Сабақ Бөлім: Ғарышқа саяхат



Дата17.06.2024
өлшемі72.71 Kb.
#502633
түріСабақ
4кл дүниетану 29-апта




Қысқа мерзімді жоспар
Дүниетану 28-сабақ

Бөлім:

Ғарышқа саяхат

Мұғалімнің аты-жөні

Утепова Ш. Жумадилова Балкумис

Күні:06.04.2023




Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Тоқтар Әубәкіров – қазақтың тұңғыш ғарышкері

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

4.3.4.1 өмірбаяндық мәліметтеріне сүйене отырып, шығармашылық және еңбек салаларындағы көрнекті қайраткерлердің елімізге сіңірген еңбегі туралы қорытынды жасау

Сабақтың мақсаты



  • өмірбаяндық мәліметтеріне сүйене отырып, көрнекті қайраткердің елімізге сіңірген еңбегі туралы қорытынды жасайды.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті



Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру,
өзін –
өзі тексеру


5 мин

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру ширату жаттығуларымен өтеді.
Топқа бөлу «Таңдау» әдісімен жүреді.
-Тұңғыш, қазақ, ғарышкері сөздерінің бірін таңдап, топқа бірігіп отырыңдар.
Жаңа оқу материалын жариялау «Миға шабуыл» әдісі:
- Топқа бөлінгенде берілген сөздерден сөйлем құрастырып, тақырыпты анықтаңдар. (Тұңғыш қазақ ғарышкері)
- Тұңғыш қазақ ғарышкері кім еді?
-Тоқтар Әубәкіров туралы не айта аласыңдар?
-Ендеше бүгінгі сабақта тұңғыш қазақ ғарышкері туралы оқып, елімізге сіңірген еңбегі туралы қорытынды жасаймыз.

Жаттығу жасайды.


Топқа бірігеді.
Сұрақтарға жауап береді.



«Ауызша мадақтау» әдісі:
Жарайсың!
Тамаша!
Жақсы!



Тұңғыш, қазақ, ғарышкері сөздері

Жаңа білім
15 мин


2 мин
Бекіту
18 мин



(Ұ) 1- тапсырма «Еркін әңгіме» әдісімен орындалады. Дәптермен жұмыс болады.
А) Сөздік жұмысы.
Ғарыш, ғарышайлағы, дыбыстан жүйрік ұшақ.
Ә) Ой қорыту.
- Ақын О.Сүйлейменов «Адамға табын, Жер енді» поэмасында «Адам баласы неге жұлдыздарға ұмтылады?» деген ой тастайды. Бұл сұрақтың жауабын Тоқтар Әубәкіровтың бала күнгі арманынан таба аласыңдар.
Ә) Мәтінмен жұмыс.
-Мәтінді оқып танысыңдар.
Саралаудың «Дереккөз» тәсілі жүзеге асады.
Кейбір оқушыға:
- Ғарышкер болу үшін дам бойында болу керек қасиеттер туралы әңгімеле.


Сергіту сәтінде «Көңілді күн» әнін айтып билету.


(Т) 2-тапсырма «Ойлан, жұптас, талқыла» әдісі.
А) Талқылау.
-Т.Әубәкіровтың өздеріңе ұнаған қасиеттерін атаңдар. Ғарышкерге ұқсағыларың келе ме? Себебін түсіндіріңдер.
Ә) Пікір алмасу.

Б) Зерттеу.
-Ғарышкерге тән қасиеттерді жазыңдар.

  • Сөздікті жазып алады.


  • Сұрақтарға жауап береді.

Суретпен жұмыс жасайды.
Мәтінді оқиды.


Билеп сергиді.


Сұрақтарға жауап беріп, тапсырма орындайды.

Дескриптор:

  • Сөздікті жазып, жаттап алады-1балл.

  • - Адам баласы неге жұлдыздарға ұмтылатыны туралы ойын білдіреді-1 балл


Дескриптор:
- Т.Әубәкіровтың өздеріне ұнаған қасиеттерін атайды, ойларын білдіреді-2балл.
Тоқтардың арманына жету үшін жасаған қадамдарын әңгімелейді, сызба жасайды-1балл.
Болашақта кім болатынын анықтайды -1балл.
«Арманға жетудің бес қадамы» сатысын жасайды, қандай қасиеттерді жетілдіру керектігін айтады-2балл.
Адамдардың не үшін ғарышты игеретінін анықтайды-2балл.

Дүниетануоқулығы 4-сынып 2019ж,
дәптер



Қорытынды
5 мин

Кері байланысты «Шеринг» әдісі арқылы береді. Оқушылар шеңберге тұрып бүгінгі тақырыптан алған білімі туралы талдайды.

  • Мұғалім оқушылар жауабын талдап, өз қалыптастырушы бағасын қояды.

Оқу тапсырмасы: мазмұндау.

Кері байланыс жасайды.


Оқу тапсырмасын жазып алады.

ҚБ қойылады.







.

Достарыңызбен бөлісу:




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет