Урок на тему:
«Внутрішні води Північної Америки»
Підготувала
вчитель географії
Деснянської ЗОШ І-ІІІ ст.
Козелецького району
Чернігівської області
Савчук
Оксана Миколаївна
Десна
2012 р.
Тема: Внутрішні води Північної Америки
Мета:
-
сформувати уявлення про внутрішні води Північної
Америки; розподіл вод по материку, характер режиму,
живлення, особливості напрямку течії;
-
ознайомити з найбільшими річками, озерами,
водоспадами;
-
вдосконалювати практичні уміння та навички
складати комплексну характеристику річок за картами атласу;
-
розвивати уміння працювати з додатковою літерату-
рою, вибирати головне;
-
виховувати бережливе ставлення до водних ресурсів
Землі.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу
Обладнання: фізична карта Північної Америки, відеоматеріали водних об’єктів материка, мультимедійна дошка, підручники, атласи, зошити для практичних робіт з друкованою основою, картки.
Основні поняття: води суходолу, басейни річок, річкова система, витік, гирло, дельта, режим, живлення, повінь, водоспад, льодовик, підземні води, багаторічна мерзлота.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань та вмінь
Бліцопитування.
-
Якими чинниками визначається різноманітність кліматичних умов Північної Америки? (Кут падіння сонячних променів, переміщення повітряних мас та характер підстилаючої поверхні).
-
В межах яких кліматичних поясів розташована Північна Америка? (Арктичний, субарктичний, помірний, субтропічний, тропічний, субекваторіальний).
-
Який взаємозв’язок існує між кліматичними умовами території та її поверхневими водами? (Від кліматичних умов залежить повноводність, живлення та коливання рівня води).
-
Зробіть попередні висновки про поверхневі води материка. (Північна Америка багата на внутрішні води. Річки належать до басейнів трьох океанів. Найбільше озер у північній частині материка. Тут вони переважно тектонічного та льодовикового походження. Материк вирізняється найбільшими (після Антарктиди) площами під льодовиками).
ІІІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності
Слово вчителя:
Північна Америка багата на поверхневі та підземні води. Територією материка протікає безліч великих річок, багато озер різноманітного походження, в тому числі всесвітньо відома система Великих озер – найбільшого скупчення прісної води на Землі, є й льодовики – гірські та покривні, значні площі зайняті багаторічною мерзлотою.
Вам вже відомо, що особливості внутрішніх вод материка залежать від клімату та рельєфу, і сьогодні тема нашого уроку: «Внутрішні води Північної Америки». Спробуємо провести детальне дослідження особливостей внутрішніх вод Північної Америки.
ІV. Вивчення нового матеріалу
(На дошці записано план вивчення теми)
-
Загальна характеристика внутрішніх вод материка.
Завдання. За картами атласу визначте, до басейнів яких океанів належать річки Північної Америки. Який з басейнів є найбільшим за площею?
(усні відповіді учнів).
Вчитель. Більша частина річок належить до басейнів Атлантичного та Північного Льодовитого океанів. Із поверхні материка щорічно стікає 8200 км води, що становить 18% світового стоку.
Компоненти природи, які впливають на внутрішні води
Рельєф Клімат
Характер течії Повноводність
Пороги і водоспади Живлення
Робота річок Коливання рівня води
Завдання. За картами атласу назвіть річки, які належать до басейнів Тихого, Північного Льодовитого й Атлантичного океанів. Визначте причини нерівномірного розподілу річкової мережі на материку.
(учні дають відповідь за картами атласу).
Вчитель. Річки басейну Північного Льодовитого океану протікають територією давнього заледеніння, через озера і мають неширокі долини зі скелястими берегами і численними порогами.
Річки басейну Тихого океану короткі, бурхливі, багатоводні, багаті на гідроенергію. Долини річок вузькі й глибокі.
Найважливішу роль у забезпеченні населення материка водними ресурсами відіграють річки басейну Атлантичного океану.
У Північній Америці багато озер. Сучасне зледеніння. Багаторічна мерзлота. Запаси підземних вод.
-
Основні річкові системи
Вчитель. Найбільшими річками Північної Америки є: Міссісіпі, Маккензі, Колумбія, Колорадо та інші.
Робота в групах.
Завдання. Охарактеризувати за фізичною картою найбільші річки Північної Америки за планом:
-
назва;
-
витік;
-
гирло;
-
головний напрямок течії;
-
живлення;
-
режим;
-
господарське використання.
І група характеризує річку Міссісіпі;
ІІ група – Маккензі.
(перегляд презентації)
-
Озера.
Вчитель. За походженням улоговини озера Північної Америки поділяються на такі групи:
-
тектонічні (Великі Американські);
-
льодовикові (Велике Ведмеже, Атабаска);
-
вулканічні (Крейтер);
-
залишкові (Велике Солоне).
(Учні пояснюють причини виникнення улоговин).
Повідомлення учнів про озера.
Учень. На півночі переважають озера, що утворились в льодовикових улоговинах. У Кордильєрах багато кратерних і карстових озер, а на внутрішніх плоскогір’ях – дрібних залишкових, як, наприклад, Велике Солоне. На рівнинах, у широких річкових долинах, багато озер – стариць.
Учень. Великі озера – найбільший у світі прісноводний басейн. П’ять озер – Верхнє, Гурон, Мічиган, Ері й Онтаріо – розташовані на різних висотних рівнях і являють собою каскад природних водоймищ, з’єднаних короткими порожистими річками.
(перегляд презентації)
Вчитель. Грандіозним природним утворенням є всесвітньо відомий Ніагарський водоспад, який знаходиться на річці Ніагара між озерами Ері та Онтаріо.
Водоспад ділиться на дві частини:
-
Канадська, ліва, висота – 48м, ширина – 914м;
-
Американська, права, висота – 51м, ширина – 323м;
-
Шум падіння чути за 25км.
(перегляд відеоматеріалу).
-
Значення річок і озер
Вчитель. Річки та озера відіграють важливу роль у природі та житті людини.
(Учні будують схему на мультимедійній дошці).
В житті природи В житті людини
Руйнування гірських порід Зрошення
Вирівнювання рельєфу Рибальство
Перенесення порід В промисловості
Частина кругообігу В побуті
-
Льодовики
(Робота з підручником ст.201-202)
Учні пояснюють причини виникнення та розташування покривних і гірських льодовиків.
V. Закріплення вивченого матеріалу
Самостійна робота.
Тестові завдання (на картках, кожна правильна відповідь – 2бали)
-
До басейну Північного Льодовитого океану відноситься річка:
а) Маккензі; б) Міссісіпі; в) Колорадо.
2. Найбільшою річкою материка являється:
а) Міссісіпі; б) Юкон; в) Св. Лаврентія.
3. Назвіть ліву притоку Міссісіпі:
а) Арканзас; б) Міссурі; в) Огайо.
4. Річка Ніагара знаходиться між озерами:
а) Верхнє і Мічиган; б) Мічиган і Гурон; в) Ері і Онтаріо.
5. Яка річка утворила Великий каньйон:
а) Колорадо; б) Колумбія; в) Юкон.
6. Яка річка тече в північному напрямку:
а) Св. Лаврентія; б) Міссісіпі; в) Маккензі.
(перевірка робіт через мультимедійну дошку)
VІ. Підсумок уроку
Прийом «П’ять речень»
Учні п’ятьма реченнями формулюють висновки уроку.
-
Північна Америка багата на внутрішні води, за водністю вона поступається лише Південній Америці та Євразії.
-
Річки й озера Північної Америки належать до басейнів
Атлантичного, Тихого та Північного Льодовитого океанів.
-
На материку протікає одна з найбільших річок світу-
Місісіпі, розташована гігантська система Великих озер, територія сучасного зледенінні досягає 2млн.км.
-
Тут велика кількість боліт, значні запаси підземних
вод, багаторічна мерзлота поширена на півночі материка, островах і півостровах.
-
Загалом Північна Америка добре забезпечена водними
ресурсами, водними транспортними шляхами, має значні запаси гідроенергії.
VІІ. Домашнє завдання
-
Опрацювати параграф підручника 37, ст.199-202.
Географія материків і океанів. Підручник для 7 класу загальноосв. навч. закл./С.Г.Кобернік, Р.Р.Коваленко.
Київ «Навчальна книга» 2007р.
-
Позначити на контурній карті основні водні об’єкти Північної Америки.
-
***Випереджальне завдання (групам): підготувати розповідь про певну природну зону, принести ілюстрації представників органічного світу та ландшафту вказаної природної зони.
Достарыңызбен бөлісу: |