Вивчення кровоносних судин



бет1/2
Дата31.10.2022
өлшемі29.72 Kb.
#463681
  1   2
досл судин


Вивчення кровоносних судин
Просвіт артерій збільшується під час систоли серця та рахунок власної еластичності зменшується під час діастоли. Основні функції судин - транспортна та розподільна. Загальна ємність венозної системи в 3-4 рази більша за артеріальну. Послідовний двофазний ритм серця забезпечує циркуляцію крові в одному напрямку: з передсердь у шлуночки, за тим в аорту і легеневу артерію, артерії, капіляри та через вени знову в передсердя. Загальний просвіт капілярів приблизно 800 раз більше просвіту аорти, що і обумовлює низьку швидкість кростікання в них. У тварин судини досліджують оглядом, пальпацією, аускультацією (великі) та спеціальними методами.
41. Які артерії слід досліджувати для оцінки артеріального пульсу?
Досліджують пульс на одній з найбільш доступних зручних для пальпація артерій, під якою є тверда основа.
У великої рогатої худоби досліджують зовнішню лицьову артерію (a. facialis), сафену (a. saphena) та серединну хвостову артерію (a. coccygea media).
У дрібної рогатої худоби пульс досліджують на внутрішній поверхстегна (a. femoralis), можна по плечовій артерії (a. brachialis) -біля ліктьового суглоба на внутрішній поверхні плечової кістки.
У коней, ослів, мулів пульс частіше досліджують по зовнішній челюстової артерії (a. maxillaris externa). Поперечно-лицьова артерія (a. transversa facialis) розташовується в 2-3 см від зовнішнього кута глаза; знаходять судинне ложе і двома-трьома пальцями злегка притискають судину. При дослідженні пульсу по серединній хвостовій артерії (a. coccygea media) подушечки пальців рук розташовують на вентральної поверхні хвоста, ближче до його кореня.
У свиней пульс досліджують по стегнової артерії (a. femoralis) пахвинної області.
У м'ясоїдних досліджують стегнову артерію (a. femoralis) на внутрішньої поверхні стегна та плечову артерію (a. brachialis) на медіальної поверхні плечової шкіри.
42. Що треба виявити щодо артеріального пульсу?
Потрібно виявити та оцінити підйом хвилі (анакроту) та зниження хвилі (катакроту). Якщо говорити більш докладно, то слід збільшити. доточитись на наступних характеристиках:
частота пульсу - визначають число ударів пульсової хвилі захвилину. Найчастіше вона виглядає так:
- велика рогата худоба - 50-80 уд/хв.
- дрібна рогата худоба - 70-80 уд/хв.
- кінь - 24-42 уд/хв.
- осел - 45-50 уд/хв.
- свиня - 60-90 уд/хв.
- Собака велика - 70-80 уд / хв.
- Кішка - 110-130 уд / хв.
- Птах - 120-150 уд / хв.
На частоту пульсу впливають вік, стать, конституція тварини, годування, зміст, м'язове навантаження, продуктивність, трестаж, стаж, вагітність і т.д.
Ритм пульсу - пульсові удари у здорових тварин рівномірні (p. aequalis), однакової сили і слідують через рівні пропроміжки часу. При розладах серцевого ритму пульсові удари можуть йти через різні проміжки часу, такий пульс стає неритмічним (p. irregularis). Заповнення артерій. За ступенем наповнення артерії розрізняють пульс помірний, повний та порожній. Помірний пульс – артерія пальпується добре, просвіт або внутрішній діаметр артерії равен сумі товщини двох її стінок, артерія плавно наповнюється і плавно спадає, що обумовлено нормальним станом клапанного апарату серця, помірним тонусом судинної стінки. Возможе бути повний пульс (p. plenus), який відзначений при важкій фізичному навантаженні, гіпертрофії лівого шлуночка, недостатності напівмісячних клапанів аорти. Порожній пульс (p. inanus) відзначають при серцевої недостатності, стенозі гирла аорти, травматичному перикардит, кардіофіброз. Величина та форма пульсової хвилі. Залежно від величини Пульсової хвилі розрізняють пульс: середній, великий, малий і нітівидний. Напруга артеріальної стінки визначають за силою, яку необхідно додати, щоб стиснути артерію до зникнення її пульсації. Розрізняють жорсткий пульс (p. durus), жорсткуватий пульс, м'який пульс (p. mollis), дротяний пульс (p. contractus).
43. Які характеристики нормального артеріального пульсу?
Більш якісну характеристику можна отримати після записи артеріального пульсу - сфігмограмою.
У здорових тварин на сфігмограмі розрізняють висхідне коліно - анакроту, вершину кривої і більш пологе низхідне коліно - катакроту. Висхідне коліно пов'язане зі збільшенням кров'яного тиску при систолі і розширенням стінки судини, нисходяче коліно - зі зниженням тиску в артеріях при діастолі. Дикротична хвиля (інцизура) обумовлена зворотним ударом крові про напівмісячні клапани, що закриваються в кінці систоли і початку діастоли. Внаслідок цього удару кров відкидається від закритих клапанів у напрямку до периферії, що веде до короткоменному збільшення тиску в аорті і до передачі цього коливання судин.
За показниками сфігмограми об'єктивно визначають величину пульсової хвилі, час її підйому та зниження, характер дикротиної хвилі, а також тиск.


Достарыңызбен бөлісу:
  1   2




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет