Дом ученика средње железничке школе у београду



Дата19.07.2016
өлшемі121 Kb.
#209197

ДОМ УЧЕНИКА СРЕДЊЕ ЖЕЛЕЗНИЧКЕ ШКОЛЕ У БЕОГРАДУ

ПРАВИЛНИК

О МЕРАМА, НАЧИНУ И ПОСТУПКУ ЗАШТИТЕ И БЕЗБЕДНОСТИ УЧЕНИКА У ДОМУ УЧЕНИКА СРЕДЊЕ ЖЕЛЕЗНИЧКЕ ШКОЛЕ У БЕОГРАДУ

Септембар 2010. године

БЕОГРАД

Управни одбор Дома ученика средње железничке школе у Београду на основу члана 34. став 1. Закона о ученичком и студентском стандарду („Службени гласник РС”, број 18/10 ) и члана 32. Статута дома ученика средње железничке школе у Београду на _седници одржаној дана__________2010. године, донео је



ПРАВИЛНИК

О МЕРАМА, НАЧИНУ И ПОСТУПКУ ЗАШТИТЕ И БЕЗБЕДНОСТИ УЧЕНИКА У ДОМУ УЧЕНИКА СРЕДЊЕ ЖЕЛЕЗНИЧКЕ ШКОЛЕ У БЕОГРАДУ


I ОСНОВНЕ ОДРЕДБЕ


Члан 1.
Овим Правилником о мерама, начину и поступку заштите и безбедности ученика у Дому ученика средње железничке школе у Београду ( у даљем тексту: правилник) уређују се нарочито: мере, начин и поступак заштите и безбедности ученика Дому ученика средње железничке школе у Београду у сарадњи са надлежним органом јединице локалне самоуправе и другим надлежним органима и службама ( у даљем тексту:Дом).


Члан 2.
Мере, начин и поступак заштите и безбедности ученика из члана 1. овог правилника спроводе се у складу са законом, општим актима Дома, развојним планом и годишњим планом рада Дома.

Злоупотреба може бити физичка, емоционална и сексуална.

Занемаривање обухвата: недостатак обезбеђивања хране, заштиту од физичког или емоционалног оштећења или опасности, осигурања одговарајућег надзора, приступа одговарајућој медицинској бризи или третману.

Члан 3.
Дом ће сарађивати са јединицом локалне самоуправе и другим органима у циљу заштите и безбедности ученика у оквиру своје надлежности укључујући и ширење свести код њих како да се то учини на најбољи начин.

Дом ће вршити контролу и евалуацију ефеката о томе шта је постигнуто са јединицом локалне самоуправе и другим органима и службама на индивидуалној и колективној заштити и безбедности ученика .

Циљ свега тога је постизање виших стандарда заштите и промоцију заштите не само кроз кооперацију него евалуацију и побољшање.

Дом ће сачинити годишњи извештај о томе који су ефекти заштите и безбедности ученика у локалној средини.
Члан 4.
Дом је отворен за било које питање везано за заштиту и безбедност ученика.

Старији ученици ће бити едуковани да обрате пажњу на понашање млађих ученика и пружити им помоћ у случају да су нападнути од стране трећих лица.


Члан 5.
Ученици могу бити посебно рањиви уколико у породици постоји злоупотреба или насиље, насилничко понашање, дроге, злоупотреба алкохола, ментални здравствени проблеми, проблеми код учења, социјално-економски проблеми (сиромаштво, незапосленост) или је ученик инвалид, непланиран/нежељен.

Ученик може бити истовремено на више начина бити подвргнут злоупотреби.

Запослени морају бити оспособљени да препознају факторе ризика, препознају породице којима треба додатна помоћ у васпитању ученика и ученике којима је потребна подршка или заштита.

Дом ће у развојном плану и годишњем плану рада посебно нагласити одредбе о заштити и безбедности ученика и побољшању квалитета заштите и безбедности.


Члан 6.
Главни фактори заштите и безбедности ученика јесу:

1. обављање послова запослених у Дому на начин којим се врши и заштита и безбедност ученика;

2. безбедност и сигурност смештаја и исхране ученика;

3.свеобухватна сарадња са родитељима, односно старатељима ученика, јединицом локалне самоуправе, надлежним органима и организацијама;

4. адекватни ниво медицинске заштите ученика, унапређивање положаја Дома и подизање квалитета и стандарда обављања делатности;

5. стварање услова ученицима за правилан лични и социјални развој;

6. унапређивање везе између Дома и запослених;

7. усавршавање запослених.

Запослени у Дому дужни су да своје послове обављају на начин достојан поверења, свесни свог позива, поверених послова, важности, етичких принципа и стандарда и праксе у складу са њима.
Члан 7.
У Дому нема дискриминације на основу рода, хендикепа, расе, религије, културе, језика, сексуалне орјентације, академских или спортских способности.

Мањинске групе међу ученицима у Дому се потпомажу у у интеграцији.


II МЕРЕ, НАЧИН И ПОСТУПАК ЗАШТИТЕ И БЕЗБЕДНОСТИ УЧЕНИКА
Члан 8.
Дом ће на прикладан начин упознати родитеље, односно старатеље ученика о начину рада Дома у погледу заштите и безбедности ученика у Дому.
Члан 9.
План Дома садржи и начин и мере заштите и безбедности ученика од било ког лица ван Дома (мере које се предузимају на неадекватне тврдње или сумње, хулигани, насилници, и сл.).

План садржи и поступање свих запослених који приме изјаву о узнемиравању ученика у Дому и ван Дома ради предузимања мера које су неопходне за његову заштиту.

Ученицима који буду нападнути од насилника и ученици који могу бити нападнути од лица из става 1. овог члана пружиће се одговарајућа заштита и предузети потребне мере.
Члан 10.
У Дому се према ученицима не смеју предузимати мере којима се ученику наноси бол, узнемиреност или понижавање.

Члан 11.
Сваки запослени је дужан да информише директора о појави или изјави везаној за рад Дома која би могла представљати ризик или нанети штету ученику.

Сви запослени ће бити обучени и оспособљени да одговоре на сумње или наводе о злоупотреби и предузимају мере код таквих сумњи или изјава.

Директор, шефови служби и други запослени су носиоци одговорности у спровођењу плана.


Члан 12.
Сваки запослени је дужан да информише директора о било каквом нестанку ученика из Дома.

Он ће сачинити записник о било каквом инциденту или нестанку ученика из Дома и разлозима због којих је напустио Дом и његову изјаву о томе.

Члан 13.
Дом ће на адекватан начин упознати родитеље, односно старатеље ученика о правилима понашања у Дому и начину и поступку вођења дисциплинског поступка против ученика и евиденцији изречених васпитно-дисциплинских мера.
Члан 14.
У Дому није дозвољено прекорачење или кажњавање које одражава нетрпељивост, антипатију, ненаклоност и одбојност запослених, или лишавање приступу храни, пићу, присиљавање на јело и пиће, забрана контакта телефоном или писмом са родитељима, односно старатељима, злоупотреба или спречавање лечења, лишавање сна или неовлашћено закључавање соба или просторија Дома.
Члан 15.
У Дому је дозвољено физичко задржавање у разумном смислу или смислу неповређивања, само кад је тренутно неопходно и са минимум времена за превенцију повреда себе или другог или велике штете за имовину, уз обавезно сачињавање записника.

Члан 16.
Дом ће ученицима, родитељима, односно старатељима обезбедити остваривање права на жалбу.

У ту сврху Дом ће ставити на располагање одговарајућу документацију, у складу са законом.

Ученици не могу бити кажњени због подношења жалбе органима Дома, у доброј намери.

Члан 17.
Дом ће предузимати одговарајуће мере у циљу смањења већих ризика по здравље ученика.

У том циљу Дом ће обезбедити ученицима одговарајући водич о алкохолу, дрогама, илегалним стварима и начину решавања злоупотреба, пушењу, сексуалном образовању, сексуално преносивим болестима, ХИВ инфекцији, хепатитису, карциному и личној заштити.

Дом ће успоставити чврсту сарадњу са школама и домовима здравља у циљу лечења, информисања о ризицима од разних болести, превентиви и поступцима за лечење.
Члан 18.
Дом ће водити одговарајућу евиденцију о здравственом стању ученика, укључујући пружање прве помоћи.

Ова евиденција садржи релевантне информације о здрављу ученика прикупљене од родитеља, односно старатеља са констатованим болестима и здравственим и сл. потребама, лековима и др.То укључује било коју реакцију на лекове, алергије, акциденте и друге информације везане за лечење ученика. потребне за праћење здравственог стања ученика.

Дом ће евидентирати личне податке о родитељима, односно старатељима ученика, ради сарадње у вези ученика ( телефон, адреса и сл.).

Дом ће прибавити одговарајућу сагласност од родитеља, односно старатеља у вези лечења ученика, ако је то прописано законом.

Ученик који је оболео треба да буде прегледан и упућен у одговарајућу здравствену организацију.

Ученик може да се определи, да ли приликом одласка код лекара специјалисте, у случају теже болести, жели да са њим буде надлежни запослени у Дому.

Лекове које ученик добије у циљу свог лечења држе се на одговарајућем месту и не смеју их користити други ученици у Дому.

Члан 19.
Запослени у Дому се обучавају за рад са ученицима са посебним потребама, хендикепом, значајним емоционалним проблемима или проблемима у понашању.


Члан 20.
Посебна пажња се посвећује ученицима са медицинским проблемима, са хендикепом или са специјалним третманом као и са проблемима у психолошком развоју.
Члан 21.
Ученици код којих се јављају проблеми везани за одвајање од родитеља, односно старатеља, ће добити адекватну подршку запослених у Дому у решавању тог проблема.

Члан 22.
Ученици под стресом због проблема код куће или којима је неко близак преминуо добијају одговарајућу подршку.


Члан 23.
Сви запослени у Дому ће бити упознати са евиденцијим о здравственом стању ученика у сврху обављања својих послова.

Запослени су дужни да информације о здравственом стању ученика чувају као пословну тајну.


Члан 24.
Дом ће омогућити одговарајућу заштиту и одвојеност ученика по годинама старости и роду (полу).
Члан 25.
Дом ће свакодневно обезбеђивати ученицима довољно одговарајућег слободног времена.

Дом ће предузимати мере, да се ученицима обезбеди одговарајући ранг и избор активности ван школске наставе, како у Дому тако и ван Дома.


Члан 26.
Ученици имају слободан приступ домским спортовима, справама за рекреацију и упражњавање хобија.

У Дому се стварају услови за одговарајуће активности ученика, за ученике, кад већина ученика напусти Дом и оде кући ( викенд, одмор, празник и сл.).

Члан 27.
Дом ће у плану прецизирати начин и поступак коришћења интернета од стране ученика у Дому.

Дом ће на адекватан начин отклонити приступ ученика неодговарајућем материјалу на интернету који су штетни за ученике, као што су: филмови са већим насиљем, одређени ратни филмови, интернет порнографија, дечија порнографија, сексуално узнемиравање, порнографија мобилним телефоном, онлајн сексуални предатори, сексуални трафикинг и сл.


Члан 28.
Ученици имају право да лично или преко својих представника изразе свој став о питањима у Дому која се односе на њихова права и дужности и њихову заштиту и безбедност.

Дом ће одредити ученицима запосленог, коме се могу обратити било када о било којем проблему који имају, ради пружања помоћи у његовом превазилажењу.

Дом може да одреди лице ван Дома коме ученик може да се обрати ради решавања било којег проблема везаног за његову заштиту и безбедност (сродник).

Члан 29.
Дом ће предузимати одговарајуће мере за медицинско лечење, лечење зуба и лечење очних болести ученика.

Члан 30.
Ученик има право на контакт са својим родитељем, односно старатељем .

Ученик има право да користи телефон у Дому за разговор за родитељем или старатељем, приватним телефоном, у одговарајуће време, а уз тражење одобрења од стране запослених за коришћење службеног телефона.

Ученик има право да пише писма кући, да прима писма од куће, да шаље и прима E mail кући и од куће.
Члан 31.
Директор и запослени контактирају на одговарајући начин родитеље, односно старатеље ученика код решавања било којег проблема ученика.
Члан 32.
Дом ће ученицима, приликом пријема у Дом, пружити све потребне информације о актима Дома у вези њихових права и дужности укључујући и важне информације у писменој форми.
Члан 33.
Дом ће на одговарајући начин упознати ученике о начину евакуације из Дома у случају опасности, односно потребе.
Члан 34.
Дом ће надгледати активности ученика са високим ризиком

и по потреби предузимати одговарајуће мере.


Члан 35.
Ученици имају право на информације о догађајима у свету ван Дома и приступ тв, радију и другим уређајима прилагођеним њиховом узрасту.

Ученик који се налази ван Дома, остаје под одговорношћу запосленог који се стара о њему и у контакту са њим, у случају хитности.


Члан 36.
Дом ће се старати да се запослени према ученицима редовно и свакодневно опходе пажљиво и примерено.

Неспоразуми између ученика и запослених се првенствено решавају споразумно.

Члан 37.
Запослени у Дому ће избегавати ометање ученика у његовој приватности у случајевима као што су: облачење, свлачење, пресвлачење, бријање, купање и сл.
Члан 38.
Све просторије Дома треба да буду добро осветљене, загрејане, проветрене, опремљене у складу са нормативима и стандардима, приступачне за хендикепиране ученике и одржаване на одговарајући начин.
Члан 39.
Смрт ученика у Дому, која се догоди у Дому или ван Дома, је трагедија и за Дом и за његову породицу и захтева избалансиран приступ запослених у Дому између форензичких и медицинских поступака и породице ученика.

Дом ће одмах, у случају смрти ученика, на одговарајући начин обавестити породицу о његовој смрти. Дом ће у оквиру своје надлежности породици изаћи у сусрет и помагати са осећајношћу и одговарајућим респектом.

Дом ће истовремено о томе обавестити и службу хитне медицинске помоћи и унутрашњих послова, као и Минаистарство просвете.
Члан 40.
Дом ће сакупити све информације везане за смрт ученика и у оквиру надлежности предузети одговарајуће мере.

У том циљу, Дом ће, анализирати сваки узрок смрти ученика, доносити одговарајуће одлуке ради предупређења смрти ученика у Дому, индентификовати преиначиве узроке и узроке на које је могуће утицати и разматрати препоруке запослених у Дому и надлежних органа и институција које могу помоћи да се предвиде и предупреде случајеви смрти ученика.

Дом ће предузети све потребне мере и поступке из своје надлежности против запослених и других лица за које постоји основана сумња да су на било који начин допринели изненадној смрти ученика.

III ПРЕЛАЗНЕ И ЗАВРШНЕ ОДРЕДБЕ
Члан 41.
Овај правилник ступа на снагу осмог дана од дана објављивања на огласној табли Дома.

ПРЕДСЕДНИК УО



I verzija

ДОМ УЧЕНИКА СРЕДЊЕ ЖЕЛЕЗНИЧКЕ ШКОЛЕ У БЕОГРАДУ

ПРАВИЛНИК

О МЕРАМА, НАЧИНУ И ПОСТУПКУ ЗАШТИТЕ И БЕЗБЕДНОСТИ УЧЕНИКА У ДОМУ УЧЕНИКА СРЕДЊЕ ЖЕЛЕЗНИЧКЕ ШКОЛЕ У БЕОГРАДУ

ЈУН 2010. год.

БЕОГРАД
Управни одбор Дома ученика средње железничке школе у Београду на основу члана 34. став 1. Закона о ученичком и студентском стандарду („Службени гласник РС”, број 18/10 ) и члана _ Статута дома ученика средње железничке школе у Београду на_седници одржаној дана__________2010. године, донео је

ПРАВИЛНИК

О МЕРАМА, НАЧИНУ И ПОСТУПКУ ЗАШТИТЕ И БЕЗБЕДНОСТИ УЧЕНИКА У ДОМУ УЧЕНИКА СРЕДЊЕ ЖЕЛЕЗНИЧКЕ ШКОЛЕ У БЕОГРАДУ


I ОСНОВНЕ ОДРЕДБЕ


Члан 1.
Овим Правилником о мерама, начину и поступку заштите и безбедности ученика у Дому ученика средње железничке школе у Београду ( у даљем тексту: правилник) уређују се нарочито: мере, начин и поступак заштите и безбедности ученика Дому ученика средње железничке школе у Београду у сарадњи са надлежним органом јединице локалне самоуправе и другим надлежним органима и службама ( у даљем тексту:Дом).


Члан 2.
Мере, начин и поступак заштите и безбедности ученика из члана 1. овог правилника спроводе се у складу са законом, општим актима Дома, развојним планом и годишњим планом рада Дома.

Злоупотреба може бити физичка, емоционална и сексуална.

Занемаривање обухвата: недостатак обезбеђивања хране, одеће, заштиту од физичког или емоционалног оштећења или опасности, осигурања одговарајућег надзора, приступа одговарајућој медицинској бризи или третману.
Члан 3.
Дом ће сарађивати са јединицом локалне самоуправе и другим органима у циљу заштите и безбедности ученика у оквиру своје надлежности укључујући и ширење свести код њих како да се то учини на најбољи начин.

Дом ће вршити контролу и евалуацију ефеката о томе шта је постигнуто са јединицом локалне самоуправе и другим органима и службама на индивидуалној и колективној заштити и безбедности ученика .

Циљ свега тога је постизање виших стандарда заштите и промоцију заштите не само кроз кооперацију него евалуацију и побољшање.

Дом ће сачинити годишњи извештај о томе који су ефекти заштите и безбедности ученика у локалној средини.


Члан 4.
Дом је отворен за било које питање везано за заштиту и безбедност ученика.

Старији ученици ће обратити пажњу на понашање млађих ученика и пружити им помоћ у случају да су нападнути од стране трећих лица.


Члан 5.
Ученици могу бити посебно рањиви уколико у породици постоји злоупотреба или насиље, насилничко понашање, дроге, злоупотреба алкохола, ментални здравствени проблеми, проблеми код учења, социјално-економски проблеми (сиромаштво, незапосленост) или је ученик инвалид, непланиран/нежељен.

Ученик може бити истовремено на више начина бити подвргнут злоупотреби.

Запослени морају бити оспособљени да препознају факторе ризика, препознају породице којима треба додатна помоћ у васпитању ученика, и ученике којима је потребна подршка или заштита.

Дом ће у развојном плану и годишњем плану рада посебно нагласити одредбе о заштити и безбедности ученика и побољшању квалитета заштите и безбедности.


Члан 6.
Главни фактори заштите и безбедности ученика јесу:

1. обављање послова запослених у Дому на начин којим се врши и заштита и безбедност ученика;

2. безбедност и сигурност смештаја и исхране ученика;

3. свеобухватна сарадња са родитељима, односно старатељима ученика, јединицом локалне самоуправе, надлежним органима и организацијама;

4. адекватни ниво медицинске заштите ученика, унапређивање положаја Дома и подизање квалитета и стандарда обављања делатности;

5. стварање услова ученицима за правилан лични и социјални развој;

6. унапређивање везе између Дома и запослених;

7. усавршавање запослених.

Запослени у Дому своје послове обављају на начин достојан поверења свесни свог позива, поверених послова, важности, етичких принципа и стандарда и праксе у складу са њима.
Члан 7.

У Дому нема дискриминације на основу рода, хендикепа, расе, религије, културе, језика, сексуалне орјентације, академских или спортских способности.

Мањинске групе међу ученицима у Дому се потпомажу у у интеграцији.
II МЕРЕ, НАЧИН И ПОСТУПАК ЗАШТИТЕ И БЕЗБЕДНОСТИ УЧЕНИКА
Члан 8.
Дом ће на прикладан начин упознати родитеље, односно старатеље ученика о начину рада Дома у погледу заштите и безбедности ученика у Дому.
Члан 9.
План Дома садржи и начин и мере заштите и безбедности ученика од било ког лица ван Дома (мере које се предузимају на неадекватне тврдње или сумње, хулигани, насилници, и сл.).

План садржи и поступање свих запослених који приме изјаву о узнемиравању ученика у Дому и ван Дома ради предузимања мера које су неопходне за његову заштиту.

Ученицима који буду нападнути од насилника и ученици који могу бити нападнути од лица из става 1 овог члана пружиће се одговарајућа заштита и предузети потребне мере.
Члан 10.
У Дому се према ученицима не смеју предузимати мере којима се ученику наноси бол, узнемиреност или понижавање.
Члан 11.
Сваки запослени је дужан да информише директора о појави или изјави везаној за рад Дома која би могла представљати ризик или нанети штету ученику.

Сви запослени ће бити обучени и оспособљени да одговоре на сумње или наводе о злоупотреби и предузимају мере код таквих сумњи или изјава.

Директор, шефови служби и други запослени су носиоци одговорности у спровођењу плана.
Члан 12.
Сваки запослени је дужан да информише директора о било каквом нестанку ученика из Дома.

Он ће сачинити записник о било каквом инциденту или нестанку ученика из Дома и разлозима због којих је напустио Дом и његову изјаву отоме.

Члан 13.
Дом ће на адекватан начин упознати родитеље, односно старатеље ученика о правилима понашања у Дому и начину и поступку вођења дисциплинског поступка против ученика и евиденцији изречених васпитно-дисциплинских мера.
Члан 14.
У Дому нису дозвољени прекорачење или идиосинкразијатско кажњавање, или лишавање приступу храни, пићу, присиљавање на јело и пиће, забрана контакта телефоном или писмом са родитељима, односно старатељима, злоупотреба или спречавање лечења, лишавање сна или неовлашћено закључавање соба или просторија Дома.
Члан 15.
У Дому је дозвољено физичко задржавање у разумном смислу или смислу неповређивања, само кад је тренутно неопходно и са минимум времена за превенцију повреда себе или другог или велике штете за имовину, уз обавезно сачињавање записника.
Члан 16.
Дом ће ученицима, родитељима, односно старатељима обезбедити остваривање права на жалбу.

У ту сврху Дом ће ставити на располагање одговарајућу документацију, у складу са законом.

Ученици не могу бити кажњени због подношења жалбе органима Дома, у доброј намери.
Члан 17.
Дом ће предузимати одговарајуће мере у циљу смањења већих ризика по здравље ученика.

У том циљу Дом ће обезбедити ученицима одговарајући водич о алкохолу, дрогама, илегалним стварима и начину решавања злоупотреба, пушењу, сексуалном образовању, сексуално преносивим болестима, хив инфекцијама, хепатитису, карциному и личној заштити.

Дом ће успоставити чврсту сарадњу са школама и домовима здравља у циљу лечења, информисања о ризицима од разних болести, превентиви и поступцима за лечење.
Члан 18.
Дом ће водити одговарајућу евиденцију о о здравственом стању ученика, укључујући пружање прве помоћи.

Ова евиденција садржи релевантне информације о здрављу ученика прикупљене од родитеља, односно старатеља са констатованим болестима и здравственим и сл. потребама, лековима и др.То укључује било коју реакцију на лекове, алергије, акциденте и друге информације везане за лечење ученика. потребне за праћење здравственог стања ученика.

Дом ће евидентирати личне податке о родитељима, односно старатељима ученика, ради сарадње у вези ученика ( телефон, адреса и сл.).

Дом ће прибавити одговарајућу сагласност од родитеља, односно старатеља у вези лечења ученика, ако је то прописано законом.

Ученик који је оболео треба да буде прегледан и упућен у одговарајућу здравствену организацију.

Ученик може да се определи, да ли приликом одласка код лекара специјалисте, у случају теже болести, жели да са њим буде надлежни запослени у Дому.

Лекове које ученик добије у циљу свог лечења држе се на одговарајућем месту и не смеју их користити други ученици у Дому.
Члан 19.
Запослени у Дому се обучавају за рад са ученицима са посебним потребама, хендикепом, значајним емоционалним проблемима или проблемима у понашању.

Члан 20.
Ученицима са проблемима мокрења у кревету се, у сарадњи са здравственим организацијама, пружа одговарајућа помоћ у решавању тог проблема.


Члан 21.
Посебна пажња се посвећује ученицима са медицинским проблемима ( као што је астма), са хендикепом или са специјалним третманом.
Члан 22.
Ученици који болују од чежње за домом ( породицом) ће добити адекватну подршку запослених у Дому у решавању тог проблема.

Члан 23.
Ученици под стресом због проблема код куће или којима је неко близак преминуо добијају одговарајућу подршку.


Члан 24.
Сви запослени у Дому ће бити упознати са евиденцијим о здравственом стању ученика у сврху обављања својих послова.

Запослени су дужни да информације о здравственом стању ученика чувају као пословну тајну.


Члан 25.
Дом ће омогућити одговарајућу заштиту и одвојеност ученика по годинама старости и роду (полу).

У Дому који поседује више објеката заштита и безбедност ученика врши се на приближно истом нивоу.


Члан 26.
Дом ће свакодневно обезбеђивати ученицима довољно одговарајућег слободног времена.

Дом ће предузимати мере, да се ученицима обезбеди одговарајући ранг и избор активности ван школске наставе, како у Дому тако и ван Дома.

Члан 27.
Ученици имају слободан приступ домским спортовима, справама за рекреацију и упражњавање хобија.

У Дому се стварају услови за одговарајуће активности ученика, за ученике, кад већина ученика напусти Дом и оде кући ( викенд, одмор, празник и сл.).

Члан 28.
Дом ће у плану прецизирати начин и поступак коришћења интернета од стране ученика у Дому.

Дом ће на адекватан начин отклонити приступ ученика неодговарајућем материјалу на интернету који су штетни за ученике, као што су: филмови са већим насиљем, одређени ратни филмови, интернет порнографија, дечија порнографија, сексуално узнемиравање, порнографија мобилним телефоном, онлајн сексуални предатори, сексуални трафикинг и сл.


Члан 29.
Ученици имају право да лично или преко својих представника изразе свој став о питањима у Дому која се односе на њихова права и дужности и њихову заштиту и безбедност.

Дом ће одредити ученицима запосленог, коме се могу обратити било када о било којем проблему који имају, ради пружања помоћи у његовом превазилажењу.

Дом може да одреди лице ван Дома коме ученик може да се обрати ради решавања било којег проблема везаног за његову заштиту и безбедност.( сродник).
Члан 30.
Дом ће предузимати одговарајуће мере за медицинско лечење, лечење зуба и лечење очних болести ученика.

Члан 31.
Ученик има право на контакт са његовим родитељем, односно старатељем .

Ученик има право да користи телефон у Дому за разговор за родитељем или старатељем, приватно, у одговарајуће време, без тражења одобрења од стране запослених.

Ученик има право да пише писма кући, да прима писма од куће, да шаље и прима E mail кући и од куће.


Члан 32.
Директор и запослени контактирају на одговарајући начин родитеље, односно старатеље ученика код решавања било којег проблема ученика.
Члан 33.
Дом ће ученицима, приликом пријема у Дом, пружити све потребне информације о актима Дома у вези њихових права и дужности укључујући и важне информације у писменој форми.
Члан 34.
Дом ће на одговарајући начин упознати ученике о начину евакуације из Дома у случају опасности, односно потребе.
Члан 35.
Дом ће надгледати активности ученика са високим ризиком

и по потреби предузимати одговарајуће мере.


Члан 36.
Ученици имају право на информације о догађајима у свету ван Дома и приступ тв, радију и другим уређајима прилагођеним њиховом узрасту.

Ученик који се налази ван Дома, остаје под одговорношћу запосленог који се стара о њему и у контакту са њим, у случају хитности.


Члан 37.
Дом ће се старати да се запослени према ученицима редовно и свакодневно опходе пажљиво и примерено.

Неспоразуми између ученика и запослених се првенствено решавају споразумно.

Члан 38.
Запослени у Дому ће избегавати ометање ученика у његовој приватности у случајевима као што су: облачење, свлачење, пресвлачење, бријање, купање и сл.
Члан 39.
Све просторије Дома треба да буду добро осветљене, загрејане, проветрене, опремљене у складу са нормативима и стандардима, приступачне за хендикепиране ученике и одржаване на одговарајући начин.

Члан 40.


Смрт ученика у Дому, која се догоди у Дому или ван Дома, је трагедија и за Дом и за његову породицу и захтева избалансиран приступ запослених у Дому између форензичких и медицинских поступака и породице ученика.

Дом ће одмах, у случају смрти ученика, на одговарајући начин обавестити породицу о његовој смрти. Дом ће у оквиру своје надлежности породици изаћи у сусрет и помагати са осећајношћу и одговарајућим респектом.

Дом ће истовремено о томе обавестити и службу хитне медицинске помоћи и унутрашњих послова, као и Минаистарство просвете.
Члан 41.
Дом ће сакупити све информације везане за смрт ученика и у оквиру надлежности предузети одговарајуће мере.

У том циљу, Дом ће, анализирати сваки узрок смрти ученика, доносити одговарајуће одлуке ради предупређења смрти ученика у Дому, индентификовати преиначиве узроке и узроке на које је могуће утицати и разматрати препоруке запослених у Дому и надлежних органа и институција које могу помоћи да се предвиде и предупреде случајеви смрти ученика.



Дом ће предузети све потребне мере и поступке из своје надлежности против запослених и других лица за које постоји основана сумња да су на било који начин допринели изненадној смрти ученика.

III ПРЕЛАЗНЕ И ЗАВРШНЕ ОДРЕДБЕ
Члан 42.
Овај правилник ступа на снагу осмог дана од дана објављивања на огласној табли Дома.
председник






Достарыңызбен бөлісу:




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет