Сабақтың тақырыбы: Квадрат үшмүше Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары



бет1/3
Дата25.04.2024
өлшемі1.62 Mb.
#499820
түріСабақ
  1   2   3
қмж алгебра

Бекітемін: тақырып: №10



Бөлім:

8.2А Квадрат теңдеулер

Педагогтің Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болса)

Тлевкабулова Диана Камбаралиқизи

Пән/Сынып:

8 сынып; Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:

Күні:




Сабақтың тақырыбы:

Квадрат үшмүше

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

8.2.1.1квадрат үшмүшенің түбірі ұғымын меңгеру;

Сабақ мақсаттары:

- Квадрат теңдеуді Виет теоремасын қолдану арқылы шешуді біледі;

Сабақ барысы:

Уақыты

Кезең дері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

5 минут



Ұйым дастыру

Сәлеметсіздерме!
Бүгін, Квадрат үшмүше тақырыптарын қарастырамыз
Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз:
- квадрат үшмүшенің түбірі ұғымын меңгеру

Амандасу.Сыныпты түгендеу. Сабаққа дайындау, оқу құралдарын алу.
Үй тапсырмасын айту.



«Екі жұлдыз, бір тілек»

Оқулық



10мин

Негізгі бөлім

Анықтама. ах2 + вх + с түріндегі көпмүше квадрат үшмүше деп аталады. Мұндағы х – айнымалы, а, в, с-коэффициенттержәне а ≠ 0
Квадрат теңдеу жағдайындағы сияқты а – квадрат үшмүшенің бірінші коэффициенті, в – екінші коэффициенті, с – бос мүше.
Егер квадрат үшмүшенің бірінші коэффициенті 1-ге тең, яғни а = 1 болса, онда квадрат үшмүше келтірілген квадрат үшмүше депаталады.
Квадрат үшмүшені нөлге айналдыратын х айнымалысының мәндерін квадрат үшмүшенің түбірлері депатайды. Басқаша айтқанда, ах2+ вх + с = 0 (а ≠ 0) теңдеуінің түбірлері сәйкесінше ах2 + вх + с квадрат үшмүшенің түбірлері деп аталады.
ах2 + вх + с = а(х – х1)(х – х2)
формуласын квадрат үшмүшені түбірлері арқылы көбейткіштерге жіктеу формуласы деп атайды.
Квадрат үшмүшенің түбірлері бар болса, онда ол көбейткіштерге жіктеледі.
Керісінше, квадрат үшмүше көбейткіштерге жіктелсе, онда оның түбірлері болады.
Егер квадрат үшмүше көбейткіштерге жіктелмесе, онда оның түбірлері болмайды.

Сұрақтарға жауап береді.


Берілген тапсырмаларды орындайды.


Квадрат үшмүшені дұрыс құрастырған білім алушыға бармақ әдісі бойынша өздері бағалайды.
Мысалы:
х2 – 16х + 60;
х2 – 16х + 60 = 0; х1 = 6; х2 = 10
х2 – 16х + 60 = (х – 6)(х – 10)



Оқушылар
дың белсенділігіне байланысты бағаланады.

Интернет ресурстары Жинақ, парақша Тақта, слайд, оқу құралдары;
8 сыныпқа арналған оқулық



25 мин



Бекіту тапсырмасы

Тапсырмалар. Джигсо әдісі бойынша әр оқушы жеке тапсырманы орындайды, топпен талқылайды, келесі топқа барып түсіндіреді.

х2 -14х + 49 х2 -11х + 10 х2 -70х + 1200 


Сиқырлы үшмүшені табу, топтарға тапсырманы бөліп беру. (уақытқа)




Оқушылар берілген тапсырмаларды орындайды.






Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет