Заседание на Министерски съвет, какво стана на него? Приеха се документи и проекти, които са неотложни, свързани с функционирането на държавата



Дата28.06.2016
өлшемі51.5 Kb.
#163525
түріЗаседание
Владимир Пенев: Махнах очилата – вече не гледам номерата на автобусите, возят ме в кола

И да имам предложения за нови филми сега, ще ги откажа

Цв. Шенева, „24 часа”, 21 март 2013 г.

- Министър Пенев, връщате се от първото заседание на Министерски съвет, какво стана на него?

- Приеха се документи и проекти, които са неотложни, свързани с функционирането на държавата.



- В областта на културата какво казахте там?

- Докладвах една финансова гаранция, която Министерството на културата и Министерството на финансите правят за съкровището от Свещари. Става въпрос за изложба, която ще отиде в Копенхаген, Дания. Тя ще се открие по време на посещение на президента Росен Плевнелиев там.



- Вие ще пътувате ли с него?

- Още не зная.



- Какви са първите ви задачи като министър на културата?

- Първите ми задължения са това, което е започнато, да го продължа. Нямам време за бавене. Няма нито време, нито възможност да се правят генерални реформи или резки движения. Надявам се това, което е започнато преди аз да стана министър, да се доведе до добър край. Имам няколко краткосрочни приоритета.



- Какви са те?

- Ще продължи работата по реставриране и експониране на недвижими паметници на културата с финансиране по Оперативна програма „Регионално развитие”. Това са Червената църква край Перущица, могилата „Шушманец”, резерватът „Трапезица”, Античният комплекс „Сердика”.



- Алеята на творците в Централните гробища сред приоритетите Ви ли е?

- Това е една много хубава инициатива и има финансиране. Мисля, че ще се реализира. Вече е обявена процедура по Закона за обществените поръчки за избор на изпълнител. Другото важно в програмата ми е един финансов механизъм по т. нар. Норвежка програма, за който сега ще се подпише договор с евро средства - за консервация и възстановяване на паметници на културата, опазване и дигитализация на културното наследство.



- Какво означава дигитализация?

- Да ги качим на дигитални носители. Много важно е, че кандидатстваме пред ЮНЕСКО с четири национални кандидатури за включване в Представителния списък на нематериалното културно наследство на човечеството. Имаме и две кандидатури за вписване в регистъра на най-добрите практики по опазване на нематериалното културно наследство. Четирите кандидатури за нематериалното наследство са: чипровските килими, ритуалът „Сурва” - в Пернишко, двугласното пеене в Неделино и песента в Сатовча. За добрите практики кандидатстваме с читалищата и събора в Копривщица. За всичко това вече се работи. Има и неща, които са свързани със социална политика, с евентуални възможности за повишаване на заплати.



- В коя област?

- В областта на сценичните изкуства. Но това е свързано наистина с много внимателен анализ на състоянието на държавата. Ето, идвам сега от първото заседание на МС, където се разбра, че макар и да сме подготвени, че нещата не са много добре, все пак не знаем още реалните параметри. Много искам да подпомогнем хората в театрите, в оперите, във филхармониите, а защо не и в музеите.



- Как ще стане това?

- Да речем, като се опитам да увелича заплатите.



- Има ли такава възможност?

- Да, но пак казвам, всичко това не зависи от желанието на министъра, а от финансовите възможности. Факт е, че в сравнение с много други сектори артистите вземат доста ниски заплати... Може би не трябва да се казва или може би трябва точно това да се каже, но тези хора, които са инвестирали в образованието си, завършили са бакалавърска и магистърска степен, имат положен труд, изведнъж получават средна работна заплата, която не е адекватна на труда им.



- За това ли говорихте вчера с Христо Мутафчиев?

- И за това. Със Съюза на артистите имаме и други проблеми. Говорихме за неща, които не са доведени докрай в театралната реформа. Тя иначе върви добре., но винаги може да има положителни идеи за утвърждаването на този процес.



- Кое не е доведено докрай в нея?

- Един голям проблем с театрите и реформата е, че през летните месеци, когато артистите са в отпуска и няма представления, в някои театри субсидията не достига. Това е пропуск в реформата. Ще видим дали ще е възможно да го коригираме. Този проблем може да се реши, като се вдигнат стандартите и се увеличат средствата. Другото важно нещо с реформата е свързано с евро фондовете за енергийна ефективност. Почти всички наши театрални салони са с много лоша енергийна ефективност. Би могло да се получат пари, за да се ремонтират и да се приведат в съответния вид. Това са неща, които аз няма как да реша сам.



- С кого трябва да ги решите?

- С финансовия министър, с останалите министри, с премиера.



- С какъв екип работите?

- Има двама нови заместник-министри. Иначе екипа не съм го променил.



- Свикнахте ли вече с него?

- Нямам време да се замисля за това, защото работата в едно министерство е огромна по обем. Аз все пак за първи път се сблъсквам с администрацията. Никога не съм знаел, че трябва да прегледам и да подписвам толкова папки и документи. Нещата, които се случват в министерството, в държавата, винаги минават през ръцете на отговорни хора. Сега за първи път съм от тази страна на нещата. Естествено, изпитвам известни трудности, но мисля, че ще се справя доста бързо и без огромни сътресения. Хубавото от моя гледна точка е, че това е ограничено във времето усилие, което искам да посветя на хората, работещи в областта на културата и изкуствата. Също толкова важно е да помогна да се случат нещата, свързани с проекти за престижа на България.



- Вие сте вторият актьор министър след Стефан Данаилов. Чувствате ли се подготвен?

- За самото естество на работата едва ли някой е подготвен - не знам някъде да се учи да бъдеш министър. А актьорската професия е такава, че се срещаш с много хора, общуваш на различно ниво. Контактите с хората - това е нещото, за което съм подготвен.



- Чухте ли се вече със Стефан Данаилов?

- Да. Даде ми някои съвети, каза ми какво мисли.



- Какво ви каза предшественикът ви Вежди Рашидов?

- Да съм спокоен, че министерството е в добро състояние, което е факт. Спокоен съм, защото в момента тече финансов одит на министерството, който е регулярен.



- Преди време бяхте казали, че политиката не е за вас.

- Това не е политика. В случая аз съм независим - не съм издигнат от никоя партия. Това е концепцията на целия кабинет - ние сме по-скоро експертно правителство. Всеки един от министрите е специалист в своята област. При това извървял пътя от чирак, калфа, докато стане майстор. Без протекциите на която и да е партия, а само на базата на уменията си, е в правителството. И хората от улицата искаха точно това - да влязат нови лица, необременени с властта и връзки.



- Кой ви покани да станете министър?

- Президентът Плевнелиев, той прави правителството.



- Той ли ви се обади лично?

- Не, негови сътрудници, но разговорът беше с него.



- Колко време мислехте дали да приемете?

- Няколко часа.



- С кого обсъдихте предложението, преди да се съгласите?

- С никого, нямах такава опция. Обсъдих го сам със себе си. Това е мое лично решение. Аз самият се поставям в това изпитание - и физическо, и психическо.



- Всеки ден ли ходите на репетиция?

Почти...


- В колко часа трябва да сте на репетиция?

- В 9:30 ч. трябва да съм в театъра. Обикновено репетирам до два часа. Работя до късно в министерството, в събота и неделя – също. Старая се да компенсирам времето за репетиции, така че работният ми ден е много дълъг.



- Падат ли представления заради новия ви пост?

- Не, как ще падат. Програмата на театрите е направена вече до април-май. Решението да се заема с тази работа е лично мое и театрите не трябва да страдат от него.



- Приемате ли министерския пост като нова роля?

- Вероятно отстрани изглежда като роля, но аз не гледам така. Това е по-скоро натрупване на ценен опит. Надявам се проблемите, които се опитвам да решавам, да ме изграждат като по-силна личност и да съм сигурен, че мога да се справя с повече неща.



- Ще останете ли в политиката след изборите?

- Едва ли. Нямам амбиции.



- Дърпат ли ви политически партии?

- Навремето ме дърпаха, сега - не. Ако имах политически амбиции, отдавна трябва да съм се захванал с това. Аз съм все пак на 55 г., един от най-възрастните министри. Фактът, че не съм се съгласил да правя политическа кариера досега, означава, че не искам. Ако някога се случи да ми предложат нещо, бих приел само като експерт, не като политик.



- Имате повече от 30-годишен опит като актьор. Кой е бил най-големият проблем в тази област за вас, преди да станете министър?

- Голяма част от младите хора, които завършват актьорско майсторство, нямат работа. Излизат страшно много, не могат да започнат работа, няма реализация. Няма и къде да ги назначат. Когато аз завършвах, имаше задължително разпределение - 3 г. се ходеше някъде в провинцията. Имаше система от театри в провинцията, която работеше много добре. Всички 40 души, които завършихме моя випуск, отидохме по разпределение. Много роли, работа, облъчва те театърът, заразява те. След 30 г. с актьорско майсторство се занимаваме двама-трима души.



- Засили ли се интересът на хората към вас, след като станахте министър?

- Никога не съм бил медийно популярен.



- В последните две години това не е така.

- Свързано е със сериала "Под прикритие", за който разбрах, че се излъчва в Бразилия.



- Ще ви гледа ли Дилма Русеф там?

- Надявам се. Ако бях свободен, бих отишъл лично да гледам една серия с Дилма Русеф в Рио де Жанейро.



- Били ли сте някога там, вие обичате да пътувате?

- Стъпвал съм на територията на Бразилия. От Аржентина - на един великолепен водопад Игуасу, който е разположен между Аржентина и Бразилия. От бразилска страна се вижда по-добре самият водопад. Но искам да отида в Рио де Жанейро, Сао Паоло.



- Дъщеря ви е студентка в Барселона, как реагира тя на новото ви назначение?

- Мисля, че се зарадва, беше й приятно.



- Обажда ли ви се всеки ден?

- Аз й се обаждам. Беше си дошла съвсем случайно точно когато се случи това. Имаше концерт на Армин ван Бюрен. Тя е почитателка на тази музика. Беше си спестила пари, да си купи билет да си дойде в София за по-дълъг уикенд. Беше тук, когато встъпих в длъжност.



- Какво ви каза?

- На добър час. Гледам на това изключително сериозно и задълбочено като възможност да проверя себе си в някаква екстремна ситуация. Да доведа до добър край неща, които са започнати от някой друг. Амбициите ми не са гигантски.



- Психически справяте ли се?

- Да.


- Защо променихте прическата си?

- Така реших. Свалих си и очилата. Късоглед съм и не виждам надалече. В общуване и близък контакт не е проблем. Носех очила, защото имах проблеми примерно да видя кой номер автобус идва. Но сега не ми трябва да виждам автобуса, защото имам кола и шофьор. (Смее се.)



- Приключихте снимките на новите сериали "Четвърта власт" и "Недадените". Предстоят ли ви нови филми?

- И да има, ще ги откажа. Само чакам да мине премиерата на "Морски пейзаж", за да нямам повече репетиции и да се отдам на министерството.



- Вие самият как се чувствате като министър?

- Все повече разбирам, че имам сили да се справя с това. И ми е приятно. Откъм суетната страна нямам нещо, което да ме е завладяло. Някак си може би съществува усещането, че се променя отношението към мен като актьор. Разбира се, че да те поканят да си министър, е голямо признание. Но това е признание на човешките ти качества, за което благодаря. Мъча се да бъде добър актьор, но и добър човек. Това, че са ми предложили да бъда министър, го отнасям по-скоро към признанието на човешките ми качества.






Достарыңызбен бөлісу:




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет