Ана тілінде әдеби қабілетті оқушыларды жетілдіруге бағытталған сабақ үлгісі
Бастауыш сынып мұғалімі: Сасбаева Құндыз Р
Зейтін Ақышев
«Жаяу Мұса»
Ана тілі
4-сынып
Сабақтың тақырыбы:
Зейтін Ақышев. Жаяу Мұса
Сабақтың мақсаты
1. Әңгіменің тақырыбын ашу, жазушының негізгі айтайын деген ойын аңғарту.
2. Дамытушылық:
Әр түрлі сұрақтар – тапсырмаларды орындату арқылы ойлау қабілеттерін, сөйлеу дағдыларын, ой өрістерін, констуркциялық жобаны талқылау арқылы шығармашылық қабілетін ашу.
3. Тәрбиелік:
Шығарма кейіпкерлері арқылы адами қасиеттерге баулу, өнерді сүюге, бағалауға тәрбиелеу
Көрнекіліктер: автордың, Шоқанның, Мұсаның портреттері, деңгейлік тапсырмалар
Әдісі: Конструкторлық жобалау технологиясы /Қ. Бітібаева / ұжымдық, топтық, жеке
Сабақ барысы
-
Ұйымдастыру
Амандасу, назарларын сабаққа аудару
-
Жаңа материал бойынша жұмыс
Кіріспе: Үнтаспадан Жаяу Мұсаның бір әнін тыңдау
а/ Біз не тыңдадық?
б/ Бұл кімнің әні?
в/ Ән туралы не білеміз?
Мұғалімнің сөзі: - Балалар, бұл атақты әншіміз Жаяу Мұсаның әні
Жаңа білімді меңгерту
Бүгінгі сабақта Зейтін Ақышевтың "Жаяу Мұса" әңгімесін оқып танысамыз.
-
Оқулықпен жұмыс
-
Талдау жұмысы: конструкторлық жобаны оқушыларға таратып беру
Автор туралы мәлімет
Қосалқы кейіпкерлер
Тәтімбет
Құнанбай
Шоқан бейнесі
Негізгі кейіпкерлер
Шоқан
Мұса
1 бағыт
Қолы ашық, жомарт
Адамгершілігі мол
Білімді
Инабатты
Жаяу Мұса
2 бағыт
4 бағыт
Мұса бейнесі
Достық Басқа тілден енген сөздер
Білім
Әнді, өнерді сүю Мақал– мәтелдер
Тұрмыс кемшілігі
Тұрақты сөз тіркестері
Бейнелі, теңеу сөздер
Жазушының тілі
Негізгі тақырыбы мен идеясы
3 бағыт
5 бағыт
№1 бағыт бойынша алдын – ала берген тапсырмалар бойынша реферат қорғау
Көмек – нұсқау
-
а/ Құнанбай кім?
б/ Қазақ тарихындағы орны?
в/ Құнанбай туралы білудің маңызы бар ма?
-
Мұса Байжанов
а/ өмірі
б/ өнері
в/ Мұса Байжановты қандай тарихи тұлғалармен қатар қояр едің?
-
Тәтімбет
а/ Тәтімбет кім?
б/ Қанда күйлерін білесің?
в/ Сыныпта күй орындайтын оқушы бар ма? Болса қандай үміт күтесің?
4. "Менің Шоқаным" эссе
5. Зейтін Ақышев туралы деректеме
№2 бағыт бойынша
Тапсырма:
-
Көмек – нұсқау
Шоқанның инабаттылығын, адамгершілігін, қолы ашық жомарттылығын көрсететін тұстарды мәтіннен тауып оқы.
Өзің қандай қасиеттерін қосар едің?
№3 бағыт бойынша
Басқа тілден енген сөздерді теріп жазып түсініктеме бер
Басқа тілден енген сөздер
|
Мағынасы
|
Устав
|
|
-
Көмек – нұсқау
Мәтіндегі мақал – мәтелді тауып, мағынасын жаз
-
Көмек – нұсқау
Тұрақты сөз тіркестерін тауып, мағынасын жаз
Тұрақты сөз тіркесі
|
Мағынасы
|
Жалына қол жетпейтін
|
|
-
Көмек – нұсқау
Әңгімеден Мұса Шормановтың қонақтарға арнап сойған жылқысының сипатын жаз, өзің басқаша қалай суреттер едің?
Жазушының сипаты
|
Оқушының жылқыға берген сипаты
|
|
|
№4 бағыт бойынша
-
Көмек – нұсқау
Мұса Байжановтың бойындағы өнер туралы айтылытын диологты тауып, рольге бөліп оқыңдар.
-
Мұсаның өнерін тамашалауға қай кезде мүмкіндік туды? Қандай ұлттық салт – дәстүр туралы айтылған? Тағы қандай дәстүрлерді білесің?
-
Көмек – нұсқау
Шығармадан қонақтардың Мұса өнеріне сүйсінгендері айтылған жолды және Тәтімбеттің берген батасын оқыңдар. Өзің қандай бата беріп, тілек айтар едің?
-
Көмек – нұсқау
Мәтінді пайдаланып Мұсаның портретін жаса
Жаяу Мұса
|
Өз портретің
|
Көзі өткір, мұрын үлкен, қара торы
|
|
5. Көмек - нұсқау
Шоқан мен Мұса бейнесін салыстыр.
№5 бағыт бойынша
№1 тапсырма
а/ Тұрмыс кемшілігі, әлеуметтік теңсіздік жайында жазылған тұстарды мәтіннен тауып оқы
Өз көзқарасыңды қазіргі заманмен салыстыра отырып дәлелде
№2 тапсырма
Жазушының осы шығармасын оқудың сен үшін бүгінгі таңда маңызы бар ма? Неге үйретеді? Неге тәрбиелейді деп ойлайсың?
3. Жаңа материалды бекіту
Шоқан, Мұса және мен болжам – жоба жасау
Жоба - болжам
4. Қорытынды
Тест – интервью таратып беру
Тест – интервью
1. Шығарманың негізгі идесы неде?
Ескерту: Астын сызу керек
2. Шығарманың қай кейіпкері жүрегіңе жақын? Қай кейіпкерге ұқсағың келеді? Астын сыз
Неге екенін ауызша дәлелде?
3. Осы шығарма мазмұнына сай келетін мақал – мәтелдің астын сыз.
Неге екенін дәлелде? Өзің білетін басқа мақал – мәтел жазуға болады.
4. Жаяу Мұсаның қандай әндерін білесің? Жазып қой
|
Өнерді сүю, үйрену, спортты дәріптеу,
Отанды сүю, ерлікке, қайсарлыққа тәрбиелеу, бейбітшілік, адамгершілік
достық тәрбиесі
Жаяу Мұса, Шоқан, Мұса Шарманов, Тәтімбет, Солтанғазы
Батыр бір – оқтық Өнерді үйрен де жирен. Әр кімнің өз жері жұмақ. Жақсы жаныңа жолдас, жаман малыңа жолдас. Батаменен ел көгерер.
|
5. Бағалау
6. Үйге тапсырма: Жаяу Мұса әндерін жазып келу. Ой-толғау жазу.
Достарыңызбен бөлісу: |