Сабақтың тақырыбы
|
Жаhандану және «ЭКСПО»
|
Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
6.3.4.1 (Ж) - эссе тақырыбынан ауытқымай, абзац түрлерін жүйелі құрастырып, көтерілген мәселе бойынша келісу – келіспеу себептерін айқын көрсетіп жазу («келісу - келіспеу» эссесі).
|
Күтілетін нәтижелер
|
«Нұр әлем» павильонымен танысады
|
Сабақтың түрі
|
Аралас сабақ
|
Пәнаралық байланыс
|
Жаратылыстану
|
Қажетті құрал – жабдықтар
|
Интерактивті тақта, тақырыпқа қатысты слайдтар, дыбыс шығарғыш, ақ парақтар (А4).
|
Оқу әдістері
|
Сөздік, практикалық, көрнекілік, «Қоржын», «Жасырын смайлик», «Сұраққа жетіп ал», «Дұрыс, бұрыс», «Шығу парағы», «Көрме билеттері»
|
Дереккөздері
|
6-сынып «Қазақ тілі» оқулығы «Атамұра» 2018ж., әдістемелік құрал, дидактикалық материалдар.
|
Тапсырмалар
|
|
Сабақ барысындағы мұғалім мен оқушының іс- әрекеті:
|
Тапсырма
|
Мұғалімнің іс – әрекеті
|
Оқушының іс – әрекеті
|
Оқушылар
ға психиологиялық ахуал туғызу
|
Мұғалім оқушылармен амандасады. Сыныпты түгендеп, оқушылардың сабаққа әзірлігін қадағалайды.
«Қоржын» әдісі арқылы қатарларға атау беріледі.
1-қатар «Нұр әлем» павильоны
2-қатар «Сингапур» павильоны
3-қатар «Франция» павильоны
|
Мұғаліммен амандасады. Оқу құралдарын дайындайды. Кезекші жоқ оқушыларды атайды.
|
Өткен сабақты тексеру
|
Алдыңғы білімді тексеру. «Жасырын смайлик» әдісі.
Оқушы парталары астына смайликтер ілінеді. Партасында смайлигі бар оқушы үй тапсырмасына жауап береді. «Менің ойымдағы Астана» жобасын құр.
|
Оқушылар үй тапсырмасына жауап береді.
|
І.Қызығу
шылықты ояту
|
«Сұраққа жетіп ал» әдісі. «Нұр әлем» павильоны бейнематериал көрсетіледі.
Бейнематериал не туралы?
Павильон неше қабаттан тұрады?
«ТОКАМАК» бірегей жобасы жайында не түсіндің?
Екінші қабат жайында не айта аласың?
|
«Нұр әлем» павильоны жайында
8 қабаттан тұрады
Курчатов қаласында орналасқан. 30-аса мемлекет жұмыс істейді. Ұлттық ядролық орталық.
Бұл қабат су энергиясына арналған.
|
ІІ. Мағынаны тану
Қорытын
ды
ІV. Үйге тапсырма
|
1-тапсырма. Мәтінді оқы
1-қатар: мәтін мазмұның ашатын 3 сұрақ құрастыр;
2-қатар: термин сөздерді тауып жаз;
3-қатар: негізгі ойды анықтайтын 3 сөйлем жаз.
Дескриптор білім алушы
2-тапсырма. Оқулықпен жұмыс. «Астана – болашақтың қаласы» тақрыбында келісу/келіспеу эссесін жазу.
Эссе шарттары:
Өзің білетін, оқыған ақпаратты есіңе түсір.
Эссені жоспарла.
Кіріспе бөлімде «Бұл тақырып қазіргі кезде маңызды ма?» деген пікірді басшылыққа ал.
Негізгі бөлімде өз мысалдарың мен талдауларыңды негізде.
Қорытынды бөлімде «Эссенің басында айтылған мәселе бойынша не деуге болады?» деген сұраққа жауап ізде. Ойыңды жинақта, қорытындыла.
Оқулықтағы 9-тапсырма.
«Шығу парағы» әдісі.
Қызықты болды.
|
Бүгін мынаны түсіндім.
|
Қиын болды.
|
|
|
|
|
1-қатар.
1. «Нұр әлем» нысаны қанша әйнектен тұрады? (2824)
2. «Нұр әлем» нысанында қандай энергияларға байланысты жобалар бар? (ғарыш, Күн, су, жер, кинетика)
3. «Экспонат» сөзінің қазақша аудармасы? (Жәдігер)
2-қатар
Энергия, технология, инженерлік, архитектура, тонна, кг, сфера, диаметр, метр, кинетика.
3-қатар
ЭКСПО 2017 көрмесіндегі жобалар арқылы болашақ энергияны үнемдеуге болады.
ЭКСПО көрмесінің басты нысаны – «Нұр әлем».
«Нұр әлем» сфералық ғимараты көрмеден қалған мұра болды.
Кіріспе.
Еліміз күн сайын көркеюде. Жаңа технологиялар заманында алға қадам баса білуіміз керек. Елдің болашағы – біздің болашағымыз. Кейінгі ұрпаққа ғаламшарымызды сақтап қалуымыз керек.
Негізгі бөлім
Еліміздің бас шаһары Астана қаласында тоқсан күнге созылған ЭКСПО көрмесінің тақырыбы – «Болашақ энергиясы». Мысалы Монако павильонында теңіздің үстіне қала салу идеясы ұнады.
Қорытынды
Осы идея арқылы біз барша елдің мәселесін шеше аламыз. Табиғатты таза ұстап, деңсаулығымызды да сақтаймыз.
Үй тапсырмасын жазып алады.
|