Урок 7
Тема уроку: Узагальнення з теми «Північна Америка».
Мета уроку: узагальнити та систематизувати знання учнів з теми «Північна Америка; розвивати навички роботи з географічними картами та іншими джерелам інформації, вміння застосовувати набуті знання на практиці, розвивати мислення учнів (вміння аналізувати, порівнювати, виділяти причинно-наслідкові зв’язки), комунікативні навички, вміння працювати самостійно та в колективі (парі); виховувати інтерес до предмета, спостережливість, увагу.
Тип уроку: узагальнення та систематизації.
Обладнання: стінна фізична карта Північної Америки, атласи та підручники для 7-го класу, роздавальний матеріал (діаграма Вена, текст з помилками, карта з помилками, проблемні завдання, фотографії географічних об’єктів та ін.), мультимедійний проектор.
Випереджальне завдання: визначити назви команд, вибрати емблему, пояснити їх вибір.
Скласти сенкан з назвою Північна Америка.
Хід уроку.
І. Організаційний момент.
Підготовка учнів до роботи на уроці в цілому та на кожному окремому етапі.
Перевірити готовність учнів до уроку (наявність атласів, роздавального матеріалу, завдань, підручників тощо).
Методи навчання: словесні.
Форма реалізації методів: бесіда.
Форма організації діяльності: фронтальна.
ІІ. Повідомлення теми, мети та задач уроку.
Тема нашого уроку «Узагальнення знань з теми «Північна Америка». Сьогодні останній урок у темі, тому ми повторимо пройдений матеріал, узагальнимо вивчене, підсумуємо, наскільки добре ви засвоїли матеріал з теми «Північна Америка».
Учні пригадують, які питання необхідно повторити.
Завдання будете виконувати по командам (рядам). Наприкінці уроку з’ясуємо яка команда перемогла.
ІІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів.
Зібратися разом – це початок,
Триматися разом – це прогрес,
Працювати разом – це успіх.
Представлення команд (назва, емблема, пояснення обраної назви).
Кількість балів -3.
ІV. Основна частина. Повторення і узагальнення знань.
1. Географічна розминка.
Історія відкриття та освоєння материка.
№ з/п
|
І ряд
|
ІІ ряд
|
ІІІ ряд
|
1.
|
Скандинавський мореплавець, який за легендами замість Гренландії опинився у Північній Америці? Лейф Ерікссон
|
1. Коли вікінги побували в Америці? Х століття
|
1. Хто повторно (після норманів) відкрив Америку? Христофор Колумб
|
2.
|
У якому році Х. Колумб відкрив Америку? 1492рік
|
Які саме землі побачили Х. Колумб та його супутники? Багамські та Антильські острови
|
Мореплавець який відкрив острів Ньюфаундленд? Джон Кабот
|
3.
|
Коли розпочалась іспанська колонізація Америки? 1519 рік
|
Хто пройшов Америку від Атлантичного до Тихоокеанського узбережжя «вогнем та мечем»? Ернандо Кортес
|
Коли в Америку прибули перші пуритани? 1620 рік
|
4.
|
Який штат заснували прабатьки-пуритани? Массачусетс (Нова Англія)
|
Коли було відкрито Берингову протоку? 1648 рік
|
Яку територію займала російська Америка? Від Аляски до форту Рос
|
5.
|
Кого називають «російським Колумбом»? Григорія Шелехова
|
Як називались території у басейні Міссісіпі? Луїзіана
|
Як називаються землі індіанців або спеціально виділені для них території? Резервації
|
Конкурс оцінюється так: правильна відповідь учня – 1 бал, неправильна відповідь – 0 балів.
2. Діаграма Вена
Порівняти особливості фізико-географічного положення Північної та Південної Америки.
Нагадування про правила побудову діаграми Вена. Робота в парах.
Кожна правильна відповідь – 1 бал
- Як фізико-географічне положення вплинуло на клімат материків? Південна Америка – самий вологий, у Північній Америці – більш різноманітний клімат.
3. Прийом «Географічна лабораторія».
Повторимо елементи берегової лінії материка.
Впізнати географічний об’єкт по опису та показати на стінній фізичній карті Північної Америки.
І ряд (команда)
Опис
|
Географічний об’єкт
|
На півострові росте більше 100 видів пальм, але є тут й сосни, дуби, кипариси. На півночі можна зустріти орхідеї, а на півдні – кактуси. Справжньою прикрасою півострова є магнолії. Не дарма іспанці назвали цей півострів квітучим
|
Флорида
|
Мовою місцевих мешканців назва островазвучить Kalaallit Nunaat , що означає земля людей Kalaallit. Проте давньоскандинавська назва, яку дав у 982 році Ерік Рудий означає Зелений острів
|
Гренландія
|
Затока утворилась близько 300 млн. років тому. Одні її називають «розпеченою сковорідкою», іншим вона нагадує пащу хижої риби
|
Мексиканська затока
|
ІІ ряд (команда)
Опис
|
Географічний об’єкт
|
Коли іспанські конкіскадори запитали індіанських рибалок як називається ця країна, то почули у відповідь «Уяк-уд-дтан!», що означало «слухайте, як вони (дивно) розмовляють». Іспанці ж, не зрозумівши, вважали почуте словосполучення назвою відкритої ними землі. Так з’явилась назва півострова
|
Юкатан
|
Острів був відкритий 1497 року експедицією генуезця Джона Кабота. Його назва означає "новознайдена земля"
|
Ньюфаундленд
|
Затока утворилася близько 6200 р. до н.е. в наслідок затоплення низин водами гігантського льодовикового озера. Зараз затока має декілька назв: «холодильник Америки», «крижаний мішок»
|
Гудзонова затока
|
ІІІ ряд (команда)
Опис
|
Географічний об’єкт
|
Ще у 1760 році російські мореплавці вважали що це острів, правду з’ясували у 1792 році – це півострів. Назва ж залишилась. Означає вона за однією з версій «велика земля», за іншою – «китове місце», «китове багатство». Дійсно у затоці біля півострова ще у 1-й половині 20 століття була велика популяція китів, яка зараз поступово відновлюється
|
Аляска
|
Назва островів походить з середньовічної легенди, за якою навпроти Португалії лежав таємничий острів. Саме цей острів Х. Колумб планував використати під час своєї подорожі для поповнення запасів води та їжі
|
Антильські острова
|
Затока- місце проживання тисяч морських істот. Тут водиться більше 20 видів китів, морські котики, дельфіни, касатки. Утворилась близько 5,3 млн. років тому, коли річка Колорадо отримала вихід в океан. За гідрологічним режимом – море, тому існує й інша назва – море Кортеса
|
Каліфорнійська затока
|
Максимальна кількість балів для кожної команди – 6 (3 назви + 3 географічних об’єкта на карті)
4. Впізнай об’єкт. Робота з фотографіями географічних об’єктів.
І ряд
|
ІІ ряд
|
ІІІ ряд
|
1. Лаврентійська височина
2. Долина Смерті
|
1. Орісаба
2. Флінт-Мамонтова печера
|
1. Аппалачі
2. Великий каньйон
|
Максимальна кількість балів для кожної команди – 4 (2 назви + 2 описи географічних об’єктів).
5. У ході розв’язання проблемних питань.
І ряд (команда)
Найбільш різке зниження температури за добу відбулося в американському штаті Монтана 23-24 січня 1916 року: від +7С0 до – 49С0 Чим, на вашу думку, могло бути викликане таке різке падіння температури?
ІІ ряд (команда)
Штат Вашингтон є одним з найбільш дощових місць США. Штат також відомий своїми снігопадами – з 19 лютого 1971 року по 18 лютого 1972 року на рівну відкриту ділянку випало 31102 мм снігу. Чим, на вашу думку, пояснюється така кількість опадів?
ІІІ ряд (команда)
США займають 1 місце у світі за кількістю торнадо (близько 1200 за рік). На другому місці – Австралія з близько 15 торнадо за рік. Чим, на вашу думку, пояснюється така значна повторюваність торнадо у США?
Максимальна кількість балів для кожної команди – 2 (залежно від повноти відповіді)
6. У ході роботи з текстом з помилками.
Усі учні отримують однаковий текс. Кількість балів кожної команди – кількість знайдених та правильно виправлених помилок (див. у додатках).
7. У ході роботи з картою з помилками
Учні отримують карти з помилками у назвах. Необхідно знайти 3 помилки та показати об’єкти на карті (див. у додатках).
Максимальна кількість балів для кожної команди – 3 (помилкові назви + правильні назви на карті)
8. Гра «Вгадай хто (що)». Описати рослину, тварину, природоохоронну територію Північної Америки.
І ряд
|
ІІ ряд
|
ІІІ ряд
|
1. Секвоя (мамонтове дерево)
2. Бізон
3. Йосемітський національний парк
|
1. Агава
2. Дикобраз
3. Єллоустонський національний парк
|
1. Цереус (цереуси)
2. Скунс
3. Національний парк Глейшер
|
Правильна відповідь – 1 бал. Максимальна кількість балів – 3.
9. У ході виконання учнями тестових завдань (див. у додатках), у тому числі з питання «Населення. Держави».
10. Сенкан (сінквейн).
Кожний ряд оголошує підготований сенкан (сінквейн) з назвою Північна Америка (2 бали).
V. Підсумки уроку.
Учитель оцінює роботу класу в цілому та окремих учнів. Учні визначають які питання виконані, які викликали утруднення, більш зацікавили.
VI. Домашнє завдання.
За бажанням доповідь, презентація, повідомлення тощо про історію відкриття та дослідження окремих регіонів Євразії (на допомогу п. 41)
Основна частина
№ питання
|
Назва питання
|
Кількість балів
|
1
|
Географічна розминка
|
6 (5 питань+1 на карті)
|
2
|
Діаграма Вена
|
1 бал за кожну правильну відповідь
|
3
|
Географічна лабораторія
|
6 (3 назви + 3 географічних об’єкта на карті)
|
4
|
Впізнай об’єкт.
|
4 (2 назви + 2 описи географічних об’єктів)
|
5
|
Проблемне питання
|
2 (залежно від повноти відповіді)
|
6
|
Текст з помилками
|
1 бал за кожну правильну відповідь
|
7
|
Карта з помилками
|
3 (помилкові назви + правильні назви на карті)
|
8
|
Вгадай хто (що)
|
3
|
9
|
Колективне навчання
|
3
|
11
|
Сенкан
|
2
|
Пит. 10 (тести) – особистий залік
Тестові завдання
1. Північна Америка за площею серед материків займає місце:
а) друге
|
б) третє
|
в) четверте
|
2. Першими європейцями, які побували н материку у Х столітті були
а) англійці б) вікінги в) іспанці
3. Найбільш населена країна Північної Америки
а) Канада б) Мексика в) США
4. Торнадо – це:
а) ураган б) шторм в) злива
5. Гейзер – це:
__________________________________________________________________
6. Прерія – це у Північні Америці зона:
а) перемінно-вологих лісів б) тайги в) степів
7. Аппалачі виникли в наслідок:
а) повільних вертикальних рухів в) розривних рухів
б) повільних горизонтальних рухів
8. Причина утворення морени:
а) тектонічні рухи б) дія льодовика в) дія вітру
9. Мулати – це:
а) нащадки європеоїдів та монголоїдів в) нащадки негроїдів та монголоїдів
б) нащадки європеоїдів та негроїдів
10. Для будівництва ГЕС більш придатні річки басейну:
а) Атлантичного океану в) Тихого океану
б) Північного Льодовитого океану
11. Який кліматотвірний чинник вплинув на утворення пустель на заході Північної Америки?
а) широта місцевості в) тепла течія біля узбережжя
б) циркуляція атмосфери
12. Чому південна частина Канади заселена більше, ніж північна
а) там більш сприятливий помірний клімат в) ближче до кордону з США
б) ближче до океану, ніж північ країни
І команда
3. Прийом «Географічна лабораторія».
Впізнати географічний об’єкт по опису та показати на стінній фізичній карті Північної Америки.
Опис
|
Географічний об’єкт
|
На півострові росте більше 100 видів пальм, але є тут й сосни, дуби, кипариси. На півночі можна зустріти орхідеї, а на півдні – кактуси. Справжньою прикрасою півострова є магнолії. Не дарма іспанці назвали цей півострів квітучим
|
|
Мовою місцевих мешканців назва островазвучить Kalaallit Nunaat , що означає земля людей Kalaallit. Проте давньоскандинавська назва, яку дав у 982 році Ерік Рудий, означає Зелений острів
|
|
Затока утворилась близько 300 млн. років тому. Одні її називають «розпеченою сковорідкою», іншим вона нагадує пащу хижої риби
|
|
4. Проблемне питання.
Найбільш різке зниження температури за добу відбулося в американському штаті Монтана 23-24 січня 1916 року: від +7С0 до – 49С0 Чим, на вашу думку, могло бути викликане таке різке падіння температури?
6. Текст з помилками
Річки Північної Америки відносяться до басейнів трьох океанів. Найбільшою річкою материка є Міссісіпі, назва якої в перекладі з мови місцевих індіанців означає «бруднуля». Найбільшою притокою Міссісіпі є річка Арканзас. Відносяться ці річки до басейну Тихого океану.
До річок басейну Північного Льодовитого океану відноситься річка Маккензі, яку її першовідкривач Олександр Маккензі назвав «розчаруванням», бо вона пересихає.
На річках басейну Атлантичного океану, до яких відноситься Колумбія, зручно займатися судноплавством.
Найбільше скупчення рідкої прісної води у США – це Велике Невільниче озеро у Канаді.
Відома Північна Америка й Ніагарським водоспадом на річці Святого Лаврентія.
Вершини Кордильєр та Аппалачів вкриті багаторічними льодовиками.
ІІ команда
3. Прийом «Географічна лабораторія».
Впізнати географічний об’єкт по опису та показати на стінній фізичній карті Північної Америки.
Опис
|
Географічний об’єкт
|
Коли іспанські конкіскадори запитали індіанських рибалок як називається ця країна, то почули у відповідь «Уяк-уд-дтан!», що означало «слухайте, як вони (дивно) розмовляють». Іспанці ж, не зрозумівши, вважали почуте словосполучення назвою відкритої ними землі. Так з’явилась назва півострова
|
|
Острів був відкритий 1497 року експедицією генуезця Джона Кабота. Його назва означає "новознайдена земля"
|
|
Затока утворилася близько 6200 р. до н.е. в наслідок затоплення низин водами гігантського льодовикового озера. Зараз затока має декілька назв: «холодильник Америки», «крижаний мішок»
|
|
4. Проблемне питання.
Штат Вашингтон є одним з найбільш дощових місць США. Штат також відомий своїми снігопадами – з 19 лютого 1971 року по 18 лютого 1972 року на рівну відкриту ділянку випало 31102 мм снігу. Чим, на вашу думку, пояснюється така кількість опадів?
6. Текст з помилками
Річки Північної Америки відносяться до басейнів трьох океанів. Найбільшою річкою материка є Міссісіпі, назва якої в перекладі з мови місцевих індіанців означає «бруднуля». Найбільшою притокою Міссісіпі є річка Арканзас. Відносяться ці річки до басейну Тихого океану.
До річок басейну Північного Льодовитого океану відноситься річка Маккензі, яку її першовідкривач Олександр Маккензі назвав «розчаруванням», бо вона пересихає.
На річках басейну Атлантичного океану, до яких відноситься Колумбія, зручно займатися судноплавством.
Найбільше скупчення рідкої прісної води у США – це Велике Невільниче озеро у Канаді.
Відома Північна Америка й Ніагарським водоспадом на річці Святого Лаврентія.
Вершини Кордильєр та Аппалачів вкриті багаторічними льодовиками.
ІІІ команда
3. Прийом «Географічна лабораторія».
Впізнати географічний об’єкт по опису та показати на стінній фізичній карті Північної Америки.
Опис
|
Географічний об’єкт
|
Ще у 1760 році російські мореплавці вважали що це острів, правду з’ясували у 1792 році – це півострів. Назва ж залишилась. Означає вона за однією з версій «велика земля», за іншою – «китове місце», «китове багатство». Дійсно у затоці біля півострова ще у 1-й половині 20 століття була велика популяція китів, яка зараз поступово відновлюється
|
|
Назва островів походить з середньовічної легенди, за якою навпроти Португалії лежав таємничий острів. Саме цей острів Х. Колумб планував використати під час своєї подорожі для поповнення запасів води та їжі
|
|
Затока- місце проживання тисяч морських істот. Тут водиться більше 20 видів китів, морські котики, дельфіни, касатки. Утворилась близько 5,3 млн. років тому, коли річка Колорадо отримала вихід в океан. За гідрологічним режимом – море, тому існує й інша назва – море Кортеса
|
|
4. Проблемне питання.
США займають 1 місце у світі за кількістю торнадо (близько 1200 за рік). На другому місці – Австралія з близько 15 торнадо за рік. Чим, на вашу думку, пояснюється така значна повторюваність торнадо у США?
6. Текст з помилками
Річки Північної Америки відносяться до басейнів трьох океанів. Найбільшою річкою материка є Міссісіпі, назва якої в перекладі з мови місцевих індіанців означає «бруднуля». Найбільшою притокою Міссісіпі є річка Арканзас. Відносяться ці річки до басейну Тихого океану.
До річок басейну Північного Льодовитого океану відноситься річка Маккензі, яку її першовідкривач Олександр Маккензі назвав «розчаруванням», бо вона пересихає.
На річках басейну Атлантичного океану, до яких відноситься Колумбія, зручно займатися судноплавством.
Найбільше скупчення рідкої прісної води у США – це Велике Невільниче озеро у Канаді.
Відома Північна Америка й Ніагарським водоспадом на річці Святого Лаврентія.
Вершини Кордильєр та Аппалачів вкриті багаторічними льодовиками.
І ряд
|
1. Секвоя (мамонтове дерево)
2. Бізон
3. Йосемітський національний парк
|
ІІ ряд
|
1. Агава
2. Дикобраз
3. Єллоустонський національний парк
|
ІІІ ряд
|
1. Цереус (цереуси)
2. Скунс
3. Національний парк Глейшер
|
Достарыңызбен бөлісу: |