Сабақтың тақырыбы: Өзен аңғарының құрылысы Оқу мақсаттары



Дата09.10.2023
өлшемі22.18 Kb.
#480169
түріСабақ
8.3.3.3 -өзен аңғарының құрылысын түсіндіреді


Бөлім:

Физикалық география
3.3 Гидросфера




Мектеп:

Мамлют қазақ мектеп - интернаты




Педагогтың аты-жөні:

Рамазанова Д.Н.

Күні: 06.12.22

Сынып:8

Қатысқан оқушылар:
Қатыспаған оқушылар:




Сабақтың тақырыбы:

Өзен аңғарының құрылысы




Оқу мақсаттары:

8.3.3.3 -өзен аңғарының құрылысын түсіндіреді




Сабақтың мақсаты:

Оқушылардың барлығы
өзен жүйесі, өзен бөліктері мен өзеннің қоректену типтері, өзеннің маңызын жергілікті жермен байланыстыра отырып,түсінік беру. 
Оқушылардың көпшілігі
Өзендерге,оның келіп шығуы, құрылымына сипаттама бере отырып, оның бүкіл табиғи орталықтағы және адамзат өміріндегі жалпы тіршілік үшін маңызын түсіндіру.
Оқушылардың кейбірі
өзен туралы тірек білімдерін еске түсіре отырып, өзен тақырыбын оқып үйрету.




Бағалау критерииі:

Сабақ барысында тыңдаушының назарын өзіне аудара алады.
Өзен және оның негізгі элементері,шоңғалдар мен сарқырамалар жайлы ұғым қалыптастыру,
жер бедері,тау жыныстары мен өзен ағысы сипатының байланысын түсіндіру,өзендердің суға молығуыжәне өзенге сипаттама беру тәсілін меңгеру.




Сабақ кезеңі/уақыты

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ басы
5 минут



Қызығушылықты ояту үшін миға шабуыл.
Оқушыларды топқа бөлу
Су туралы қандай мақалдарды білесіздер?
Өткен тақырыпты қайталау мақсатында географиялық диктан пен сөзжұмбақ тапсырмаларын орындау.
Оқу мақсатымен, тілдік мақсатпен танысады;
Жетістік критерийлерін болжайды;
Жетістік критерийлерімен және дескрипторлармен танысады
Топпен жұмыс
І-топ «Теңіздер»
ІІ-топ «Шығанақтар»
ІІІ- топ «Бұғаздар»



Оқушы өз жұбын табады
Әдіс арқылы қайталау
Сұрақ жауап орындайды

Қол шапалақ



Слайд 6-7
Дидактикалық материалдар №1



Сабақ ортасы
35 минут

Өзен бөліктері.
Бастауы- өзен ағып шығатын жер.
Сағасы- оның құяр жері.
Атырау- өзен сағасына жинақталып, тармаққа бөлінуі.
Аңғар- өзен бастауынан сағасына дейінгі әрі кең әрі ұзынша ойыс алқап.
Жайылма – аңғардың өзен тасығанда су басатын бөлігі.
Өзен ағысы: жоғары- бастауына жақын, орта- екеуінің аралығы, аяғы- саға жағы.
Өзен жағасы: оң, сол.
Жүйесі- өзеннің барлық салаларымен бірігіп қосылуы.
Өзен алабы- өзен және оның салалары су жинайтын жер.
Өзендер: - таулы жер өзендері;
-жазық жер өзендері.
Өзен барлық салаларымен бірігіп өзен жүйесін құрайды.
Өзенге және оның салаларына су ағып келетін жердің бәрі өзен алабына жатады.
Өзен алқаптарын бір-бірінен бөліп жататын қыраттарды суайрықтар деп атайды.
Өзен арнасындағы қатты жыныстарды шоңғалдар деп атайды.
Жартас өзен арнасын кесе көлденең алып жатса,су одан төмен қарай құлай ағып сарқырама жасайды.Мысалы.Анхел — 1054 м,Ниагара,Виктория,т.б.
Тапсырма №1.Мұнда әрбір топқа төмендегі термин сөздерге анықтама беру тапсырылады.\Бұл тапсырманы орындауға 7 минут уақыт беріледі.\ 
жазық өзен тау өзені 
Ө з е н 
бастауы саласы сағасы 
Тапсырма №2 Төмендегі термин сөздерге анықтама беру. 
Ө з е н
атырау аңғар арна жайылма
Тапсырма №3 Төмендегі термин сөздерге анықтама беру. 
Ө з е н
жоғарғы ағыс орта ағыс төменгі ағыс
Тапсырма №4 Төмендегі термин сөздерге анықтама беру. 
Ө з е н
өзен жүйесі суайрықтар
өзен алабы өзен режимі
Cабақты бекіту кезеңі
Кім жылдам?
\Әр бір топқа 5 сұрақтан\ 
1. Өзендер нешеге бөлінеді?\2-ге.таулық және жазықтық\ 
2. Өзеннің жылғалары қосылып басталар жері?\Бастауы\ 
3. Өзенге қосылатын тармақтар?\Салалары\ 
4. Өзеннің құяр жері?\Сағасы\
5.Өзен ағысы бойлап нешеге бөлікке бөлінеді?\3-ке.Жоғарғы,орта,төменгі ағыстар\
6.Өзен алабы деген не?Барлық сулары ағып келетін жері\
7.Өзен алаптарын не бөліп тұрады?\Суайрықтар,таулар,жоталар\
8.Өзендер қандай сулармен қоректенеді?\Жауын,қар,жер асты суларымен\
9.Еліміздегі қандай ірі өзендерді білесіңдер?\Ертіс,Есіл,Тобыл,Жайық,Сырдрья,Шу,Іле\



Слайдта көрсетілген ресурстарды талқылайды


Видеороликтан тақырыпқа сай берілген түсініктерді дамыту арқылы, мәтіндегі тапсырмаларды орындау барысында ой өрісін жетілдіру арқылы бәсекелеседі
Слайдта берілген сұрақ жауапты орындайды
Сұрақ жауап арқылы сұраққа жауап береді, логикалық ойлай білуі мен сыни көзқарасы таныта білу дағдылары қалыптасады

Смаликтер арқылы
ҚБ өзін өзі бағалау


ҚБ: «Баспалдақ» әдісі 1.Білімім төмен
2.Орташа 3.Орташадан жоғары 4. Жоғары
ҚБ: Мұғалім тарапынан жүретін бағалау «Ауызша мадақтау

Слайдар

Ашық сұрап-жауаптар



Сабақ соңы
5 минут

Рефлексия. Оқушылар қиық қағаздарға жазып береді.
Сабақта маған не пайдалы болды?
Сабақта маған не қызықты болды?
Сабақта маған не қиын болды?

Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды.




Рефлексия парағы
































Достарыңызбен бөлісу:




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет