Сабақтың тақырыбы Заңнамада отбасы қалай қорғалған



Дата14.02.2022
өлшемі241.03 Kb.
#455369
түріСабақ
Заңнамада отбасы қалай қорғалған







Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 9.1 
Неке және отбасы құқығы түсінігі

Мектебі:







Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:







Сынып:9

Қатысқандар:

Қатыспаған-дар:







Сабақтың тақырыбы

Заңнамада отбасы қалай қорғалған
 







Осы сабақта қол жеткізілетін оқу

мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

9.5.1.1 неке және отбасы ұғымдарын түсіндіру







Сабақтың мақсаттары


Некеге тұру және тоқтатылу шарттарын анықтайды..








Бағалау критерийі



Некеге тұру және тоқтатылу шарттарын анықтай алады







Тілдік мақсаттар



Оқушылар орындай алады:

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:

Отбасы, неке, құндылық, отбасы мен некені қорғау









Сыныптағы диалог\жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер :

Тыңдалым: ауызша пікірлерді тыңдау.

Оқылым: мәтіндік мәліметпен жұмыс.

Жазылым: жазба жұмыстарын орындау.

Айтылым: барлық сыныппен жұпта/топта ұжымдық талқылау, сондай-ақ сұрақтарға жауап беру кезінде.








Құндылықтарға баулу

«Мәңгілік ел» идеясының(6-бөлім )құндылықтарын негізге ала отырып,Ұлттық демократиялық-патриоттық ұстанымдарын бойына сіңіру.








Пәнаралық байланыс










Алдыңғы оқу










Сабақтың барысы







Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар







Сабақтың басы 5мин

Сабақтың ортасы
30 мин


Сабақтың соңы 5мин

Бақылау сұрақтары мен тапсырмалары

1. «Отбасы» ұғымын түсіндіріңдер.Отбасының некден қандай айырмашылығы бар?

2.Некенің (ерлі зайыптылардың) басты мақсаты не?

3.Отбасы қорғаудың юрисдитциялық және бейюрисдитциялық түрлерінің ерекшеліктерін ашып көрсетіңдер.


Түртіп алу әдісі. Терминдерді, қажетті мәліметтерді дәптерге түртіп отырыңыз.

1-тапсырма.Мәтінмен жұмыс.

Оқушыларға ұсынылатын тақырыптар:

1– топ некеге тұру шарттары

2 – топ оқушы некеге тұруға жол бермейтін жағдайлар

3 – топ оқушы некені тоқтату.

Бағалау критерийі

Дескриптор

Некеге тұру және тоқтатылу шарттарын анықтай алады.

Мәтіннен некеге тұру және некені тоқтату шарттарымен танысады

Топта некеге тұру және некені тоқтату шарттарын анықтайды

Қ/Б

Жұппен жұмыс 3мин.

2-тапсырма. Сәйкестендіру кестесі

Төменде берілген сөздерді қажетті бағанға орналастыр.

Некеге тұру шарттары:

Некеге тұруға жол берілмейтін жағдайлар:

Некені тоқтату:

Кілт сөздер:

некені бұзу, бір жынысты адамдар, некелі адам, жақын туыс, асырау алушылар, асырап алынғандар, кейде жағдайларда 16 жас, сот шешімімен жүйке ауруына шалдыққан адам, ерлі-зайыптының бірінің өлімі, 18 жасқа толған, ерлі-зайыптының бірінің өмірден өткенін соттың хабарлауы



Бағалау критерийі

Дескриптор

Некеге тұру және тоқтатылу шарттарын көрсете алады.

Некеге тұру және некені тоқтату шарттарын анықтайды.

Некеге тұру және некені тоқтату шарттарын жазып көрсетеді.

Қ/Б

Жеке жұмыс 4 мин.

3-тапсырма. Жалған – ақиқат

Р.с

Мәтін

Ақиқат

Жалған




Ортақ бала туған кезде неке қиюды (ерлі-зайыпты болуды) мемлекеттік тіркеу орны бойынша тіркеуші органдар неке (ерлі-зайыптылық) жасын төрт жылдан аспайтын мерзімге төмендетеді










Соттың заңдық күшіне енген шешімі бойынша олардың біреуі болса да психикалық ауруы немесе ақыл-есі кемдігі салдарынан әрекетке қабілетсіз деп танылған адамдардың арасында жол берілмейді.











Бір жынысты адамдарға неке қиюға жол беріледі.











Неке (ерлі-зайыптылық) ерлі-зайыптылардың біреуі қайтыс болуы, сондай-ақ сот оны қайтыс болды деп жариялауы немесе хабар-ошарсыз кеткен деп тануы салдарынан тоқтатылмайды










Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу кезінде ерлі-зайыптылардың арасында ортақ мүлікті бөлуге, еңбекке қабілетсіз жұбайын, сондай-ақ кәмелетке толмаған балаларын күтіп-бағуға қаражат төлеуге қатысты туындайтын даулар ішкі прокуратурада қаралады.




















Бағалау.

«Оқушыларға ІNSERT- түртіп алу әдісінің

кестесін ұсынады рөлі қаншалықты маңызды болды. тақырыбы бойынша берілген ақпаратты оқып, танысу үшін.

«v»

Бұрыннан

білемін

«-»

Мен ойлағандай

емес

«+»

Жаңа

ақпарат

«?»

Тереңірек білгім келеді

Роунд робин әдісі: Берілген мәтін бойынша топ оқушылары түйін сөйлеммен сабақты қорытындылаумен пікір білдіреді.

Рефлексия

«Көз» - Бүгін мен сабақта не көрдім, оқып білдім?

«Қол» - Топтық жұмыста қандай жұмыстар жасадым?

«Жүрек» - Көңіл-күйім қандай болды?


Интер. тақта

АКТ


Құқық негіздері 9-сынып

А.С.Ибраева.

С.Б.Гончарев






Қосымша ақпарат





Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіріуді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау




Топтық, жұптық жұмыстар барысында ашық сұрақтар тастау арқылы жадаяттық тапсырмалар орындайды.














Рефлексия

Сабақ оқу мақсаттары шынайы ма?

Бүгін оқушылар не білді?

Сыныптағы ахуал қандай болды?

Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?

Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?

Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?


Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.





Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1.Топтық жұмыста оқушылар әдісін қолдануда

2. Жұптық жұмыс жүргізуде

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқулар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?





Мектеп

№14 жалпы орта мектеп .

Күні:




Пәні:

Құқық негіздері

Сынып:

9 «Ә»

қатысқандар саны:21

қатыспағандар саны:1

Мұғалімнің аты-жөні:

Кушерова Шолпан

Сабақтың тақырыбы

Заңнамада отбасы қалай қорғалған.

Оқу мақсаты

9.5.1.1. Неке және отбасы ұғымдарын түсіндіру.

Сабақ мақсаты

Барлық оқушылар: Неке және отбасы ұғымдары туралы түсінеді.

Оқушылардың басым бөлігі: Отбасындағы негізгі ұғымдарын ажырата алады.

Кейбір оқушылар: Неке және отбасының түрлерін ашып көрсетеді.

Бағалау критерийлері

Неке және отбасы ұғымдары туралы біледі,жазады және түрлерін ажыратады.

Тілдік мақсаттар

Оқылым - айтылым: Мәтінде берілген негізгі ұғымдарды оқиды және ажыратады.

Тыңдалым: Неке және отбасы туралы бейнеролик көреді.

Жазылым бойынша ұсыныстар: неке, отбасы, толық отбасы, толық емес отбасы

Құндылықтарға баулу

Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы құндылығы

Пәнаралық байланыс

Өзін - өзі тану

Алдыңғы білім

ҚР Конституциясының 24- ші бабы нені көздейді

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар

Ресурстар

Басталуы

2 минут



Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру.

Оқушылар ортаға шығып тепе -теңдік шеңберін құрады.Гүлдердің түстеріне байланысты оқушыларды 3 топқа (қызыл, жасыл,сары)бөлемін.

Үй жұмысын пысықтау

5 минут



«Серпілген сауал» әдісі Барлық оқушылар шеңбер болып тұрады. Үй тапсырмасы бойынша бір - бірлеріне сұрақтар қояды.Блоб ағашы арқылы өзін - өзі бағалау жасайды.




Жаңа сабаққа өту кезеңі

20 минут



Жаңа сабақ. Криптограмма арқылы тақырыпты ашады.Оқулықта берілген мәтінді оқиды, негізгі ұғымдарды жазады.Неке және отбасы туралы бейнероликті көреді және топта талқылайды. «Кластер» әдісі арқылы топтар постермен жұмыс жасайды, әр топ өз жұмыстарын сыныпта қорғайды. Оқушылар бір-бірлерінің ойларын толықтырады.

Мәтінді оқып танысады, ұғымдарды жазады. Критерийлер бойынша өзін – өзі бағалау жүргізеді.



Саралау 5 минут

Кластер әдісі

1.Қабілетті оқушылар неке туралы криптограмманы толықтырады.

2.Қабілеті орташа оқушылар неке туралы негізгі ұғымдарды жазады.

3.Үлгерімі төмен оқушылар отбасы туралы бейнероликтегі түсініктерін айтады.




Бағалау критерийі

Бағалау критерийі

дескриптор

шәкіл

Неке және отбасы ұғымдарын біледі, жазады

Мәтінен неке және отбасы ұғымдарын анықтайды.

1

Дәптерге термин сөздерді теріп жазады.

1

Неке және отбасының түрлерін ажыратады.

Неке және отбасының түрлерін анықтап, тұжырымдайды.










Ортасы

3 минут

7 минут


Сергіту сәті «Бақша және алма ағаштары»

Оқушылар бір бірлеріне қарама - қарсы тұрып, қол ұстасады. Орталарынан өткен оқушыларға жақсы тілектерін айтады.

Сабақты қорытындылау

«Алты қалпақ» әдісі арқылы сабақты қорытындылау.

Қалыптастырушы бағалау – «Бір сөзбен қортындылау».


Барлық оқушыларға қалпақтар таратылады, қалпақтың түсіне қарай тақырыпқа байланысты өз көзқарастарымен қорытынды жасайды.



Аяқталуы

2 минут



Кері байланыс



Үйге тапсырма

Отбасын құрудағы негізгі ұстанымдары туралы анықтап келу.




Бағалау 1 мин

Критериалды бағалау

Оқушылардың ынтасын арттыру үшін смайликтермен бағалау
















Достарыңызбен бөлісу:




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет