтайды.
Берілген сұрақтарға дұрыс жауап береді
Шағын диалогке түседі
Мәтіннен жалпы және жалқы есімдерді ажырата біледі.
|
Бағалау критерийлері:
|
бейнероликті тыңдап, негізгі мазмұнын түсінеді.
Нақты ақпаратты анықтайды.
Берілген сұрақтарға дұрыс жауап береді
Шағын диалогке түседі
Жалпы және жалқы есімді анықтайды.
|
Сабақтың кезеңі/уақыт
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
С абақтың
басы
7 минут
Алдыңғы білімді еске түсіру
Жаңа сабақпен байланыстыру
|
Сұрақтар арқылы, балаларды жаңа тақырыпқа жетелейді
- Сендер балаларға арналған қандай щығармаларды білесіңдер?
-Балаларға арналған қандай фильмдерді білесіңдер?
-Олар сендерге ұнай ма?Неліктен?
2 портреттің қандай байланысы бар?
Жаңа сөздерді ұсынады, олардың дұрыс айтылуын үйретеді
ықшам- не большой, компактный
жағымды-приятный
тууы куәлігі-свидетельство о рождении
ес біледі-как начал понимать
қолайсыз- не удобный
келемеждеу-насмехаться
өз-өзіне есеп беру- отчитываться перед самим собой
төбелеспеймін- не буду драться
тентек- не послушный
ұят болады-будет стыдно
бір ауыздан қабылданды- было принято единогласно
|
Сұрақтарға жауап береді
Жаңа сөздерді пайдаланып, тірек сөздер, сөйлемдер құрастырады
|
|
Портреттер
|
Сабақтың ортасы
10 мин
|
1-тапсырма.
«Менің атым – Қожа» фильмінен үзінді көрсетеді, тірек сөздер ұсынады
Қожаның іс-әрекетін талдайды
Іс-әрекеті дұрыс па?
Сендерде осындай жағдай болды ма?
Сендер Қожаның орнында болсаңдар не істер едіңдер?
|
бейнероликті тыңдап, тірек сөздер арқылы негізгі мазмұнын түсінеді
|
Дескриптор
1.Қожаның іс-әрекетін талдайды -1б.
2.Өмірмен байланыстыра алады-1б.
3. Мәтінді болжай алады-1б.
|
https://www.youtube.com/watch?v=gmTHTfNYxng
|
Тыңдалымнан кейін
5 мин
Оқулықпен жұмыс
5 мин
|
2-тапсырма Мәтінге сәйкес ақпараттың дұрыс-бұрыстығын анықтау
Ақпарат
|
Дұрыс
|
Дұрыс емес
|
Ал енді айтуға да, естуге де қолайсыз емес есімдер бар.
|
|
|
Адамның атының сүйкімді болуы да- зор бақыт па деймін.
|
|
|
Біз бір класта төрт Қожа бармыз.
|
|
|
Оқушылар екеуімізді шатастырып алмас үшін өңімізге қарап, мен «Сары Қожа», оны «Қара Қожа» деп атайды.
|
|
|
Бірақ жүре-бара құлағын үйреніп, дағдыланып кеттік.
|
|
|
«Қара Қожа» дегендерге Әу!» деп жалт қарамайтын болдым.
|
|
|
Фамилиям- Қадыров. Қадыр- менің атам.
|
|
|
3-тапсырма
Оқулықтағы 38 бет 3-тапсырмадағы мәтіннен жалпы, жалқы есімдерді теріп жазыңдар.
|
Кестедегі ақпараттың дұрыс, бұрыстығын анықтайды
Мәтіннен жалпы, жалқы есімдерді теріп жазады
|
Жеке орындайды, парақтарды ауыстырып бір-бірін тексереді
Әр дұрыс жауап үшін 1 балл беріледі.
1. Мәтінді мұқият оқып дұрыс -бұрыстығын
анықтайды. 3балл.
Дескриптор :
1.Оқулықтағы мәтіннен жалпы есімді анықтады-1б
2.Оқулықтан жалқы есімді анықтады-1б
|
Кесте қағаздары
Оқулық 38 бет 3 -тапсырма
|
15 мин Топтық жұмыс
|
4-тапсырма
«АВС» әдісі бойынша геометриялық фигуралар арқылы 3 топқа бөлініңдер
Мәтін барлық топқа бірдей беріледі. Әр топ ұсынылған мәтінді мұқият оқиды.
|
А тобы- мәтін бойынша 3 сұрақ құрастырады.
В тобы –мәтін бойынша 3 сұрақ құрастырады. Екі топ бір-бірімен диалогке түседі.
С тобы – 2 топтың сұрақ құрастыру кезінде мәтінді өздері саралайды,бақылайды, кері байланыс береді.
|
«Сэндвич» әдісі арқылы топтар бір-бірін бағалайды.
|
Геометриялық фигуралар
|
Сабақтың соңы
3 мин
|
Инсерт әдісі арқылы білім алушы өз ойын жазады
Не білемін?
|
Не білдім?
|
Не білгім келеді?
|
|
|
|
|
Оқушылар кестені толтырады.
|
|
Кеспе қағаздары
|
3-тапсырма Мәтінге сәйкес ақпараттың дұрыс-бұрыстығын анықта
Ақпарат
|
Дұрыс
|
Дұрыс емес
|
Ал енді айтуға да, естуге де қолайсыз емес есімдер бар.
|
|
|
Адамның атының сүйкімді болуы да- зор бақыт па деймін.
|
|
|
Біз бір класта төрт Қожа бармыз.
|
|
|
Оқушылар екеуімізді шатастырып алмас үшін өңімізге қарап, мен «Сары Қожа», оны «Қара Қожа» деп атайды.
|
|
|
Бірақ жүре-бара құлағын үйреніп, дағдыланып кеттік.
|
|
|
«Қара Қожа» дегендерге Әу!» деп жалт қарамайтын болдым.
|
|
|
Фамилиям- Қадыров. Қадыр- менің атам.
|
|
|
3-тапсырма Мәтінге сәйкес ақпараттың дұрыс- бұрыстығын анықта
Ақпарат
|
Дұрыс
|
Дұрыс емес
|
Ал енді айтуға да, естуге де қолайсыз емес есімдер бар.
|
|
|
Адамның атының сүйкімді болуы да- зор бақыт па деймін.
|
|
|
Біз бір класта төрт Қожа бармыз.
|
|
|
Оқушылар екеуімізді шатастырып алмас үшін өңімізге қарап, мен «Сары Қожа», оны «Қара Қожа» деп атайды.
|
|
|
Бірақ жүре-бара құлағын үйреніп, дағдыланып кеттік.
|
|
|
«Қара Қожа» дегендерге Әу!» деп жалт қарамайтын болдым.
|
|
|
Фамилиям- Қадыров. Қадыр- менің атам.
|
|
|
3-тапсырма Мәтінге сәйкес ақпараттың дұрыс- бұрыстығын анықта
Ақпарат
|
Дұрыс
|
Дұрыс емес
|
Ал енді айтуға да, естуге де қолайсыз емес есімдер бар.
|
|
|
Адамның атының сүйкімді болуы да- зор бақыт па деймін.
|
|
|
Біз бір класта төрт Қожа бармыз.
|
|
|
Оқушылар екеуімізді шатастырып алмас үшін өңімізге қарап, мен «Сары Қожа», оны «Қара Қожа» деп атайды.
|
|
|
Бірақ жүре-бара құлағын үйреніп, дағдыланып кеттік.
|
|
|
«Қара Қожа» дегендерге Әу!» деп жалт қарамайтын болдым.
|
|
|
Фамилиям- Қадыров. Қадыр- менің атам.
|
|
|
Достарыңызбен бөлісу: |