Україна
ВЕЛИКОНОВОСІЛКІВСЬКА районна рада
ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
Октябрська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів
Конспект уроку з мистецтва у 5 класі
з теми «Мистецький дивосвіт. Східні мелодії»
Вчитель музики Сернецька Т.І.
2014 р.
Урок №8.
Тема. Мистецький дивосвіт. Східні мелодії.
Мета.
-
Ознайомити учнів із особливостями танців Індії.
-
Формувати поняття «арабески», «пластична інтонація», «імпровізація», «баядерка».
-
Розвивати вміння учнів інтерпретувати музичні твори, здатність орієнтуватися в інформаційному просторі, володіти і оперувати інформацією та виразно виконувати пісні;
-
Виховувати ціннісне ставлення до народної творчості східних народів,
духовні, моральні якості творчої особистості.
Музичний матеріал. Р.Шуман. «Арабески», фонограма «Я на солнышке
лежу», Леся Дичко «Українські писанки», відеозапис «Індійський
танець з балету «Баядерка», пісня «У оленя дом большой», поспівка
«Льолі, льолі, зі», відео «Танець Куммі», індійська пісня – танець
«Куммі», східний танець.
Тип уроку. Урок поглиблення теми.
Форма проведення уроку. Уявна мандрівка
Обладнання. Баян, ноутбук, мультимедійна презентація, кольорові квадрати,
підручник «Мистецтво» 5 клас, картки, таблички із назвами груп.
Хід уроку
І.Вхід учнів під музику Р.Шумана «Арабески».
ІІ. Організація класу.
- Музичне вітання.
Урок музики у нас запросив усіх у клас.
Привітаймось дружно всі: «До, ре,мі, фа, соль, ля, сі!»
Плесніть, діти, кілька раз! (Учні плескають).
До роботи – все гаразд!
(Фонограма « Я на солнышке лежу»).
- Діти, у вас на партах лежать квадрати різних кольорів. Оберіть один із них і покажіть, з яким настроєм ви прийшли на урок. А в кінці уроку побачимо, чи змінився ваш настрій?
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
Бесіда.
- Чи знайома вам мелодія під яку ви ввійшли до класу?
- Що вона вам нагадала?
- На що вона схожа?
- Чи відоме вам слово «арабеска»?
ІV.Оголошення теми і мети уроку. Слайд №1.
V. Вивчення нового матеріалу.
1.Розповідь вчителя про арабеску.
Арабеска... Яке цікаве й загадкове слово! У ньому відчувається аромат східних садів, в уяві постають мінливий блиск коштовностей і головне —
примхливі візерунки чарівних східних орнаментів. Арабеска втілює уявлення людини про безкінечність світу.
Арабе́ски (італ.arabesco — арабський) — складний орнамент з геометричних фігур і стилізованих рослинних мотивів, куди часом включаються каліграфічні східні написи. Слайди №2, 3.
Арабески набули поширення в мистецтві арабів та інших народів Близького і Середнього Сходу. У музиці арабеска – невелика інструментальна п’єса, зазвичай для фортепіано, з візерунчастим мелодійним малюнком, схожим на "мереживо".
Німецький композитор Р. Шуман спробував "намалювати" східні орнаменти
музичними засобами. Одна з його п’єс для фортепіано так і називається —"Арабески". Її плавні рухливі мелодії примхливо переплітаються, ніби нескінченні живописні візерунки. Щоб передати безперервність руху в музиці, композитор використав форму рондо. Слайд №4.
2.Сприймання музичного мистецтва.
- Діти, пригадайте, що означає слово «рондо»? ( в перекладі з французької це слово означає круг; головна мелодія постійно повторюється через певні проміжки часу; повтори основної теми й чергуванням контрастних епізодів )
Проблемне завдання.
- Чи змінюється ритм у різних частинах твору? Якщо так, то створіть графічну схему форми рондо.
а) Слухання музичного твору Р.Шумана «Арабески».
б) Аналіз – інтерпретація прослуханого твору.
- Чи вдалося автору створити арабеску музичною мовою?
(Діти на картках зображують схему рондо).
- Хто зобразить на дошці схему форми рондо?
( A — B — A — C — A — … — A)
3.Розповідь вчителя з елементами бесіди про українського композитора Лесю Дичко. Слайд №5.
Леся (Людмила) Дичко – сучасний український композитор. Її творчість охоплює різноманітні музичні жанри – від симфонічного, балетного, вокально-симфонічного до вокального та інструментального. Серед її інструментальних творів варіації для фортепіано «Українські писанки» особливо вирізняються самобутнім використанням та осмисленням народної пісенності.
- Діти, скажіть мені, будь ласка, що таке писанки? ( Відповіді дітей).
Так. Писанки – це розписані за допомогою розтопленого воску пташині яйця – один із найдавніших видів українського декоративно-ужиткового мистецтва. Розписування яєць – це народний звичай, пов'язаний із дохристиянським обрядом зустрічі весни. Слайд №6.
Отже, українські писанки також можуть «звучати»; вони віддзеркалюються усім багатством фарб і візерунків-символів у музичному мистецтві.
4. Проблемне завдання.
- Чи схожа ця музика на орнамент?
5. Слухання музичного твору Л.Дичко «Українські писанки».
6.Аналіз прослуханого твору.
- Чи схожа ця музика на орнамент?
7. Робота з підручником, с.66.
а) Завдання.
- Якому з двох орнаментів, зображених на ілюстраціях, відповідають мелодії творів Р.Шумана і Л.Дичко?
8.Ознайомлення із особливостями танців Індії.
До сімейства східних танців належить арабський танець із розвинутою системою мови жестів. Жінки-танцівниці зазвичай одягнуті в яскраві
блискучі костюми (шаровари або широкі шовкові спідниці, шарфи або шалі),
використовують спеціальні атрибути (глек, бубен, єгипетський барабан).
Пісні й танці народів Сходу, як і фольклор українців та інших народів,
відображали природні стихії, світосприймання людей. Через музику і танець
вони намагалися передати гармонію Всесвіту. Слайди №7,8.
Мелодії східних пісень зазвичай плавні, наспівні. Характерна особливість
східних танців — рухливість переважно верхніх частин тіла (рук і пальців, плечей, голови) і водночас більша статичність ніг, порівняно з
європейськими танцювальними традиціями. Багато танців виконуються з
атрибутами: віялами, парасольками, паличками,барабанами.
Нерідко в чоловічі танці вводяться елементи акробатики, бойових мистецтв. Слайди 9,10,11.
З-поміж багатьох різновидів танцювального мистецтва Сходу найбільшої
популярності набули танці Індії. Навіть слово "музика" індійською означає "єдність співу, інструментальної музики і танцю".
Музика Індії — це оригінальний синтез мистецтв, самобутня гармонія танцювальних рухів і співу. Мелодіям пісень-танців притаманна
імпровізаційність. При сприйманні здається, що це мистецтво створюється на наших очах.
8.Формування поняття «імпровізація».
Імпровізація ( з лат. – непередбачений, раптовий).
9. Продовження ознайомлення із особливостями танців Індії.
Танцю індуси надавали магічного значення. Навіть своїх богів вони зображували танцюючими. Наприклад, танцюючого Шиву — в русі з
кількома парами рук. Слайд №12.
Для індійського танцю характерний свій стиль: ноги виконавців майже не рухаються, а рухами голови, виразом обличчя, зокрема
очей і губ, жестами рук (особливими знаками —"мудра") танцівники
"розповідають" певний зміст, який треба вміти розшифрувати. Саме у давнину виникла система класичного індійського танцю, основи якої
збереглися і дотепер. При індійських храмах зазвичай були танцівниці,
які присвячували своє життя служінню богам. Їх називали баядерками.
Слайд №13.
Про долю однієї з них австрійський композитор Людвіг Мінкус
створив балет "Баядерка". Пропоную переглянути відеозапис індійського
танцю із цього балету.
10.Перегляд відеозапису «Індійський танець з балету «Баядерка».
VІ.Музична хвилинка «У оленя дом большой».
VІІ. Пластична гра-конкурс «Загадковий танець».
1.Формування поняття «Пластична інтонація».
2.Робота в групах.
Перша група "Танцюристи".
Завдання. Відтворити рухи східних танців під музику. «Східний танець»
Друга група «Коментатори".
Завдання. Визначити і прокоментувати зміст танцювальних рухів, їх національні особливості.
Третя група "Журі".
Завдання. Оцінити пластичну майстерність виконавців, точність передання змісту, виразність рухів.
VІІІ. Вокально-хорова робота.
1. Розспівування «Льолі, льолі, зі».
2.Розповідь вчителя про індійський танець «Куммі».
Куммі – народний індійський танець штату Таміл Наду. Дівчата в різнокольорових сарі рухаються по колу, склавши долоні у вітальному русі. Вони зображають в танці і співають в пісні про те, як очищають рис, як несуть посудину з водою.
3.Перегляд відео «Танець Куммі».
4.Виконання індійської пісні «Куммі».
5.Естетотерапевтичнна вправа «Кольорова музика».
- Показати настрій кожного куплета пісні у кольорі.
ІX. Закріплення вивченого матеріалу.
Вчитель. У кожного з вас на парті аркуш паперу з питаннями. Питань всього три. Відповісти на них вам допоможе підручник (с.66 - 69). Кожна вірна відповідь оцінюється в чотири бали. Час виконання – 3 хвилини.
Поміняйтесь роботами із сусідом по парті для перевірки.
Тест
1.Що таке арабеска?-------------------------------------------------------------------------
----------------------------------------------------------------------------------------------------
2.Кого називали баядерками?--------------------------------------------------------------
----------------------------------------------------------------------------------------------------
3.Напишіть прізвища композиторів, які створили арабеску
музичною мовою-----------------------------------------------------------------------------
----------------------------------------------------------------------------------------------------
Прізвище, ім’я учня -------------------------------------
X. Підсумок уроку.
Метод «Мікрофон».
- Що нового ви дізналися про східні пісні і танці?
- У чому полягають особливості танців Індії?
- Що таке арабески? Імпровізація?
- Кого називали баядерками?
- Твори яких композиторів слухали на уроці?
XІ. Домашнє завдання (диференційовано).
1. Прочитати матеріал підручника (с.66-69), вміти відповідати на запитання.
2.Самостійно знайти і прослухати арабський танець Михайла Глінки з опери «Руслан і Людмила», «Арабески» Клода Дебюссі й Анатолія Лядова.
XІІ. Рефлексія. Оцініть свій настрій в кінці уроку. Підніміть кольорові квадрати.
ФОТОРЕПОРТАЖ З УРОКУ
Достарыңызбен бөлісу: |