в-к “Дневник”, 26 октомври 2006г.
Всеки пети в региона спестява за пенсия
От работещите под 29 години 70% изобщо не мислят за старините си
Борислав Йорданов, Дубровник
Едва един от петима работещи вече спестява за допълнителна пенсия, показва проучване на Банк Аустрия кредитанщалт, част от „Уникредит", за състоянието на частната осигурителна индустрия в района на Централна и Източна Европа (ЦИЕ). Добрата новина е, че почти половината от работоспособното население е започнало или обмисля да инвестира в допълнително пенсионно осигуряване освен в държавна пенсия. Тези данни показват, че домакинствата не вярват във възможностите на държавната пенсионна система да осигурява старините им. Средно само 10% от работещото население вярва, че държавната пенсия ще бъде достатъчна да покрива дневните разходи след пенсиониране.
„Потенциалът на частното пенсионно осигуряване в региона е значителен. От една страна, има голям скептицизъм към държавните пенсии, а от друга, много малко хора все още инвестират в пенсионен инвестиционен проект", заяви Хелмут Бернкопф, ръководител на „Стратегия и бизнес развитие" за Централна и Източна Европа в австрийската институция.
Данните на „Уникредит" показват, че средно един от трима души е започнал да инвестира в бъдещето си в следните страни - членки на Европейския съюз. В Чехия процентът е 36 на сто от работоспособното население, в Словения 34%, 32% в Словакия и 31% в Унгария. Полша е единствената страна от ЕС, която изостава доста след останалите, с 8% от работоспособното й население, инвестиращо в допълнителни пенсии.
В страните от Югоизточна Европа процентът на заделящите за допълнителна пенсия е още по-нисък - около 20%. В България той е 10 на сто, в Босна и Херцеговина и Румъния - 7%, и 5% в Сърбия. Единственото изключение прави Хърватия, където 21% от населението вече използват частни пенсионни продукти.
Изследването сочи, че хората на възраст между 30 и 39 години са най-активни по отношение на осигурителните продукти. Почти 60% от тях дори вече инвестират за по-висока пенсия или мислят как да подсигурят старините си. Тези, които още са под 29-годиш-на възраст, се намират в другата крайност: около 70% от тях все още не са помислили за инвестиции. „Интересният фактор е, че тази млада възрастова група е най-несигурната относно финансовата си ситуация след пенсиониране. Почти един от четирима души под 29 години няма представа дали държавната пенсия ще бъде достатъчна, за да преживява. От друга страна, това е възрастовата група, която е най-малко активна по отношение на осигуряването на бъдещето си", казва Мартин Мейр, експерт по пазарни проучвания за ЦИЕ към ВА-СА.
Според Хелмут Бернкопф обаче именно за хората на възраст до 30 години е най-изгодно сега да инвестират в пенсионни компании. „Благодарение на по-дългия спестовен период те ще трябва да правят далеч по-малки инвестиции, за да получат достатъчно допълнителни приходи от избраните от тях осигурителни схеми", казва той.
Около 47% от работоспособното население в държавите от ЦИЕ, което обмисля или вече е започнало да инвестира в допълнителни пенсии, избира най-различни специални пенсионни продукти. Това са пенсионни фондове, фирмени пенсии и договори за пенсионна застраховка. Сърбите и румънците често инвестират в недвижимо имущество, съответно 18% и 13%.
Босненците, румънците и словаците са насочени към спестовни продукти, съответно 52%, 35%, 39%. Договори за застраховка живот са предпочитани особено в Словения (47%), Хърватия (44%) и Словакия (39%), следвани от Сърбия и Босна и Херцеговина с 34%.
Източник: УниКредит
Достарыңызбен бөлісу: |