Урок з музики у 5 -а класі «усна народна творчість»



Дата24.07.2016
өлшемі84.7 Kb.
#219405
түріУрок
КРАСНОРІЧЕНСЬКА ЗОШІ- ІІІСТ.

КРЕМІНСЬКОЇ РДА

ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Інтегрований урок з музики у 5 -А класі

«УСНА НАРОДНА ТВОРЧІСТЬ»
АВТОР РОЗРОБКИ УРОКУ

УЧИТЕЛЬ ПОЧАТКОВИХ КЛАСІВ, МУЗИКИ , ІІ КАТЕГОРІЇ

КРАСНОРІЧЕНСЬКОЇ ЗОШ І –ІІІСТ.

КРЕМІНСЬКОЇ РДА

ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

БУТКО ОКСАНА МИКОЛАЇВНА



КРАСНОРІЧЕНСЬКЕ 2014

Урок №10

Тема за програмою. Народна музика

Тема уроку. Народні інструменти.

Українська література. Тема. Усна народна творчість.

Мета. Навчальна. Ознайомити учнів у українськими народними інструментами та особливостями їхнього звучання, розглянути різновиди струнних, духових та ударних інструментів та особливості їх звучання. Дослідити вплив музики на людей у творах літератури.

Розвивальна. Розвивати творчу уяву, фантазію, слухацькі та вокально – хорові навички; вміння учнів на слух розрізняти звучання окремих народних інструментів. Закріпити поняття «троїсті музики».

Виховна. Виховувати кращі моральні якості особистості, ціннісне ставлення до літератури, музики, народної творчості, почуття прекрасного.

Тип уроку: комбінований, урок заглиблення в тему.

Форма проведення: інтегрований.

Методи і прийоми: словесні, наочні, практичні; слухання, аналіз, інтерпретація музичного твору; спів; порівняльний аналіз творів мистецтва; проектна діяльність учнів.

Обладнання: баян; фонохрестоматія для 5 класу; набір ілюстрацій «Музичні інструменти»; набір карток для творчого завдання; запис на диску казки «Чарівний смичок»; нотні зошити.

ТЗН: магнітофон.

Основні поняття для засвоєння: кобза, бандура, волинка, троїсті музики.

Музичний матеріал: «Волинка» Й.С.Бах; народні танці у виконанні троїстих музик; віночок українських народних мелодій, троїсті музики – слухання; «Чарівна скрипка» (за українською народною казкою); Пісня «Козацькому роду нема переводу» - виконання; пісня «Чарівний смичок» - розучування.

Хід уроку

І. Організація класу до уроку.

Музичне вітання

ІІ. Актуалізація опорних знань.



  1. Мозковий штурм:

  • Невичерпною є криниця народної творчості. Пісню називають душею народу. Вона – унікальний феномен, який супроводжує людину від її народження протягом усього життя. З давніх – давен людина розповідала в піснях про все, що її оточувало, хвилювало. Величезна кількість пісень, різних за жанрами й нині зберігається в пам’яті людей і передається від покоління до покоління.

  • Які народні пісні ми називаємо історичними?

  • Хто такі кобзарі? Кому із них був поставлений пам’ятник? Розкажіть про цю легендарну людину.

  • Як ви гадаєте, чому Т.Г.Шевченка теж називають Кобзарем?

  • Який твір ми слухали на попередньому уроці? Хто його автор?

  • Що вас вразило у біографії М.В.Лисенка?

  • 2) Презентація учнями власних міні – проектів «Народні інструменти в різних видах мистецтв»

ІІІ. Розвиток вокально – хорових навиків.

Виконання пісні «Козацькому роду нема переводу»:



  • Роз співка;

  • Виконання пісні хором;

  • Виконання пісні у тріо.

ІV. Мотивація навчальної діяльності, повідомлення теми і мети уроку.

2. Гра «Музичне лото». Робота в групах.

Пропоную зіграти в «Музичне лото», що допоможе нам згадати музичні інструменти. У вас на партах – конверт, у якому лежать картки із зображеннями музичних інструментів та аркуш паперу з таблицею, що містить три стовпчики. Ви повинні дістати по черзі всі картки та розкласти їх у такий спосіб:


  • До 1 – го стовпчика – зображення струнних інструментів;

  • До 2 – го – зображення духових інструментів;

  • До 3 – го – зображення духових інструментів.

Зразок таблиці «Музичне лото»

Струнні

інструменти



Духові

інструменти



Ударні

інструменти












  • Пригадайте, які інструменти належать до струнних (ті, що мають струни), духових (на яких граємо за допомогою повітря), ударних (у які вдаряємо).

Звучить спокійна музика. Учні виконують завдання в таблиці «Музичне лото».

Перевірка виконання завдання

Учні показують та називають відомі їм інструменти. Учитель прикріплює до таблиці на дошці зображення інструментів, коментуючи їх.

Струнні інструменти

Бандура – український народний інструмент, візитівка України.

Цимбали – український народний інструмент, має трапецієподібну форму та металеві струни. Грають на цьому інструменті спеціальними дерев’яними паличками.

Кобза – струнний інструмент співаків – кобзарів, які в піснях розповідали за допомогою кобзи про життя людей.

Гудок – один із найдавніших струнних смичкових інструментів, що за давніх часів побутував на українських землях. На гудках грали мандрівні музиканти, придворні скоморохи.

Басоля – зовні нагадує скрипку чи віолончель. Інструмент використовують у невеликих народно – інструментальних ансамблях. Грають на басолі за допомогою смичка.

Духові інструменти

Сопілка – порожниста паличка з отворами, що зачаровує своїм звучанням.

Трембіта – інструмент, притаманний для Західної України, сигнальний інструмент гуцулів. Конусоподібна труба завдовжки 2 – 3 метри.

Ріжки – ці інструменти виготовляють із рогів тварин.

Волинка – народний інструмент, відомий у багатьох країнах як дуда, коза, баран, міх; виготовлений із міха (мішка зі шкіри або міхура тварин) з уставленими у нього трубками. Цей інструмент був у складі Війська Запорозького.

Сурма – дерев’яна конусоподібна труба, що побутувала у військовій музиці українського козацтва як сигнальний інструмент.

Ударні інструменти

Бубон – дуже поширений веселий і запальний ударний інструмент, і ритм утримував, а бубняр ще й приспівував та дзвоном брязкалець мелодію прикрашав.

Литаври – мають вигляд великої мідної чаші, обтягнутої воловою шкірою. Козаки Запорізької Січі називали його тулумбасом, а ще набатом. Звук цього інструмента, що нагадував канонаду, використовували для того, щоб спричинити паніку у ворожому війську.

Тарілки – використовують в ансамблях і різних оркестрах.

Барабан – має сильний, глухий та низький звук.

Учитель. Молодці! Ви добре впоралися із завданнями. Малюнки – підказки ще знадобляться нам.

V. Сприймання і усвідомлення навчального матеріалу.

1. Вступне слово вчителя.

Україну прославляє,

Хоч не знає слів,

Тугу людям розганяє

Многострунний спів.

У похід її з собою

Брав козак Мамай,

Мов ясну леліяв зброю.

Хто вона: вгадай?

(Бандура)

Сьогодні на уроці ви ознайомитеся з такими музичними інструментами, як сопілка, кобза, волинка, скрипка, бандура, бубон, а ще послухаєте їх звучання.

- Знайомство з народною музичною культурою важко уявити без опису самих музичних інструментів. У світі існує величезна кількість народних музичних інструментів. Вони різні за формою, створені з різних матеріалів, по – різному оздоблені.

2. Робота з підручником

Самостійна робота в групах: опрацювати текст у підручнику (ст.. 53 – 54)

І група – інформація про кобзу;

ІІ група – Інформація про волинку;( слухання «Волинка» Й.С.Бах);

ІІІ група – інформація про скрипку; (слухання награвання скрипки).

Перевірка – виступи представників від кожної групи. Після звіту кожної групи прослуховується звучання цих інструментів.

3. Музичний словничок. Дослідження.

4. Проблемне питання.

Чи можуть два, три та більше інструментів грати одночасно?

У підручнику на сторінці 55 з’ясуйте, на яких інструментах грали музики в українському селі, та як називали ансамбль? (відповіді учнів)

5. Слухання музики. Фізкультхвилинка.

Слово вчителя


  • Зараз звучатиме музика, а ви повинні уважно прослухати твір та зобразити гру на інструментах, які використані у музичному творі.

Учні відтворюють гру на музичних інструментах.

6. Музична скарбничка казок і легенд.

Вступне слово вчителя (мотивація).


  • Ще з давніх – давен наші предки розуміли, як впливає музика на людину. Тому з любов’ю та захопленням розповідали про народних умільців, які майстерно володіли мовою звуків. Це є свідченням того, що народ завжди цінував із великою повагою та любов’ю ставився до музикантів – аматорів, які силою свого мистецтва допомагала творити добро, несли людям радість. Так народжувались музичні образи в казках, легендах та оповіданнях. Яскравим прикладом цього є українська народна казка «Чарівна скрипка».

Слухання української народної казки «Чарівна скрипка» (літературне читання; диск для слухання музики у 5 класі).

Обговорення казки:



  • Яку чудодійну силу мала скрипка Петрика?

  • Як Петрик зі своєю чарівною скрипкою допомагав селянам?

  • Як і чому графа було покарано?

  • Чи виникла б ця казка, якби не було музики?

VІ. Вокально – хорова робота

1. Розспівування.

2. Робота над піснею «Козацькому роду нема переводу».

3. Виконання пісні різними виконавськими складами (соло, дуетом, хором).

VІІ. Узагальнення вивченого матеріалу.

Музична вікторина.



  1. На які три групи поділяються українські музичні інструменти? (Духові, струнні, ударні)

  2. Як називається народний інструментальний ансамбль? (Троїсті музики)

  3. Музичний інструмент, який є королевою струнних інструментів. (Скрипка)

  4. Дерев’яне, а не полінце,

Шість дірочок має –

Весело співає. (Сопілка)



  1. Він на барабана схожий.

А трохи його струсиш –

Задзвенить він, заграє.

Хто його, хлоп’ята, знає? (Бубон)


  1. Музичний інструмент, виготовлений з міхура та трубок. (Волинка)

VІІІ. Оцінювання.

ІХ. Домашнє завдання



  • Прослухати улюблену музику.

  • Дізнатися у батьків, бабусь, дідусів про те, на яких музичних інструментах, можливо, грали вони чи їхні родичі.

  • Оформити альбом «Музичні інструменти України» (за бажанням).

Х. Підсумок уроку

Тестове завдання

Попри стрімкий темп життя музичні інструменти нам потрібні для того, щоб:

А) знати свою історію;

Б) продовжувати традиції;

В) збагачувати кругозір.

Слово вчителя

Чудову музику не забувайте,

Читайте, слухайте, співайте.

Хай другом музика вам буде,



Вона потрібна добрим людям.

Учні залишають клас під звучання пісні «Козацькому роду нема переводу».

Достарыңызбен бөлісу:




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет