Бөлім: Қазақ халқының әдет-ғұрыптары мен салт-дәстүрлері.
|
Мектеп:
|
Үйде оқыту
|
Пәні: Қазақ тілі
|
Мұғалімнің аты-жөні:
|
|
Сынып:
|
|
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Сын есімнің шырайлары
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
|
8.1.5.3 сын есімнің шырайларын білу, ажырату
|
Сабақтың мақсаттары
|
Оқушы: тілдік мысалдар арқылы сөздің лексикалық мағынасын түсінеді
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
|
Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушы көңіл - күйін сұрау. Оқушы назары сабаққа аударылады.
Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру. «Мен саған сенемін» жаттығуы.
Мұғалім мен оқушы бір-біріне қарама қарсы орналасыңыз. Азғантай уақыт бір-біріңіздің көздеріңізге тіке қарап, тыныш отырыңыз. Енді бір-біріңізге «Мен саған сенемін, өйткені…» деп сөйлемді жалғастырыңыз.
Жаңа сабақ
Ереже түсіндіреледі.
1-тапсырма. Сын есімдерді қатыстырып сөйлем құрастыр.
Дескрипторы:
-сын есімді қатыстырып сөйлем құрайды;
-сауатты жазады;
|
Оқушы назары сабаққа аударылады.
Сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтайды.
Сөздерді оқиды.
Сын есімді қатыстырып сөйлем құрайды.
|
Қалыптастырушы бағалау
- төмен жауап;
-жақсы жауап;
-керемет жауап!
|
8-сынып «Қазақ тілі» Зерде бұзылыстары бар балаларға арналған оқулығы
|
Сабақтың ортасы
|
2-тапсырма. Сөйлемді оқып, сын есімдерді тап.
Дескриптор:
-сөйлемдерді оқиды;
-сын есімдерді табады;
3-тапсырма. Төмендегі сын есімдерді қатыстырыпсөйлем құрап жаз
Қызыл, қоңырқай, қара күрең, тәтті, алқызыл, ап-ащы, өте терең, теп-тегіс, әдемі, биік, жұмыр, жіңішке, көк ала.
Дескриптор:
-сауатты жазады;
-тапсырманы жүйелі орындайды;
4-тапсырма. Сын есімдерді қойып, сөз тіркесін жаз.
Дескриптор:
-сын есімді қойып, сөз тіркесін құрайды;
-тапсырманы жүйелі орындайды;
|
Сөйлемді оқып, сын есімдерді табады.
Тапсырманы жүйелі орындайды.
Сын есімдерді қойып, сөз тіркесін жазады.
|
Қалыптастырушы бағалау
- төмен жауап;
-жақсы жауап;
-керемет жауап!
|
|
Сабақтың соңы
|
Рефлексия
Мұғалімнің тиімді кері байланысы.
|
|
Бөлім: Қазақ халқының әдет-ғұрыптары мен салт-дәстүрлері.
|
Мектеп:
|
Үйде оқыту
|
Пәні: Қазақ тілі
|
Мұғалімнің аты-жөні:
|
|
Сынып: 8
|
|
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Жай шырай
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
|
8.1.5.4 жай шырай, оның емлесі;
|
Сабақтың мақсаттары
|
Оқушы:
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
|
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушы көңіл күйін сұрау. Оқушы назары сабаққа аударылады.
Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру. «Мен саған сенемін» жаттығуы. Қажетті жаттығулар
Мұғалім мен оқушы бір-біріне қарама қарсы орналасыңыз. Азғантай уақыт бір-біріңіздің көздеріңізге тіке қарап, тыныш отырыңыз. Енді бір-біріңізге «Мен саған сенемін, өйткені…» деп сөйлемді жалғастырыңыз.
Жаңа сабақ.
Ереже түсіндіріледі.
|
Оқушы назары сабаққа аударылады.
Жаттығуды орындайды
Сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтайды.
|
Қалыптастырушы бағалау
|
8-сынып «Қазақ тілі» Зерде бұзылыстары бар балаларға арналған оқулығы
|
Сабақтың ортасы
|
1-тапсырма. Төмендегі сын есімдерді қатыстырып сөйлем құрастыр.
Дескриптор:
- Сөйлем құрастырады;
- Сауатты жазады;
2-тапсырма. Мәтінді түсініп оқы. Жай шырайлы сын есімді тап.
Дескриптор:
-мәтінді оқиды;
-жай шырайлы сын есімді табады;
3-тапсырма. Мақал-мәтелді көшіріп жаз. Жай шырайдың астын сыз.
Дескриптор:
- жай шырайлы сын есімді табады;
-сауатты жазады;
|
Сын есімдерді қатыстырып сөйлем құрастырады.
Сөйлемді көшіріп жазады.Қысқарған сөздердің астын сызады.
|
Қалыптастырушы бағалау
|
|
Сабақтың соңы
|
Рефлексия
Мұғалімнің тиімді кері байланысы.
|
|
Бөлім: Қазақ халқының әдет-ғұрыптары мен салт-дәстүрлері.
|
Мектеп:
|
Үйде оқыту
|
Пәні: Қазақ тілі
|
Мұғалімнің аты-жөні:
|
|
Сынып: 8
|
|
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Салыстырмалы шырай
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
|
8.1.5.5 салыстырмалы шырай, оның емлесі;
|
Сабақтың мақсаттары
|
Оқушы:
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
|
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушы көңіл - күйін сұрау. Оқушы назары сабаққа аударылады.
Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру. «Мен саған сенемін» жаттығуы.
Мұғалім мен оқушы бір-біріне қарама қарсы орналасыңыз. Азғантай уақыт бір-біріңіздің көздеріңізге тіке қарап, тыныш отырыңыз. Енді бір-біріңізге «Мен саған сенемін, өйткені…» деп сөйлемді жалғастырыңыз.
Жаңа сабақ
Ереже түсіндіреледі.
1-тапсырма. Төмендегі сын есімдерді қатыстырып сөйлем құрастырып жаз.
Жай шырай
|
Салыстырмалы шырай
|
Жоғары
|
Жоғарылау
|
|
|
|
|
Дескрипторы:
-Сауатты жазады;
-Сөйлем құрайды;
|
Оқушы назары сабаққа аударылады.
Сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтайды.
Сөздерді оқиды
Сын есімдерді қатыстырып сөйлем құрастырып жазады.
Үлгі бойынша тапсырманы жүйелі орындайды.
|
Қалыптастырушы бағалау
- төмен жауап;
-жақсы жауап;
-керемет жауап!
|
8-сынып «Қазақ тілі» Зерде бұзылыстары бар балаларға арналған оқулығы
|
Сабақтың ортасы
|
2-тапсырма. Өлеңді көшіріп жаз. Қарамен жазылған сөздерді салыстырмалы шырайға айналдырып жаз.
Дескриптор:
-Өлеңді мәнерлеп оқиды;
-Сын есімдерден салыстырмалы шырай жасайды;
3-тапсырма Мәтінді оқы, көшіріп жаз. Зат есімдерді тауып , астын сыз
Жақсыдан үйрен, жаманнан жирен.
Үлкенге құрмет, кішіге ізет.
Дескриптор:
Мәтінді оқып, көшіріп жазады;
Зат есімдерді тауып , астын сызады;
|
Қарамен жазылған сөздерді салыстырмалы шырайға айналдырып жазады.
|
Қалыптастырушы бағалау
- төмен жауап;
-жақсы жауап;
-керемет жауап!
|
|
Сабақтың соңы
|
Рефлексия
Мұғалімнің тиімді кері байланысы
|
|
Бөлім атауы: Қазақ халқының әдет-ғұрыптары мен салт-дәстүрлері.
|
Мектеп:
|
Үйде оқыту
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні:
|
Сынып: 8
|
Қатысқан оқушылар саны:
|
Қатыспағандар:
|
Сабақтың тақырыбы
|
Күшейтпелі шырай
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
|
8.1.5.5 күшейтпелі шырай, оның емлесі;
|
Сабақтың мақсаттары
|
Оқушы :
|
Жоспар
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
|
І. Ұйымдастыру кезеңі.
Сәлемдесу, сабаққа дайындық.Жағымды психологиялық ахуал.
Жаңа сабақ
Ереже түсіндіріледі.
1-тапсырма. Сын есімдерден күшейтпелі шырай жаса.
Дескриптор:
-сын есімдерді күшейтпелі сын есімге айналдырады;
Шешуін қатыстырып сөйлем құрастырады;
Сауатты жазады;
|
Оқушының сабаққа дайындығы тексеріліп, назары сабаққа аударылады.
Жағымды психологиялық ахуал қалыптастырады
Жуан және жіңішке дауысты дыбыстарды сөздерді бір бөлек жаз.
|
ҚБ
|
8-сынып «Қазақ тілі» Зерде бұзылыстары бар балаларға арналған оқулығы
|
Сабақтың ортасы
|
Мағынаны тану
2-тапсырма. Сөйлемдерді оқып, күшейтпелі шырайлы сын есімдерді тауып, олардың қалай жасалып тұрғанын айт.
Дескриптор:
-Сөйлемдерді оқиды;
-Күшейтпелі шырайлы сын есімді табады;
-Жасалу жолын түсіндіреді;
3- тапсырма. Күшейтпелі шырай түрін қолданып қыс мезгілі туралы әңгіме жаз.
Тірек сөздер: аппақ қар, тап-таза ауа, сәп-сәнді ағаштар, сұп-сұлу табиғат, кіп-кішкене торғайлар, қап-қалың үйме қар.
|
Достарыңызбен бөлісу: |