Тәрбие сағатының тақырыбы: «Кітап – ғажайып дос»
Мақсаты: оқушыларға оқулықтың шығу тарихынан қысқаша мағлұмат беру, қазіргі заманғы кітап түптеу, баспа орындарымен, кітапханалармен сырттай саяхат жасау арқылы оқушылардың кітапқа деген қызығушылығын дамыту; оқулықты құрметтей білуге, кітапты ұқыпты ұстауға баулу; оқушының білімдік танымын өмірмен байланыстыра отырып арттыру; кітапқа деген сүйіспеншілігін арттыру
Сабақ түрі тәрбие сағаты
Әдісі: баяндау, сұрақ – жауап, шығармашылық
Көрнекілігі: кітаптар көрмесі, ұлағатты сөздер, нақыл сөздер, ақпараттық технология (слайдтар),видео репортаж, әсемдеу заттары
Сабақ барысы:
Ұйымдастыру кезеңі
Оқушыларды 3 топқа бөлу
Психологиялық дайындық
Әрбір адам?-досым, сыныптасым
Әрбір сабақ?-үйрену, оқу, іздену
Әрбір ісің?-тірлік, тірек, адамдық
Әрбір сөзің?- шындық, бірлік, адалдық
Кіріспе
«Кім тапқыр?» жұмбақтар шешу.
Бір қойым бар , қаны жоқ,
Қанатының саны жоқ.
Адамменен сөйлесер,
Ақылы бар, жаныжоқ.
Тілі бар да, үні жоқ,
Өзін адам түсінген.
Жүрегі бар, қаны жоқ,
Сөйлей туған ішінен. (кітап)
Бірінші әріп – көзде бар,мұрында жоқ.
Екінші әріп- түсте бар, бұрымда жоқ.
Үшінші әріп-бетте бар, білекте жоқ.
Төртінші әріп- құлақта бар, жүректе жоқ.
Бесінші- П әріпі ақырғысы,
Жұмбақ шешкен баланың ақылдысы. (кітап)
(Балалар жұмбақты шешеді)
Құрметті балалар, мен жұмбақпен тегін бастап тұрған жоқпын. Бүгінгі әңгімеміздің өзі кітап жөнінде болмақ. Кім біледі, балалар! «Кітап» деген сөз қайдан шыққан. Қандай мағына береді? Кітап туралы не білеміз?
Кітап — адам өмірінің таусылмас қазынасы мен дүниенің айнасы, ғылым — білімнің көзі, өнер мен тәрбие құралы, өмір күресінің ең мықты қаруы болатын ақылшы досың. (
Кітап – адам баласының ақыл – ойынан туған рухани байлықты сақтап қалатын, оны ұрпақтан – ұрпаққа жеткізіп отыратын құрал. Кітап – араб сөзі. Ол қазақша «жазу», «жазба» деген мағынаны білдіреді.
Достарыңызбен бөлісу: |