Сабақтың тақырыбы: №28 сабақ. Күн сәулесі қайда кетті?



Дата09.05.2024
өлшемі4.21 Mb.
#500756
түріСабақ
2 сынып Аламатыкітап Жаратылыстану 28-29сабақ. Ләззат



Білім беру ұйымының атауы







Пәні:

Жаратылыстану Алматыкітап




Бөлім:

Табиғат физикасы




Педагогтің аты-жөні:







Күні:







Сынып: 2

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:




Сабақтың тақырыбы:

28 сабақ. Күн сәулесі қайда кетті?




Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

2.5.2.1- кейбір денелердің жарық өткізгіштік қасиетін зерттеу;
2.1.2.3 - бақылау нәтижелерін шартты белгілердің көмегімен белгілей білу;




Сабақтың мақсаты

кейбір денелердің жарық өткізгіштік қасиетін зерттеу;
бақылау нәтижелерін шартты белгілердің көмегімен белгілей білу;
күн сәулесі түрлі денелерге түсіп,шағылысқанда не болатынын білу.




Құндылықтар

Талап: қоршаған орта тазалығын сақтау




Сабақтың барысы




Сабақтың кезеңдері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар




Сабақтың басы

10 мин


Ұйымдастыру кезеңі
Сабаққа дайындық жасау
Психологиялық ахуалды жақсарту


Үй тапсырмасын сұрау
9-тапсырма
Түрлі түсті шыныны пайдалануға болатын заттардың суретін сал.

Оқушылардың назарын сабаққа аудару
Үй тапсырмасын
Оқиды





Дескриптор:_Жұмбақты_шешеді-1_б_Күн_сәулесін_өткізетін_денелерді_еске_түсіреді-1б___ҚБ:_«электр_шамы»_әдісі'>ҚБ: «электр шамы» әдісі


Дескриптор:
Үй тапсырмасын орындайды-1б








Сабақтың ортасы
25мин

Жаңа сабақ
ФС тапсырма
1-тапсырма
Жұмбақты шешу арқылы сабақта керекті затты табасың.

Батырманы бастым,


Күннің көзін жақтым
( Электр шамы )



2-тапсырма
«Кім көп айтады?» ойыны
ЕБҚ тапсырма
Суреттерге қара. Заттардың мөлдірлігін анықта.





3-тапсырма
«Болжау» әдісі
Заттың мөлдірлігін қалай анықтауға болады? Болжа.
Заттың мөлдірлігін жарықтың көмегімен анықтауға болады. Денеге (затқа) жарықты түсіргенде,денеден жарық өтсе онда ол мөлдір дене болғаны. Себебі мөлдір заттар жарық өткізгіш болады. т.б.


4-тапсырма
«Зерттеушімін» айдары
ЕҚБ тапсырмасы
Жоспар бойынша жарық сәулесімен тәжірибе жүргіз. Заттардың мөлдірлігі туралы тәжірибе жаса. Тәжірибенің нәтижесін кестеге енгіз.










Болжам жасайды,өздері мысалдар келтіре отырып.
Целлофан, телефонның қабы мөлдір, өйткені жарық өткізеді
Орамал,дәптер мөлдір емес,өйткені жарық өткізбейді.
5-тапсырма
«Суреттер сөйлейді» айдары.
Суреттегі мөлдір денелерді тап.

ЕСТЕ САҚТА!


Жұмбақты шешеді

Суреттер бойынша сөйлейді

Өз болжамдарын жасайды

Зерттеу жүргізеді

Нәтижесін кестеге түсіреді

Суреттер сөйлейді


ҚБ: «электр шамы» әдісі
Дескриптор:
Жұмбақты шешеді-1 б
Күн сәулесін өткізетін денелерді еске түсіреді-1б


ҚБ: «электр шамы» әдісі
Дескриптор:
Сурет бойынша жарықты өткізетін денелерді атайды-1б
ҚБ: «электр шамы» әдісі
Дескриптор:
Сұраққа жауап береді-1б
Өз болжамдарын айтады-1б


ҚБ: «электр шамы» әдісі
Дескриптор:
Зерттеу жүргізеді-1б
Тәжірибенің нәтижесін кестеге енгізеді-1б
Заттың мөлдірлігі туралы болжам жасайды-1б

ҚБ: «электр шамы» әдісі
Дескриптор:
Суреттегі мөлдір денелерді табады-1б

Суреттер



Қолшамы


Заттар әртүрлі





Суреттер


Кесте
Заттар



Суреттер






Сабақтың соңы
10 мин

Бекіту.
«Қар кесегі» әдісі
Қандай заттар мөлдір емес деп аталады?
Қандай тәжірибенің көмегімен заттың мөлдірлігін дәлелдеуге болады?
Артық затты тап: кітап,қаламсауыт,лупа,парта.
Таңдауыңды түсіндір.
Үй тапсырма



Кері байланыс






Сұрақтарға жауап береді


Үй тапсырмасын алады
Тәжірибе жасайды

Кері байланыс жасайды



ҚБ: «электр шамы» әдісі
Дескриптор:
Сұрақтарға жауап береді-1б
Өз ойын еркін жеткізеді-1б


ҚБ: «электр шамы» әдісі
Дескриптор:
Тәжірибе жасайды-1б
Нәтижесімен бөліседі-1б



Қар кесектері суреті



Стақан
Сүт
Су
Кері байланыс парақтары






Білім беру ұйымының атауы







Пәні:

Жаратылыстану Алматыкітап




Бөлім:

Табиғат физикасы




Педагогтің аты-жөні:







Күні:







Сынып: 2

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:




Сабақтың тақырыбы:

№ 29 сабақ. Дыбыстар қандай болады?




Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

2.5.3.1 - дыбыс қаттылығы бойынша дыбыс көздерін жіктеу
2.1.1.1 - қоршаған әлем құбылыстары, үрдістері мен нысандарын зерделеуге қажетті жағдайларды және зерттеушінің тұлғалық қасиеттерін анықтау;




Сабақтың мақсаты

дыбыс қаттылығы бойынша дыбыс көздерін жіктеу
қоршаған әлем құбылыстары, үрдістері мен нысандарын зерделеуге қажетті жағдайларды және зерттеушінің тұлғалық қасиеттерін анықтау;




Құндылықтар

Талап: қоршаған орта тазалығын сақтау




Сабақтың барысы




Сабақтың кезеңдері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар




Сабақтың басы

10 мин


Ұйымдастыру кезеңі
Сабаққа дайындық
Психологиялық дайындық жасау


Үй тапсырмасы
Жасаған тәжірибенің нәтижесін айтады



Оқушылардың назарын сабаққа аудару

Үй тапсырмасын


Оқиды



ҚБ: «Лифт»әдісі
Дескриптор.
Тәжірибе жасайды-1б
Нәтижесімен бөліседі-1б








Сабақтың ортасы
25мин

Жаңа сабақ
ФС тапсырма
1-тапсырма
Әріптерді ретімен қой. Жасырын сөзді оқы. Сөздіктен оның мағынасын тауып оқы.



Дыбыс деген сөз шықты.
Дыбыс, кең мағынасында – газ, сұйықтық немесе қатты күйдегі серпімді орта бөлшектерінің толқын түрінде таралатын тербелмелі қозғалысы; тар мағынасында – адамдар мен жануарлардың арнаулы сезу органымен субъективті түрде қабылданатын құбылыс. Егер дыбыс таралатын орта болмаса дыбыс та болмайды.


2-тапсырма
Дыбыс туралы не білетініңді есіңе түсір. Сұрақтарға жауап бер.
Дыбыс деген не?
Дыбыс қалай таралады?
Дыбыс қайдан шығады?
Қандай дыбыс көздері болады?
Дыбыс дегеніміз-құлаққа естілетін энергияның бір түрі. Біз көбіне ауаның қозғалысынан пайда болған дыбысты естиміз. Бұл кезде ауа ілгерінді-кейінді қозғалады. Осы қозғалыс тербеліс деп аталады. Ауада таралатын тербелістер дыбыс толқыны деп аталады.



3-тапсырма


ЕБҚ
Қуаныш пен Айсұлу суреттерді қандай белгілері бойынша бөліп алуы мүмкін?
Табиғи және жасанды дыбыстар деп бөлі алады


4-тапсырма
Қатты және бәсең дыбыстарды қай жерде естисің?
Ауылда қандай қатты және бәсең дыбыстарды естуге болады? Қалада ше?
Стадион, адамдар көп жүретін көше қиылыстары және би алаңдары сияқты дыбыс көздерінен қатты дыбыстар шығады
Бәсең дыбыстар аурухана,емхана


5-тапсырма
ЕҚБ
Дыбыстың қаттылығы неге байланысты? Сөйлемді аяқта.
Дыбыс көзінен неғұрлым алыс тұрсаң,соғұрлым бәсең естіледі.
Дыбыс көзіне неғұрлым жақын тұрсаң дыбыс соғұрлым қатты естіледі.


6- тапсырма
Топтық жұмыс
«Тәжірибе» айдары
1-топ тапсырмасы
Дыбыстың қаттылығы дайындалған материалына байланысты бола ма?

Егер затты бар күшпен ұрса,дыбыс өзгере ма?
Дыбыстың қаттылығы бұйымның құрылымына байланысты бола ма?

Қорытынды: дыбыстың қаттылығы

  1. материалына

  2. құрылымына

  3. көлеміне

2-топ тапсырмасы


Дыбыстың қаттылығын өлшеуге бола ма?


Мына құралдардың қалай жұмыс істейтінін болжа. Олар не үшін қажет? Сенің болжамыңның дұрыстығын қалай тексеруге болады?

8-тапсырма


3-топ тапсырмасы
Диаграмманы зерделе. Заттардың сызық бойына неліктен олай орналасқанын түсіндір. Қорытынды жаса.


9-тапсырма
Жеке жұмыс
Дыбысты қалай қатты және бәсеңдетуге болады? Осыған байланысты қандай да бір мысал келтір.
Партаны қолмен қатты ұрсаң дыбыс қатты шығады,баяу тақылдатсаң бәсең шығады.

10-тапсырма


Ғалымдар дыбыстың қаттылығын схема арқылы бейнелейді. Айсұлу қандай дыбысты,ал Қуаныш қандай дыбысты бейнеледі?

Айсұлу қатты дыбысты,Қуаныш бәсең дыбысты зерттеді.

Дәптермен жұмыс.


Есте сақта!


Жасырын сөзді табады

Сұрақтарға жауап береді


QR –кодпен іздейді




Суретпен жұмыс


Қатты және бәсең дыбыстарды қайдан естуге болады


Сөйлемді аяқтайды

Топтық жұмыс жасайды


Тәжірибе жасайды

Топтық жұмыс жасайды


Сұраққа жауап береді


Сурет бойынша жауап береді
Есте сақтайды



ҚБ: «Лифт»әдісі


Дескриптор.
Жасырын сөзді табады-1б
Дыбыс туралы білетініменбөліседі-1б

ҚБ: «Лифт»әдісі


Дескриптор.
Сұрақтарға жауап береді-1б
Дыбыс туралы айтады-1б

ҚБ: «Лифт»әдісі


Дескриптор.
Суретті белгілеріне қарай бөледі-1б
ҚБ: «Лифт»әдісі
Дескриптор.
Қатты дыбыстарды және бәсең дыбыстарды қайдан естуге болатынын айтады-1б

ҚБ: «Лифт»әдісі


Дескриптор.
Сөйлемді аяқтайды-1б
ҚБ: «Лифт»әдісі
Дескриптор.
Тәжірибе жасайды-1б
Қорытынды жасайды-1б

Дескриптор:


Диаграммамен жұмыс жасай алады-1б

ҚБ: «Лифт»әдісі


Дескриптор.
Мысал келтіреді-1б

ҚБ: «Лифт»әдісі


Дескриптор.
Сұраққа жауап береді -1б
ҚБ: «Лифт»әдісі
Дескриптор.
Дәптерге қатесіз жазады-1б


Суреттер

Интернет желісі





Суреттер оқулық








Суреттер






Оқулық


Шыны ыдыс


Стақан

Эмаль ыдыс
Ағаш ыдыс
Тарақ

Суреттер

Суреттер



Оқулық
Суреттер
Оқулық

Дәптер





Сабақтың соңы
10 мин

Бекіту.
-Дыбыс пайда болуына байланысты нешеге бөлінеді? Қаттылығына қарай ше?
-Дыбыстың қаттылығы неге байланысты?
Сөйлемді аяқта.
Дыбыс қаншалықты қатты болса, дыбыс толқыны соншалықты жоғары болады.


Үйге тапсырма
Дыбыстың өсімдіктер мен жануарларға тигізетін әсері туралы мәлімет жина. Хабарлама дайында.


Сұрақтарға жауап береді


Үй тапсырмасын алады

Кері байланыс жасайды



ҚБ: «Лифт»әдісі


Дескриптор.
Сұраққа жауап береді-1б

«аралдар картасы» әдісі



Оқулық



Кері байланыс парақтары





Достарыңызбен бөлісу:




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет