Сабақтың тақырыбы: Спандияр Көбеев шығармашылығы Мақсат-міндеттері: а ақпараттық құзыреттілік



Дата14.11.2023
өлшемі0.77 Mb.
#483184
түріСабақ
Спандияр Кубеев шығармашылығы ашық сабақ жоспары


Пәні:

Балалар әдебиеті және мәнерлеп оқу практикумы

Тобы:

1 а ҚМБ

Уақыты:

9.30

Сабақтың тақырыбы:

Спандияр Көбеев шығармашылығы

Мақсат-міндеттері:
А) ақпараттық құзыреттілік

Ә) коммуникативтік құзырет-к


Б) проблеманы шешу құзыр



Ақпарат көздері арқылы Спандия Көбеев шығармашылығы туралы түсініктерін кеңейту, әңгімелерінің мазмұны мен идеясын меңгерту


Алған білімдерін ауызша, жазбаша тілде пайдалануын қалыптастыру


Тақырып бойынша берілген тапсырмаларды өз бетімен орындауға дағдыландыру.



Сабақтың типі:

Аралас сабақ

Сабақтың әдісі:

көркемдеп оқу , сөздік, практикалық

Сабақта қолданылатын пед. технологиялар:

Дамыта оқыту технологиясы, СТО стратегиялары

Пәнаралық байланыс:

.Қазақ тілі, биология, бейнелеу өнері, география

Оқыту құралдары:

оқыту құралдары , интерактивті тақта. Қазақ жазушыларының әңгімелері мен ертегілері «Қысқы ертегі», Ш. Ахметов «Қазақ балалар әдебиеті хрестоматиясы »
Қазақ тілінің түсіндірме сөздігі. 1,2,3,4 томдары

Сабақтың барысы:

Оқытушының қызметі

Студенттің қызметі

Күтілетін нәтиже

І. Ұйымдастыру бөлімі

Амандасу, түгендеу, зерттеу, сабаққа зейін аудару

Амандасып отыру, тыныштық сақтау, сабаққа үнемі қатысу

Тыныштық сақтау,қойлған мақсатты түсіну

II Үй тапсырмасын тексеру

  1. тапсырма





  1. тапсырма










  • еңбек тақырыбы «Азға қанағат етпесең, көптен құр қаларсың»

  • Тәрбие тақырыбы «Тәрбие- тал бесіктен»

  • Достық тақырыбы «Жаман жолдастан мықты таяқ артық»

11- буынды

  1. Бунақты

  2. тармақты

  1. шумақты

  2. Қара өлең ұйқасы

«Тұжырым кестес»і арқылы Ы. Алтынсариннің әңгімелерін тақырыптарға топтастырып, түйінін мақалмен білдіреді.


«Өзен өлеңін мәнерлеп оқып, өлең құрылысына талдайды»



ІІ.Өткен материалды қайталау арқылы жаңа материалды қабылдауға дайындық





Өөткен материал мен жаңа материалдың арасындағы байланысты слайд арқылы меңгереді





І ІІ. Жаңа материалды меңгерту.


Теориялық бөлім



  • сұрақтар қою

  • -мәтінмен танысу



Практикалық бөлім







  1. топ Өлеңдерін мәнерлеп оқу

2- топ Әңгімелерінен көрініс көрсету

  1. топ Мысалдарын рөлге бөліп оқу






-1- топ
Спандияр Көбеев (1878 - 1956) - қазақ жазушысы, қоғам қайраткері, Қазақстанның еңбек сіңірген мұғалімі. 1878 жбұрынғыТорғай облысы, Обаған болысына қарасты нөмiрі үшiншi ауылда - қазiргi Ақсуат ауылында дүниеге келген. Анасы Айтбоз өте қайратты, ақылды, ауылының ортақ анасы сияқты қадiрлi адам болған көрiнедi. Әкесi Көбей хат таныған, шыншыл, тек қолөнерiмен күн көрген. Әке-шешесiнiң үлгi тәрбиесi болашақ педогог-жазушының мiнез құлқының қалыптасуына көп әсер еткен. Мектеп жасына жетiп қалған бала бiрде әкесiмен бiрге бұл кездегi дәулеттi кiсi Соқытбайдың ауылына барғанда, 
2-топ
1912 жылы Спандиярдың «Үлгілі бала» атты кітабы шықты. Бұл – бастауыш мектептегі қазақ балаларына арналған оқу кітабы еді. Ұлы ұстазы Ыбырай үлгісін пайдалана отырып ол бұл кітапқа өзі аударған Крылов мысалдарын, орыс классиктерінің балаларға арналған шығармаларын, қазақтың ауыз әдебиеті үлгілерін, табиғаттың түрлі құбылыстарымен таныстыратын, өсімдік, жануарлар әлемі туралы білім беретін әр алуан қызықты қысқа әңгімелер кіргізді.

  1. топ

Спандияр Көбеев Петропавлскiде оқытушылық қызметiн атқарып жүргенде, сол кездегi ұлы орыс халқының атақты жазушысы И. Крыловтың бiрнеше мысалдарын қазақшаға аударып, баспаға ұсынады. Ол аудармалары «Үлгiлi тәржiме» деген атпен 1940 жылы және «Үлгiлi бала» 1912 жылы кiтаптары басылып шығады. Осы кiтаптарына енген өлеңдерi мен әңгiмелерi жасөспiрiмдердi еңбек пен бiрлiкке, тату-тәттi ынтымаққа шақырған.
1878 ж дүниеге келді 1887 ж Ы. Алтынсарин мектебіне алынды. 1901 «Бастауыш мектеп мұғалімі» мамандығын бітіріп шығады 1912 ж «Үлгілі бала» туындысы жарық көреді 1913 тұңғыш романы жарық көреді 1940 «Үлгілі тәржімә» еңбегі басылып шығады 1954 ж «Орындалған арман» атты мемуарлық еңбегі жарық көрді 1956 ж дүниеден озды.




  1. топ Өлеңдерін мәнерлеп оқиды

2- топ Әңгімелерінен көрініс көрсетеді
3- топ Мысалдарын рөлге бөліп оқиды
«Жылдар сөйлейді» хронологиялық кестесін толтырады.
Оқушылар топтық және жеке тапсырмаларды орындайды


1Ү. Жаңа білімді бекіту
-мәтін бойынша сұрақтарға жауаптар дайындау
-шығармашылық тапсырма орындау
-талдау жүргізу




Тест тапсырмалары:
1. Спандияр Көбеев –
А) педагог-жазушы
В) сықақшы
С) аудармашы
Д) ақын
Е) журналист
2. Спандияр Көбеевтің 1895-1897 жылдары білім алған мектебі
А) Қостанай орыс-қазақ мектебі
В) Ыбырай мектебі
С) Қарағайлыкөл мектебі
Д) Торғай мектебі
Е) Медресе
3. Спандиярдың 1912 жылы жарық көрген туындысын тап.
А) «Үлгілі тәржімә»
В) «Орындалған арман»
С) «Қара бұлт»
Д) «Маймыл мен көзілдірік»
Е) «Үлгілі бала»
4. «Шөлдесең, сусын болар көлдер қайда?
Қарын ашса, тамақ болар жерлер қайда?
Қаңғырып, жүдеп-жадап жүргеніңде,
Сипайтын маңдайынан ерлер қайда?» Қай өлеңнен үзінді?
А) «Мектепке шақыру»
В) «Қайыршы»
С) «Арыстан мен маса»
Д) «Екі соқа»
Е) «Жетім»
5. «Түскі тамақ пен кешкі тамақ» әңгімесінің тақырыбын анықта
А) Отбасы
В) Білім
С) Еңбек
Д) Қайырымдылық
Е) Достық






Проблеманы шешу құзыреттілігі
Ақпаратты белгілі мен белгісізге бөледі, жүйелейді



Ү. Үйге тапсырма. Қорытындылау.



Тапсырманы жазып алу
Сұрақ арқылы аңықтау.

Тапсырманың мәтінін түсіну, қортынды шығару


Достарыңызбен бөлісу:




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет