Сабақтың тақырыбы: Сөз және оның мағынасы. Мамандықтың бәрі жақсы Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты



бет1/2
Дата04.12.2023
өлшемі1.35 Mb.
#485459
түріСабақ
  1   2
кмж


Тексерілді Ж.Сарыбаев

Білім беру ұйымыныңатауы

268 мектеп-лицей

Пәні:

Қазақ тілі

Бөлім:

Мамандықтар әлемі

Педагогтің аты-жөні:

Баймаханова Л

Күні:

4.12.2023

Сынып: 4

Қатысушылар саны

Қатыспағандар саны

Сабақтың тақырыбы:

Сөз және оның мағынасы.
Мамандықтың бәрі жақсы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

4.2.2.1 тұрақты сөз тіркестері мен көп мағыналы сөздерді ажырата білу, мағынасын түсіну, сөйлеу барысында қолдану
4.3.6.1 каллиграфиялық нормаларды сақтау, жазу техникасын жетілдіру

Сабақтың мақсаты

Көп мағыналы сөздерді ажыратады ағынасын түсінеді
Мәтіннен синоним,антоним,оомонимдерді табамын, сөз мағынасын ажырата алады




Сабақтыңбарысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы
2 минут



I.Ұйымдастыру.
Сәлемдесу.
Оқушылардың оқу құралдарын алдырып,назардарын сабаққа аудару

1.Мұғаліммен сәлемдеседі.



Жарайсыңдар!




3 минут



Өткенді қайталау
Ұжымдық жұмыс.Жабық тапсырма
Ұшақ тапсырмасы.
1,Мәтін неден құралады?
2.Сөйдем неден құралады?
3.Сөз неден құралады?
4.Сөз дегеніміз не?

Сұрақтарға жауап береді.



Жарайсыңдар!








Сабақтың ортасы
2минут

5 минут


7 минут

8-минут

3-минут
5-минут

5-минут


Сабақтың мақсатымен ттаныстыру.
Мәтіннен синоним,антоним,оомонимдерді табамын, сөз мағынасын ажыратамын.
Ұжымдық жұмыс.Жабық тапсырма
"Топтастыр" әдісі
Берілген сөздерді мағынасына қарай топтасыр.
Мұғалім мамандығына мәндес сөздерді топтастырады.
Аспаз мамандығына дыбысталуы бірдей,мағыналары әртүрлә сөздерді топтасырады.
Дәрігер мамандығына мағыналары қарама-қарсы сөздерді топтастырады.


ЕБҚ:Тағы қандай мамандық иелерін білесің?
Жазылым.Тақтамен жұмыс.
Ашық тапсырма.
3-жаттығу
Сурет пен тірек сөздерді пайдаланып,2-3 сөйлем құрастырып жаз. Берілген сөздер сөз мағынасының қай түріне жатады?

Жұптық жұмыс Ашық тапсырма


2-жаттығу
Берілген сөздерді мағынасына қарай жікте.Бұл сөздердің қай мамандыққа қатысты болуы мүмкін?

Сергіту сәті "Қай топ жылдам" ойыны


Желкенді қайықтарды дұрыс орналастыр- саңдар,теңізшілер ұнататын сөйлемді оқисыңдар.

Ашық тапсыра
Топтық жұмыс
1-топ.
Берілген сурет бойынша әңгіме құрап жаз.

2-топ
Мақалдарды оқы. Қарамен жазылған сөздерді мәндес сөздермен ауыстырып жаз.
Жаманмен жолдас болсаң, қаларсың ұятқа. Сырын білмеген аттың сыртынан жүрме. Тоқсан ауыз сөздің тобықтай түйіні бар.
3-топ.
Мәтіннен синонимдерді тап,
Қарамен жазылған сөздердің антонимдерін жаз.

4-топ.
Мақалды толықтырып жаз.
Үлкенге — құрмет, кішіге – ізет.
Көз қорқақ, қол батыр.
Дос жылатып айтар, дұшпан күлдіріп айтар
Жақсымен дос болсаң, жетерсің мұратқа,
Жаманмен дос болсаң, қаларсың ұятқа.

Саралау тапсырмасы


1-тапсырама, Берілген сөздерді мағына жағынан қарама-қарсы сөздермен сәйкестендір (ЕБҚ)

2-тапсырма "Семантикалық карта" әдісі

3-тапсырма

  1. «Мақалды жалғастыр»

1.Ақыл – дос, ашу - .....
2.Көп сөз – күміс, ..... сөз – алтын.
3.Дос жылатып айтар, ..... күлдіріп айтар.
4.Жақсымен дос болсаң, жетерсің мұратқа,
..... дос болсаң, қаларсың ұятқа.



Мақсатты оқиды.


Берілген сөздерді мағынасына қарай топтасырады
Ереже айтады

Сурет пен тірек сөздерді пайдаланып,2-3 сөйлем құрастырып жазады


Берілген сөздер сөз мағынасының қай түріне жататынын анықтайды


Ереже айтады
Желкенді қайықтарды дұрыс орналастырады,
,теңізшілер ұнататын сөйлемді оқиды

Қарамен жазылған сөздерді мәндес сөздермен ауыстырып жазады.


Жұмыстарын қорғайды

Мәтіннен синонимдерді тапады


Қарамен жазылған сөздердің антонимдерін жазады
Жұмыстарын қорғайды
Мақалды толықтырып жазады

Семантикалық картаны толтырады


Мақалды толықтырып жазады.



ҚБ:1-10 б

Жұптық бағалау


Топ бірін-бірі бағалайды






Оқулық
Дәптер





Таратпа


Тараптпа
таратпа





Сабақтың соңы

2 минут




Достарыңызбен бөлісу:
  1   2




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет