Сабақтың тақырыбы:
Жер бетінде қашықтықты өлшеу. Қашықтықты қағаз бетіне белгілеу. Масштаб.
Сынып: 6
Мерзімі: 19.09.2014
Сабақ мақсаты:. Оқушыларға масштаб, оның түрлері, қашықтықты өлшеу, оны қағаз бетіне түсіру әдістері туралы білім беру. Картадағы кез-келген географиялық объектінің масштабына қарап қашықтығын анықтауға және оны дәлме-дәл қағазға түсіруді үйрету.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ
Құралдары: Интербелсенді тақта, қалам, қарындаш, маркер, қайшы, оқулық, фотосуреттер, флипчарт.
Әдіс-тәсілдер: Мазайка әдісі, ЖАДАәдісі, инсерт әдісі, топпен жұмыс
Оқыту нәтижесі: Масштаб, оның түрлері, қашықтықты өлшеу, оны қағаз бетіне түсіру әдістері туралы білімін шындау.
Сілтеме:
Сабақ кезеңдері
|
Уақыт
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушылардың
іс-әрекеті
|
Ұйымдастыру кезеңі
|
2 мин
|
Оқушылармен амандасу. Сабаққа қатысуын, дайындығын тексеру. Психологиялық дайындығын тексеру.
Топтарға 1-2-3-4 сұрет кесіңділер арқылы төрт топқа бөледі.
Тақтада сурет : Галактика,жер
Тақтаға Тапсырма беріледі:
|
Оқушылар орындарынан тұрып, мұғаліммен, сыныппен амандасады.
Тапсырма арқылы сабақтың мақсаты мен міндеттерін анықтайды
Оқушы тақтада тапсырманы орындап айтып, сипаттама береді.
Жер ,Галактика, ерекшеліктеріне тоқталады.
|
1. Білу
|
5 мин
|
Масштаб дегеніміз (немісше мас-өлшеу; штаб-таяк)- жер бетіндегі өлшенген қашықтықты қағазға түсіргенде қанша рет кішірейтілгендігін көрсететін бөлшек санды айтады.
Масштаб
Сандық атаулы сызықты
-
Сандық масштаб туралы айтып, мысал келтіру.
-
Атаулы масштаб туралы айтып, мысал келтіру, сандықтан атаулыға айналдыруды үйрету.
Сызықты масштаб туралы айтып, мысал келтіру, сандықтан сызықтыққа айналдыру жолдарын үйрету.
Тақтаға сөздер жазылады. Оқушыларға келесідей тапсырма беріледі: Оқулық мәтінінен мәлімет жинақтау
1-топҚашықтықты өлшеу тәсілдері(1-2 абзац)
2-топ Қашықтықты өлшеу тәсілдері(3 абзац)
3топ Масштаб және оның түрлері(1 абзац)
4топ Масштаб және оның түрлері(2 абзац)
|
Оқушылар сұрақтарға жазбаша жауап береді, топпен ауызша бірін бірі толықтырады:
АКТ, СТО
|
2.Түсіну
|
10 мин
|
Тапсырманы орындауға қойылатын талап:
Картадан материктердің Солтүстіктен Оңтүстік бағыттағы қашықтығын өлшеу, екі қала аралықтарын өлшеуді, масштабқа айналдыруды үйрете отырып төмендегі тапсырманы беру:
-
Еуразия материгінің С-О бағытындағы қашықтығын өлше;
-
Алматы мен Астана қала аралықтарын өлшеп, масштабын анықта;
-
Мәскеу мен Астана қаласы аралығындағы ара қашықтықты өлшеп, масштабын анықтау, сандық маштабтан сызықтық масштабқа айналдыр.
СТО Ассациация стратегиясы(ойларын қағазға түсіреді А-4) ЖАДА
|
Оқушылар тапсырманы орындау барысында, кері байланысқа түседі. Тақтаға шығып сызбаны толтырады,ассациациялық сызбаны қорғайды, өз ойларын ортаға салады, негізін түсіндіреді,мысал келтіреді, сыныптастары қойған сұрақтарға жауар береді
АКТ, ОЖЕСО, ОүБОБ,
|
3.Қолдану
|
5 мин
|
«Масштаб маңыздылығы» тақырыбына, флипчартта постер сызыңдар және оны қорғаңдар.
Әр топтан «Екі жұлдыз, бір ұсыныс».
|
Оқушылар постерға «Масштаб маңыздылығы» атты тақырыбында топпен өз ойларын ортаға салып, оны қорғайды. Егер сұрақ болса оған жауап береді. Ұсынысты қабылдайды. 1оқушы- суретші,2-ші спикер,3-ші модератор,4-ғалым,5-ші тайм кипер
|
4. Талдау
|
10 мин
|
Сәйкестендіру кестесін толтыру:
|
Берілген тапсырманы тақтада әр топтың мүшесі уақытқа орындайды, бір-бірінін тапсырмаларын тексеріп, (кателерін) талдайды. Оқушылар интербельсенді тақтамен жұмыс жасайды.
|
5.Синтез
|
10 мин
|
Жұптасып –ойлан- бөліс әдісі. Оқушыларға карточка таратылады. Тапсырма: Ойланып, әр топтағы тапсырмаларға мысал келтіріңдер:
|
Оқушылар берілген карточкадағы тапсырманы дәптерлерінде орындайды.
АКТ, СТО, ОЖЕСО, ОүБОБ
|
6. Бағалау
|
2 мин
|
Эссе жазу. 1-4 топ «Масштаб маңызы»
Әр топтан «Екі жұлдыз, бір ұсыныс».
|
Эссені оқушылар «ыстық орындық» арқылы ортаға салып, бөліседі. Критерийлер бойынша өздік, жұптық, сыныптық бағалау Өздеріне лайықты бағаларын алады. Ескертулері болса мұғалімге айтады.
|
Бағалау
|
|
Оқушыларды сабаққа қатысуларына, тапсырмаларды орындауларына қарай, жауаптарының дұрыстығына қарай 5 баллдық шкаламен бағалайды.
Үй тапсырмасы:§ 8 оқу, Қара теңіз жағалауының ұзындығын анықтап, масштабын тап
|
Үйге тапсырма алады. Мұғалімнің тапсырмасын күнделіктеріне жазып, түсінбегендерін сұрайды.
|
Сынып: 6
Мерзімі: 19.09.2014
Сабақтың тақырыбы:
Жер бетінде қашықтықты өлшеу. Қашықтықты қағаз бетіне белгілеу. Масштаб.
Сабақ мақсаты:. Оқушыларға масштаб, оның түрлері, қашықтықты өлшеу, оны қағаз бетіне түсіру әдістері туралы білім беру. Картадағы кез-келген географиялық объектінің масштабына қарап қашықтығын анықтауға және оны дәлме-дәл қағазға түсіруді үйрету.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ
Құралдары: Интербелсенді тақта, қалам, қарындаш, маркер, қайшы, оқулық, фотосуреттер, флипчарт.
Әдіс-тәсілдер: Мазайка әдісі, ЖАДАәдісі, инсерт әдісі, топпен жұмыс
Оқыту нәтижесі: Масштаб, оның түрлері, қашықтықты өлшеу, оны қағаз бетіне түсіру әдістері туралы білімін шындау.
Сілтеме:
Сабақ кезеңдері
|
Уақыт
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушылардың
іс-әрекеті
|
Ұйымдастыру кезеңі
|
2 мин
|
Оқушылармен амандасу. Сабаққа қатысуын, дайындығын тексеру. Психологиялық дайындығын тексеру.
Оқушылар шетел тілдерінде сәлемдесу арқылы ынтымақтастық атмосферасын қалыптастырады.
Топтарға 1-2-3-4 сандары арқылы төрт топқа бөледі.
Жасуша дегеніміз не, ол неден түзіледі?
Тақтада сурет : Молекула → жасуша, Өсімдік пен жануар жасушасы
Тапсырма беріледі
|
Оқушылар орындарынан тұрып, мұғаліммен, сыныппен шетел тілдерінде амандасады.
-
Мархаба (түрікше)
-
Hello (ағыл. тілінде)
-
Good day
-
Привет.
Тапсырма арқылы сабақтың мақсаты мен міндеттерін анықтайды
Оқушы тақтада жасушаның молекуладан түзілетінін айтып, сипаттама береді.
Өсімдік пен жануар жасушаларын салыстырады , ерекшеліктеріне тоқталады.
|
1. Білу
|
5 мин
|
Жасуша органоидтары (грекше «organon» – мүше, «eіdos» – түрі) – жасушалардың тұрақты арнаулы бөлігі. Жасушаның қызметі тек органоидтардың көмегімен ғана орындалады (2-сурет).
Тақтаға сөздер жазылады. Оқушыларға келесідей тапсырма беріледі: Оқулық мәтінінен түсініктер мен анықтамаларды тауып, сөйлемді аяқтаңдар.
1. Эндоплазмалық тор (ЭПТ) –..........
2. Рибосома – .......................................
3. Митохондрия ..................................
4. Лизосома ............................................
5. Гольджи жиынтығы – ....................
6. Жасуша орталығы
|
Оқушылар сұрақтарға жазбаша жауап береді, топпен ауызша бірін бірі толықтырады:
Эндоплазмалық тор (ЭПТ) – жасушаның ішін түгелдей бір-бірімен тығыз байланысқан түтікшелермен торлап жататын 2 жарғақшалы түзіліс
Рибосома – цитоплазмада бос күйінде, жарғақшаға (ЭПТ) бекінген күйінде болатын нәруызды дән тәрізді өте ұсақ органоид. Ол нәруыз синтезіне қатысады.
Митохондрия (грекше «mіtos» – жіпше, «chondrіon» – дән) – барлық тірі жасушаларда болады. Митохондриялар–энергиямен қамтамасыз ететін энергия жинақтаушы құрылым.
АКТ, СТО
|
2.Түсіну
|
10 мин
|
Тапсырманы орындауға қойылатын талап: сәйкестік тестін орындау.
-
Сыртқы жасуша қабықшасы
-
Цитоплазма
-
Ядро
А) әр түрлі заттарды тасымалдайды;
Ә) жасуша арасындағы байланысты қамтамасыз етеді;
Б) қоймалжың, мөлдір,құрамында нәруыз, су, май болатын, барлық тіршілік әрекеттері жүретін тірі зат.
В) жасушаның бөлінуін қамтамасыз етеді;
|
Оқушылар тапсырманы орындау барысында, кері байланысқа түседі. Тақтаға шығып сызбаны толтырады, өз ойларын ортаға салады, мысал келтіреді, сыныптастары қойған сұрақтарға жауар береді
-
жасуша арасындағы байланысты қамтамасыз етеді;
-
қоймалжың, мөлдір,құрамында нәруыз, су, май болатын, барлық тіршілік әрекеттері жүретін тірі зат.
-
жасушаның бөлінуін қамтамасыз етеді;
АКТ, ОЖЕСО, ОүБОБ,
|
3.Қолдану
|
5 мин
|
«Жасушаның органоидтарының қызметі мен тіршілік үшін маңызы» тақырыбына, флипчартта постер сызыңдар және оны қорғаңдар.
Әр топтан «Екі жұлдыз, бір ұсыныс».
|
Оқушылар постерға «Жасуша органоидтарының қызметі мен тіршілік үшін маңызы» атты тақырыбында топпен өз ойларын ортаға салып, оны қорғайды. Егер сұрақ болса оған жауап береді. Ұсынысты қабылдайды. ОЖТ, ОБжК, ТжДБО
|
4. Талдау
|
10 мин
| -
Көп нүктенің орнына қажетті сөздерді жазыңдар:
-
1. Цитоплазманың ішінде ерекше оқшауланып тұратын тығыз дене-- .........2. Пластидтер гүл күлтелеріне, піскен жемістерге, жемтамырларға .... , .. . түс береді. 3. .......жасуша ішінде болатын жұмыртқа ақуызына ұқсас мөлдір, желім тәрізді созылмалы, қоймалжың тірі зат. 4. Өсімдікке жасыл түс беріп фотосинтез процесіне қатысатын жасыл пигмент....... бар.
Қажетті сөздер: қызыл, сары; ядро; хлорофилл; цитоплазма.
|
Берілген тапсырманы тақтада әр топтың мүшесі уақытқа орындайды, бір-бірінін тапсырмаларын тексеріп, (кателерін) талдайды.
-
Ядро
-
Қызыл, сары
-
Цитоплазма
-
Хлорофилл
Дәптерлеріне кесте сызып, оны толтырады. АКТ, СТО, ОЖЕСО
|
5.Синтез
|
10 мин
|
Жұптасып –ойлан- бөліс әдісі. Оқушыларға карточка таратылады. Тапсырма: Ойланып, әр топтағы тапсырмаларға мысал келтіріңдер:
|
Оқушылар берілген карточкадағы тапсырманы дәптерлерінде орындайды.
АКТ, СТО, ОЖЕСО, ОүБОБ
|
6. Бағалау
|
2 мин
|
Эссе жазу. 1-3 топ «Жасушадағы тіршілік әрекеттерінің ағза үшін маңызы»
|
Эссені оқушылар «ыстық орындық» арқылы ортаға салып, бөліседі. Критерийлер бойынша өздік, жұптық, сыныптық бағалау
|
Бағалау
|
|
Сабақты қорытындылайды
Бағалайды
Үй тапсырмасы
|
Үйге тапсырма алады.
|
№1 тапсырма
Сәйкестендіріңдер: (сандарды қатарға жазыңдар).
Тұқым қуалаушылық белгілерді тасымалдайтын органоид
|
Вакуольдің ішінде болады
|
Түссіз пластид-тер
|
Барлық күрделі тіршілік әрекеттерге қатынасады
|
Өсімдік жасушасы-ның жасуша қабықшасы
|
Крахмал түзуге қатысатын пластид-тер
|
|
|
|
|
|
|
1) жасуша шырыны 2) хлоропластар 3) цитоплазма
4) ядро 5) жасұнық 6) лейкопласт
№2 тапсырма
Кестені толтырыңдар
Жасушаның құрылысы
|
Атқаратын қызметі
|
|
Жасушада жүретін барлық тіршілік әрекеттеріне қатысады.
|
|
Жасушаны қоректендіреді, жасуша ішіндегі сұйықтықтың қысымын реттейді.
|
|
Органикалық зат түзуге, қор жинауға қатысып, өсімдікті түрлі түске бояйды.
|
|
Көбеюге қатысады.
|
|
Жасуша бөліктерін зақымданудан қорғайды.
|
№3 тапсырма
Сызбаны толықтырыңдар
1. Ағза жасушасының құрамы
Бейорганикалық заттар Органикалық заттар
................. ............. .......... ............. .............
№4 тапсырма
-
Дұрыс жауабын табыңдар.
-
Дәнекер ұлпасы не түзеді?
а) тыныс мүшелерінің сілемейлі қабығын;
ә) қанды;
б) жүрек қабырғасын.
2) Эпителий ұлпасына тән ерекшеліктер:
а) бір-біріне тығыз жанасатын жасушалар мен жасушааралық заттың аз мөлшері;
ә) ядро саны көп ұзын жасушалар;
б) жасушааралық заттың мөлшері көп селдір орналасқан жасушалар.
3) Қанға тән ерекшеліктер:
а) бірдей қызмет атқаратын бірдей жасушалар;
ә) жасушааралық заттары –кальций фосфаты мен карбонаттары;
б) қоректік заттар мен оттек тасымалдау.
Достарыңызбен бөлісу: |