„Вікна в загадкову Азію



Дата09.06.2016
өлшемі84 Kb.
#124456
түріУрок
Урок географії в 10 класі

Тема: „Вікна в загадкову Азію”
Павлюк І.В., Веселинівська гімназія, Миколаївська область.

Мета уроку:

Навчальна:

  • узагальнити та систематизувати знання учнів про країни Азії, особливості їх соціально-економічного розвитку;

  • поглибити та закріпити практичні навички учнів працювати з картографічним матеріалом;

  • вдосконалювати вміння в процесі роботи користуватися різними джерелами географічної інформації;

  • продовжити формувати вміння аналізувати, систематизувати, узагальнювати вивчений матеріал.

Розвивальна:

  • сприяти розвитку в учнів спостережливості, уявлення, пам’яті, мислення;

  • викликати пізнавальний інтерес до економіко-географічних знань і проблем;

  • розвивати інтерес до пізнання життя країн Азії.

Виховна:

  • прищеплювати учням зацікавленість до традицій, історії, культури та побуту народів Азії;

  • виховувати толерантність, повагу до азіатських національних етичних норм.


Обладнання: політична карта світу, економічна карта Євразії, атласи, комп’ютер, презентаційні проекти учнів, експонати для виставки „Феншуй”,

фотовиставки „Азія в мініатюрі”, „Азія в картинках”, столик зі східними солодощами (інжир, курага, халва, рахат-лукум, родзинки, щербет, чай...).


Тип уроку: узагальнення та систематизації знань.
Форма проведення: урок-звіт, презентація знань.
Епіграф уроку Всюди досліджуйте всечасно,

Що є велике і прекрасне,

Чого іще не бачив світ.

Михайло Ломоносов.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Вчитель. Доброго дня, шановні десятикласники та колеги. Я вітаю всіх вас.

Це знову урок географії.

Що найголовніше в житті? Один говорить: найголовніше – вугілля. Якби не вугілля, зупинилися б машини, не було б вугілля, люди замерзли б... Інший твердить: найголовніше – метал. Без металу не було б ні машин, ні вугілля, ні хліба, ні одягу. А третій каже: найголовніше – хліб. Без хліба не працювали б ні шахтарі, ні металурги, ні прикордонники, ні пілоти.

Хто з них має рацію? Що найголовніше в житті? Найголовніша праця, бо без праці не було б ні вугілля, ні металу, ні хліба.

Праця звеличує людину, допомагає розгадувати їй таємниці Природи, Всесвіту, Людини. Тож, нехай наша спільна праця стане творчою та плідною і допоможе нам розгадати деякі таємниці Азії.

Я бажаю всім нам, щоб на цьому уроці ми відчули красу гармонії думок, дій, почуттів, самовираження. Спробуймо. По суті це дуже просто. Бажаю всім успіху в пізнанні.

Сьогодні, діти, ми закінчуємо вивчати країни Азії. І проведемо свій урок у формі звіту та презентації отриманих знань „Вікна в загадкову Азію”.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Вчитель. А зараз я прошу дати відповідь на одне досить просте питання: „Скільки буде 2+2?”

(відповіді учнів, гостей)

Вчитель. Таким чином, аналізуючи цей невеличкий експеримент, я можу визначити, що більшість з нас дійсно „люди Заходу”. Послухайте ось що.

Те, як людина живе, якими предметами та людьми вона себе оточує, які вчинки здійснює, залежить в значній мірі від її свідомості, сприйняття оточуючого світу. Виходячи з відмінностей, існуючих між різними народами, цивілізаціями традиційно людство поділяється на „людей Сходу і Заходу”.

На Заході (більшість країн світу) багато сотень років тому склалася звукова (фонетична ) писемність: людина спочатку озвучує те, що написане, лише потім обдумує прочитане лівою півкулею кори головного мозку, тобто розуміє значення того чи іншого слова, словосполучення або речення. Таку людину можна назвати „людиною Заходу”, її бачення і сприйняття світу прагматичне, логічне, матеріалістичне, раціональне. Пізнаючи світ навколо вона намагається дослідити будь-яке явище або предмет, розібрати його на частини, виміряти, зважити, класифікувати і завдяки отриманій інформації про світ скласти цілісну його картину.

Людина цього матеріального і духовного світу вірить в те, що вона – цар природи, найвища істота. Лікар ставить діагноз на основі результатів аналізів (крові, сечі, електрокардіограми), тому і лікує хворобу, а не людину. Дивно, чому ж ця сама людина Заходу до цих пір не навчилася пізнавати зміст книги за вагою, кількістю сторінок, якості паперу і фарби для друку?

Писемність Сходу (Китаю, Японії) – ієрогліфічне. Що таке ієрогліф? Це картинка, образ, який миттєво засвоюється правою півкулею кори головного мозку (якраз права півкуля і відповідає за образне мислення).

„Люди Сходу” – люди зору. Основна відмінність їхнього сприйняття світу – здатність цілісно, образно сприймати предмети і явища, одночасно обробляючи більшість, а то навіть і всі їх параметри.

Доказом цього якраз є відповідь на просте, здавалось би питання: „Скільки буде 2+2?”

„Людина Заходу” (а це більшість із нас) відповідає, що сума цих чисел дорівнює 4. Ви будете праві, та лише частково. Так, дійсно, при додаванні твердих тіл (в математиці і фізиці) 2+2=4. Але якщо додати не цифри, цукерки або м’ячі, а краплі, тоді вони зіллються в одну велику краплю. Дійти такого висновку можна, лише „включивши” не логічне, а образне мислення.

Народи Азії, їхні традиції, культура, філософія – це феномен, який в західному світогляді означається словом „Схід”. І зараз ми спробуємо хоч трохи розгадати цей феномен.


ІІІ. Актуалізація опорних знань

1.Гра „Асоціативна павутинка” (Треба кожному учневі назвати по одному слову, з яким у нього асоціюється поняття Азія. Починає, або закінчує гру вчитель).

2. Бесіда „Дорогами Азії”.

Вчитель. Юні дослідники, дайте відповіді на такі питання:

  1. На які субрегіони поділяється Азія?

  2. Які природні ресурси зосереджені на території Азії?

  3. Покажіть на карті

А) держави Південно-Західної Азії;

Б) нові індустріальні країни Азіатсько-Тихоокеанського регіону.

4. Яку країну в Азії називають „Країною Вранішнього Сонця”?

5.Які світові релігії поширені в Азії?

6.Яка тварина є священною в країні, що розташована на півострові Індо стан?

7. Назвіть і покажіть на карті столиці держав:

Китай (Пекін), Ізраїль (Тель-Авів), Пакистан (Ісламабад), Туреччина (Анкара), М’янма (Янгон).

8. За назвою столиці визначте державу: Дамаск (Сирія), Кабул (Афганістан), Токіо (Японія), Сеул (Південна Корея), Джакарта (Індонезія), Маніла (Філіппіни), Улан-Батор (Монголія), Куала-Лумпур



( Малайзія), Багдад (Ірак), Катманду (Непал).
Вчитель. Молодці! Дякую! А зараз, я пропоную всім нам спробувати вирішити одне проблемне питання.

Якось, гортаючи сторінки періодичних видань, я прочитала, що у 80-их роках ХХ століття один з індійських істориків писав: „ Заберіть у людей Азію, і вони втратять минуле, сучасне і майбутнє”.



Увага! Спробуйте пояснити: чому він так вважав? У своїх доказах наведіть приклади. Що кожен з вас думає з цього приводу? Мені цікавими будуть ваші думки.
Учень. Якщо замислитись, то можна зрозуміти правдивість цього вислову. Почнемо з минулого: саме Азія є одним із осередків зародження сучасної цивілізації. На її території виникли перші в стародавній історії культури: месопотамська, дорійсько-індійська, китайсько-тибетська,, шумерська. Від цих культур до нас дійшли цінні наукові знання і прийшли науки: математика, фізика, медицина. Звідси до нас дійшла одна головних ознак цивілізації – письмо. Не секрет, що перший алфавіт, котрий потім запозичили та удосконалили греки, винайшли фінікійці – предки сучасних ліванців.

Учень. Стародавні цивілізації одними з перших окультурили деякі сорти рослин та одомашнили тварин. Саме з Азії до нас прийшли: тверда пшениця (Південно-Західна Азія), рис (Південно-Східна Азія), гаолян, сорго, буряк, цибуля, цукрова тростина (Індія), чай, яблуня... саме на просторах Азії були одомашненні вівця, віл, корова, свиня.

Вчитель. Окрім хліба, для людей важливим є духовне, моральне життя. Чи стосується це Азії?

Учень. Це дійсно так. Саме Азія є батьківщиною всіх світових та найбільш розповсюджених релігій. Християнство зародилося на Близькому Сході в першому столітті нашої ери, індуїзм – 2000 років до нашої ери, буддизм – 500 років до нашої ери в Індії, іслам в Аравії в 662 році нашої ери. Крім релігій, Азія також є батьківщиною зводу морально-етичних правил, відомих як конфуціанство та даосизм. Саме в Азії були виписані Веди, Тора, Талмуд, Авест, Коран, Біблія.

Вчитель. Крім того, Азія є батьківщиною вчення фен-шуй (коротка інформація вчителя про фен-шуй).

Учень. Азія і культура – це поняття, які тісно переплітаються. Саме в Азії знаходилася більшість чудес світу ( висячі сади, храм Артеміди та ін.), саме тут знаходяться священні місця для більшості людей (Єрусалим, Мекка), споруджені пам’ятки світового мистецтва та архітектури:собор Святої Софії, Тадж-Махал, Великий Китайський мур, храми Тибету (паралельно йде показ фотографій пам’яток). І це лише мала частка спадку давніх цивілізацій. А якщо пригадати історію людства, напевно, варто згадати лише, хто дав світу сучасні цифри, порох, компас, шовк, фаянс, трубопроводи, папір, коли в Європі панували часи темного середньовіччя. Саме Азія, а точніше країни Арабського халіфату продовжували вдосконалювати та розвивати знання античного світу – математики, географії, історії, неперевершеними залишаються витвори мистецтва Омара Хайяма та Басон.

Учень. Азія, а точніше її країна Індія, змінила історію людства, ставши причиною початку епохи Великих географічних відкриттів (саме морський шлях до Індії шукав Колумб). Країна Азії – Японія – показала приклад, як з абсолютних руїн та бідності піднятися і стати однією з наймогутніших супердержав, а інші країни цього регіону (Республіка Корея, Тайвань, Сінгапур) першими продемонстрували, як за короткий проміжок часу без значних мінерально-сировинних ресурсів можна стати досить заможними, використовуючи вдало продуману стратегію економічного розвитку держави із залученням іноземного капіталу.

Вчитель. Як бачимо - це лише маленька частка минулого Азії, яка мала доленосне значення для історії світу. Та на цьому історична місія Азії не скінчилася.

Учень. Азія також є природним рекордсменом світу, адже на її території розташовані як найвища вершина світу (г. Джомолунгма), найглибше озеро світу (Байкал), найглибша западина на суходолі (Мертве море) та безліч інших природних рекордів... (показ фотографій)

Вчитель. А тепер я пропоную розглянути питання сьогодення і майбутнього Азії разом, адже сьогодні – це вчора і завтра.

Учень. Нині Азія – це найбільша частина світу з населенням понад 3 мільярди людей, а це більш як половина людства. Більше того, за прогнозами вчених, частка країн Азії в населенні світу в майбутньому буде тільки збільшуватися. Варто зазначити, що лиш у двох країнах Азії – Індії та Китаї – живе понад 1 мільярд людей у кожній. Саме в деяких країнах Азії спостерігається найвищий природний приріст. Азія є основним експортером некваліфікованої робочої сили. Факт, що так звані china-town є у більшості сучасних великих міст Західної Європи та Північної Америки, а частка в’єтнамців, турків, індійців стає все більшою у країнах ЄС та США (турки в Німеччині, індійці у Сполученому Королівстві).

Учень. В Азії знаходяться найбільші агломерації (Пекін, Сеул, Шанхай, Тегеран, Карачі) та мегаполіс – Токайдо, населення яких у майбутньому лише збільшуватиметься, що дозволить містам Азії зберегти першість за людністю. Також в Азії знаходиться більшість міст мільйонерів (понад 150), значна частка яких припадає на Китай, Індію, Японію. Незважаючи на вищезгадане, в Азії проживає більшість сільського населення світу, що, за розрахунками у майбутньому за часткою буде зменшуватися, а за абсолютною кількістю збільшуватися.

Учень. Азія через своє населення є і залишиться найбільшим резервом і експортером трудових ресурсів (хоча тут уже сформувався і район імпорту трудових ресурсів – на Близькосхідних нафтогазових промислах).

Вчитель. З людським фактором, як бачимо, все зрозуміло. А які докази ви можете навести відносно природно-ресурсного потенціалу Азії.

Учень. Крім значних трудових ресурсів, Азія є й коморою природних ресурсів, зокрема, мінерально-сировинних. На Азію припадає понад 65% світових запасів нафти й газу (Саудівська Аравія, Росія, Ірак, Іран, Китай, Індонезія, ОАЕ), близько 50% вугілля (Китай, Росія, Індія), величезні запаси хромітових (Туреччина, Китай, Індія), залізних (Китай, Росія, Індія), олов’яних (так званий Тихоокеанський пояс), свинцевих, бокситових, мідних, цинкових руд, золота, алмазів, дорогоцінного каміння (Росія, Індія), кам’яних та калійних солей (Росія, Туркменістан, Китай), сірки (Іран, Ірак), фосфоритів та інших мінерально-сировинних ресурсів.

Учень. Також Азія має одні з найбільших у світі лісові та біотичні ресурси (ліси Сибіру, Північного Китаю, гірських місцевостей, екваторіальні та субекваторіальні ліси Індонезії, Таїланду та Індії), значні водні й земельні ресурси. Але через велику кількість і непропорційність розміщення населення частка їх на одного жителя невелика. Азія також володіє значними рекреаційними ресурсами (природні ландшафти Індії, Китаю, Гімалаїв, Тибету, пляжі Туреччини, Таїланду, Індонезії, культурна спадщина Індії, Японії, Китаю, Ірану, Ізраїлю), що дозволить у майбутньому при створенні відповідної інфраструктури отримувати значні кошти.

Вчитель. Нині на частку Азії припадає 25 – 30% ВНП країн світу, і що більш цікаво, у майбутньому ця частка за прогнозами, має збільшитися. Які ж країни є головними локомотивами в Азії?

Учень. Головним локомотивом Азії є Японія (ІІ місце у світі за ВНП, перше за промисловим виробництвом високотехнологічної продукції), Китай (найшвидше в світі розвивається економіка), Індія. Значна частка нових індустріальних країн (Республіка Корея, Сінгапур, Тайвань). Саме на базі цих перелічених держав сформувався Азіатсько-Тихоокеанський центр світової економічної і політичної могутності.

Вчитель. А зараз ми з вами переглянемо фрагмент презентації „Країни _ Тихоокеанські Тигри”, яку підготували ваші однокласники.

Учні демонструють фрагменти власної презентації.

Вчитель. Дякую, продовжимо далі. Впадає у вічі значна різниця у ВНП країн Азії та ВНП на душу населення (якщо Китай за ВНП посідає 6 позицію у світі, то за ВНП на душу населення його немає навіть у першій сотні), та значні диференціації ВНП за країнами (якщо ВНП на душу населення Непалу, Бутану становить близько 30 доларів США на рік, то для Японії, Кувейту та Сінгапуру він перевищує 200 тисяч доларів на рік). Що ви можете додати з цього пиводу?

Учень. З різницею у ВНП на душу населення та деякими іншими чинниками пов’язаний рівень життя людини, який визначається за ІЛР (індекс людського розвитку). Серед країн Азії є країни як з високим (Японія, Ліван), із середнім (Тайвань, Республіка Корея), та найнижчим рівнем ІЛР (Бангладеш, Монголія, Бутан). У майбутньому цей розрив має скорочуватися.

Учень. У країнах Азії розвинені всі галузі промисловості, водночас чітко простежується територіальна диспропорція в розвитку. Якщо Японія та Республіка Корея розвивають високотехнічні й високоавтоматизовані галузі (передусім машинобудування та хімічна промисловість) і сферу послуг, Саудівська Аравія і Бруней – видобувні та старі промислові галузі, то в Афганістані та Непалі промисловість представлена здебільшого кустарними промислами.

Учень. Простежується так зване перенесення технічно простіших галузей обробної промисловості з розвинених країн у країни, що розвиваються. Зокрема, у 70-80-ті роки виробництво переносилося з Японії до Республіки Кореї, Тайваню. А вже з цих країн у 90-ті роки до Малайзії, Індонезії і Таїланду, що в майбутньому має вирівнювати диспропорцію.

Учень. Паливно-енергетичний комплекс найбільшого розвитку досяг у нафтовидобувних країнах та Японії (ІІ місце в світі за виробництвом електроенергії), Китаї; металургія у Японії, Китаї, Індії, Сінгапурі, Республіці Корея, Туреччині; будівельна – повсюдно; легка – передусім у країнах Південно-Східної Азії.

Вчитель. Азія є найбільшим у світі виробником і при цьому імпортером сільськогосподарської продукції. Спробуйте навести приклади.

Учень. Китай є найбільшим у світі виробником пшениці та рису. Водночас в Азії найбільше людей відчувають нестачу продуктів харчування. У майбутньому, незважаючи на малі резерви земельних ресурсів, використовуючи інтенсивні методи ведення сільського господарства, можна подолати цю проблему. Також Азія володіє значним потенціалом для розвитку тваринництва, яке поки що екстенсивне, не використовує досягнення „зеленої революції” (наприклад, в Індії найбільша кількість великої рогатої худоби, але продуктивність надоїв молока у 5-10 разів менша, ніж у західноєвропейських державах).

Учень. Азія – батьківщина багатьох продуктів харчування, зокрема, солодощів. На нашій „солодкій виставці” представлені солодощі, які прийшли до нас саме з Азії: халва, родзинки, рахат-лукум, курага, щербет, інжир, чай. Після уроку ми запрошуємо вас на дегустацію східних солодощів.

Вчитель. Сучасне та майбутнє Азії визначають також розвиток фінансово-банківської справи, транспорту, туризму, спорту, високий рівень освіти, медицини й охорони здоров’я. Аргументуйте сказане.

Учень. Азія для світу є одним із символів нових видів транспорту (згадати хоча б тунель Сейкан та найшвидкісніші залізниці Японії). Заберіть у людей Азію – і ви залишите їх без автомобілів, суден (Японія та Республіка Корея є одними з найбільших виробників цієї продукції), без більшості сучасних побутових приладів (телевізорів, комп’ютерів, годинників, мобільних телефонів), що переважно виробляються в країнах Азії (Японія, Тайвань, Республіка Корея, Китай).

Учень. В Азії пришвидшено розвивається фінансово – банківська справа й туризм (біржі, банки Японії, торгові та фондові біржі Сінгапуру й Китаю; Таїланд, Туреччина, Мальдівські острови перетворилися чи не найголовніші туристські центри світу). У ряді країн регіону високий рівень освіти й охорони здоров’я (Японія, Ліван, Кувейт), динамічно розвиваються комунікаційні технології (Японія, Республіка Корея).

Вчитель. А зараз до вашої уваги невелика реклама підготовлена учнями для туристів, які зібралися до однієї з країн Азії.

(декілька груп учнів демонструють свої реклами.)

Р Е К Л А М А...
Вчитель. Азія – батьківщина багатьох відомих вам видів спорту. Яких?

Учні: карате, дзю-до, кендо, тхе-квендо, сумо.

Учень. Усі ці види спорту зародилися в Азії ще в середньовіччі. В основі карате лежать прийоми боротьби без зброї, які застосовували японські селяни проти самураїв. Тому головною в ньому є не сила, а спритність.

Кендо – це вид фехтування, в якому замість шпаг використовуються бамбукові палиці. Одяг кендоїстів – довгі чорні спідниці, рукавички та шоломи.

Учень. Борці сумо мають незвичайний зовнішній вигляд. Особливо вражає їхня вага, яка перевищує 120 – 170 кг.

Назва дзю-до складається з двох слів: дзю перекладається як „шлях”, до „вміння триматися”



Учень. Пластичні операції також походять з Азії. Пластична хірургія зародилася в Індії. (Ніс – гордість індійців, символ краси. І саме цей орган першим зазнав змін завдяки пластичним хірургам).

Вчитель. У людей не буде майбутнього, якщо продовжиться хижацьке ставлення до природи.

Ми – європейці намагаємось наблизитися до природи, а японці, наприклад, в повсякденні намагаються наблизити природу до себе. Саме це проявляється в мистецтві бонсай.



Учень. Бонсай – це мистецтво вирощувати в горщиках карликові дерева. Безперестанним підрізанням і підв’язуванням гілок, постійною заміною в горщиках грунту японці надають „бонсаю” бажаної форми. Бонсай означає вміння на маленькому просторі показати нескінченність природи. Бонсаї виражають прагнення людини до щастя та гармонії.

Вчитель. Нам здається, що ніби-то все добре складається в Азії, життя її існує без проблем. Так це чи ні?



Учень. Насправді в Азії існує цілий ряд проблем. Саме на її території чітко проявляється більшість глобальних проблем людства. Проблема забруднення та нестачі прісних вод, пов’язані з цим аридні території, проблема локальних воєн і гарячих точок – зокрема півстолітній ізраїльсько-палестинський конфлікт.

Учень. Проблема тероризму, релігійного екстремізму, продовольча проблема, проблема побутового забруднення території, деградація земельного фонду, зародження та поширення нових хвороб та епідемій, таких як пташиний грип і нетипова пневмонія. І тому саме Азія має стати форпостом боротьби людства за сталий світ.
Учень. Майбутнє відносин України і країн Азії (особливо тих, які досягли значних позитивних змін за останні роки) нам передусім необхідно шукати у вивченні досвіду господарювання та особливостях їх менеджменту. Є чимало потенційних можливостей українських і азійських зв’язків, де українська сторона не буде бідним родичем:

  • обмін науковою інформацією;

  • співпраця в галузях високих технологій, ракетокосмічній, авіаційній, хімічній промисловості, машинобудуванні, суднобудуванні, поставки в країни Азії окремих видів сільськогосподарської продукції та співпраця в галузі туризму.


ІV. Підсумок уроку, формулювання висновків.
Висновки:


  • Азія – велетенська частина суходолу, один з осередків давньої цивілізації, частина прабатьківщини людства, колиска трьох світових релігій.

  • Азія – регіон контрастів. Поруч з могутніми гірськими системами Гімалаїв, Тянь-Шаню, Кавказу, найвищим нагір’ям Землі – Тибетом, простягаються безмежні простори ідеально рівної Західносибірської низовини.

  • В Азії знаходяться багаті країни Перської затоки та Бруней, які побудували свою економіку на нафтовому бізнесі; Японія, яка показала новим індустріальним країнам приклад швидкого економічного зростання; Ізраїль, який завдяки новітнім технологіям перетворив безлюдну пустелю на квітучий сад. А поруч – найбідніші країни світу: багатостраждальна Камбоджа, Афганістан, Бутан, Бангладеш.

  • Економіка сучасної Азії – це легкові автомобілі найпрестижніших марок, супертанкери, електроніка та робототехніка Японії; космічні супутники та ракети Китаю; електронні іграшки, радіоприймачі, плеєри і телевізори Сінгапуру, Тайваню, Республіки Корея; відомі фінансові, торговельні та банківські центри Лівану, Сянгану та Сінгапуру.

  • Азія – це швидкісні залізниці з підводними тунелями та сучасні автомобільні дороги з багаторівневими розв’язками Японії, які контрастують зі старенькими вітрильниками Мальдівських островів, нав’юченим віслюком в Афганістані чи караваном верблюдів у пустелях. Усе це -0 багатоманітна загадкова Азія.

Вчитель. Сьогодні, діти, ми з вами переконались, що: „У людей не можна забрати того, що їм не належить. Азія, як і душа, дана людині Богом, і тому, хто хоча б подумає зробити це, доведеться змінити всю історію людства”.



V. Домашнє завдання, виставлення оцінок з коментуванням.
VI. Заключне слово вчителя.
Вчитель. Однією з визначних пам’яток Азії є „Філософський сад ”, або „Сад Рьоандзі” в Японії, де на піску розкидано 15 різних за розміром каменів. Насправді помічаєш тільки 14, тому, що один з 15 каменів завжди залишається невидимим, його загороджують сусідні. Сенс філософії саду полягає в тому, що в житті завжди є щось, чого людина не бачить, не знає.

Так і сьогодні на уроці ми досить багато чого дізналися про Азію, але ще багато цікавого залишилось прихованим для нас.



Як ви переконалися, Азія – дивовижна частина світу, в якій багато чого є незрозумілим для нас європейців. Азію і все азійське неможливо і непотрібно копіювати. Азію можна використовувати немовби дзеркало, в якому відбиваються достоїнства та недоліки того, хто в нього дивиться. Мені хотілося б, щоб після сьогоднішнього уроку кожен з нас об’єктивно оцінив свої достоїнства та задумався над тим, як позбавитися своїх недоліків.

Достарыңызбен бөлісу:




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет