192 орта мектептің математика пән мұғалімі Өмірлік ұстанымы



Дата15.06.2016
өлшемі2.01 Mb.
#136422
Бертаева Ляйля Кеңесқыызы

192 орта мектептің математика пән мұғалімі



Өмірлік ұстанымы:

«Ісім оңсын десеңіз,

Сол істің маманы болыңыз.

Даңқым шықсын десеңіз,

Көпшіліктің адамы болыңыз».

Әл-Фараби


Сабақтың тақырыбы: Қысқаша көбейту формулалары

7 «б» сыныбы
Сабақтың мақсаты: а) білімділігі

Санды өрнекті есептеудегі қысқаша көбейту формуласының тиімділігін түсіндіріп, есептер шығару дағдысын

қалыптастыру.

ә) дамытушылығы

Оқушының ойын элементтері және

пәнаралық байланыс арқылы

интеллектісін дамыту, өмірмен

байланыстыра отырып баланың

қоғамға бейімділігін дамыту.



б) тәрбиелілігі

Оқушыны ұлттық рухта тәрбиелеп,

қоғамдағы жаңалықтармен

байланыстыра отырып, пәнге

қызығушылығын арттыру,

оқушыларды ұйымшылдыққа

тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: Cаяхат сабақ

Сабақтың типі: Қайталау сабағы

Қолданылатын әдіс-тәсілдер: Репродуктивті әдіс. Білім-білік дағдыларын қайта жаңғырту арқылы білімді белсенді игерту.

Жаңа педтехнология: Ж.Қараевтың деңгейлеп оқыту технологиясы

Қолданылатын көрнекіліктер:Интерактивті тақта, флипчарт, слайд, ойын құралдары, «Домино» ойыны, үлестірмелер.
Сабақтың барысы:




Сабақтың кезеңі

Уақыты



Сабақтың кезеңі

Уақыты

1

Ұйымдастыру

2 мин

3

Сабақты түсінгенін тексеру

20 мин

2

Білім тексеру

5 мин

6

Білім бекіту

10 мин

3

Мақсат қою

3 мин

3

Сабақты қорытындылау

Үйге тапсырма беру



5 мин


а) Ұйымдастыру кезеңі:

Оқушылармен амандасып, түгендеп, сабаққа дайындығын, оқу құралдарын тексеру. Оқушыларды психологиялық дайындау, топқа бөлу.


б) Білім тексеру кезеңі:

а)Флипчарттан үйге берілген есептер тексеріледі. Үй тапсырмасын жақсы орындаған үш оқушы халықаралық сарапшы болады.

ә)Суреттің бетіндегі шаршыларға жазылған нөмірлер бойынша қысқаша көбейту формуласын тұжырымдайды. Сол ережені дұрыс айтқан оқушы шаршыны ашып, астындағы суретті аша алады.

1. Екі өрнектің айырмасының квадраты.

2. Екі өрнектің қосындысының квдраты.

3. Екі өрнектің квадраттарының айырмасы.

4.Екі өрнектің кубтарының айырмасы.

5.Екі өрнектің кубтарының қосындысы.

6. Екі өрнектің қосындысының кубы.

7. Екі өрнекті айырмасының кубы.

Суреттің бөліктерінен қандай сурет екенін таба алған топқа, суреттің мағынасын түсіндіре алған топқа ұпай қосылады. Суретте 2011 жылғы қысқы Азия ойындарының символы бейнеленді.
Қысқаша мұғалім сөзі:Қысқы Азия ойындары бертінде, атап айтсақ, 1986 жылы басталған. Қысқы олимпиадалық ойындарды күні бүгінге дейін тек Жапония, Қытай, Оңтүстік Корея сияқты елдер ғана ұйымдастырып келген. Ең алғашқы ойын жапондық Саппорода 1986 жылы басталған. Жетінші рет 2011 жылы 30- қаңтар мен 6- ақпан аралығында еліміздің Астана мен Алматы қалаларында өткен қысқы Азия ойындары барысында 11 спорт : конькимен жүгіру спорты, мәнерлеп сырғанау, шайбалы хоккей, «бенди» добымен хоккей, шаңғы жарыстары, биатлон, шаңғымен трамплинмен секіру, тау шаңғысы, фристайл, шорт-трек, шаңғыда қысқы бейімделген спорт түрінен сайысқа түсті. Еліміздің спортшылар көк байрағымызды 70 рет көтеріп, 32 рет Қазақстан Республикасының гимнін орындатты. Сендер 7 - сынып оқисыңдар, қысқы Азиада олимпиада ойындары 7-ші рет өткізілді, еліміздің спортшылары 70 медаль алды.

в) Мақсат қою кезеңі: Сонымен балалар, бүгінгі сабағымызда біз осы қысқы Азиада-2011 ойындары өткізілген Астана қаласындағы керемет ғимараттарға, заманауи кешендерге саяхат жасаймыз.

г) Сабақты түсінгенін тексеру кезеңі:

Саяхатымызды «Қазақстан» спорт сарайынан бастаймыз, «Қазақстан» спорт сарайы 2001 жылы қолданысқа берілген, 4050 орындық және онда шайбалы хоккей ойындарын өткізу жоспарланған. Бұл жерде өткізілген шайбалы хоккей ойынында біздің ерлер командасы да, қыздар командасы алтын медаль алып берді. Бұл жерден жәй кетпей, хоккей ойынын ойнайық. Ойынның шарты: Оқушыларға ғимарат суреті бар үлестірмелер таратылады, ондағы тапсырманың жауабын хоккей шайбасынан тауып, оны қақпаға салу керек. Ойын бір команданың ең соңғы ойыншысы біткенде ысқырықпен тоқтатылыды. Озып шыққан команда капитанына «алтын» медаль, екіншісіне «күміс» медаль тапсырылады.





2 ) 

3 ) 

4) 

5)

6) 



8) 

9) 

10)

11)

13)

14)105

15)91109

16)58 

17)

18) 

Құрметті оқушылар, келесі аялдамамыз тағы да бір көрікті ғимараттардың бірі «Конькимен сырғанау жабық стадионы» Есіл өзенінің сол жағында орналасқан, коньки тебу спорты, шорт-трек, канадалық хоккей, керлинг, мәнерлеп сырғанау сияқты спорт түрлерін өткізуге арналған. Бұл кешенде эстафеталық ойындар көрсетеміз, ойын жылдамдықты, шапшаңдықты қажет етеді. Аталған кешеннің суреті таратылады. Тақтаға шығатын оқушы өз деңгейіндегі есепті таңдап, тақтаға орындайды : А тобының есебіне 5 ұпай, В тобының есебіне 10 ұпай, С тобының есбіне 15 ұпай беріледі. Орнындағы оқушылар өз топтарының есебін дәптерлеріне орындап отырады.



I топтың есебі



  1. В) 

  2. С)


II топтың есебі

  1. 

  2.  

  3. 

Келесі аялдамамыз «Республикалық велотрек» стадионы, құрылыстың ерекше пішіні бірден назар аударарлық, велошабандоздың бас киімі пішіндес кешен ерекше спорт кешені деп танылып отыр. Аумағы 20 мың шаршы метр, 8000 орындық, бұл кешенде спорттың шорт-трек, мәнерлеп сырғанау ойындары өткізіледі. Бұл кешенде «Домино» ойынын ойнаймыз, интерактивті тақтада «Домино» ойынын екі топ жарысып ойнайды.



2197

  1. 343

  2. 

  3. 

  4. 

  5. -8

  6. (

  7. 1000

  8. 

  9. 1331

  10. 

  11. 8000

  12. 

  13. 

  14. 

  15. 

  16. 

«Жабық футбол» кешеніне қош келдіңдер, балалар. Кешен Есіл өзенінің сол жағалауына орналасқан, 2009 жылы қолданысқа берілген, төбесі құрастырмалы-жылжымалығымен бірегей. Спорттың барлық түрлерін өткізуге тиімді, 30 мың орындық. Азиада-2011 қысқы ойындарының ашылуы осы жерде жоғарғы деңгейде өткізілді.


Шығармашылық есептер беріледі, топпен ақылдаса отырып шығарып, тақтаға қорғайды.



  1. 

  2. -

  3. 

  4. 


д) Білім бекіту кезеңі: Тесттің 10 сұрағына жауап алу арқылы сабақты бекітемін.

Тест есептері:



  1. 

А) 10; Б) 260; С) 26.

  1. 

А) 1500; Б) 150; С) 15000.

  1. 22

А) 396;Б) 404; С) 400.

  1. 

А) 1000; Б) 10000; С) 100 .

  1. 35+

А) 2500; Б) 50; С) 250.

  1.  12 3 - 23 =

А) 1728; Б) 1736; С) 1720.

  1. 

А) ; Б)  ; С) 66.

8. 

А) ; Б)  ; С) 78.

9. 

А)40; Б) ; С) .

10. 

А) 1600; Б) 2025; С) 2500.
е) Сабақты қорытындылап, үйге тапсырма беру.

Оқулықтағы №223,№228 есептер беріледі.

Алматы «Мектеп»2007. Әбілқасымова А, Бекбоев И, Абдиев А, Жұмағұлова З.

Б а ғ а л а у п а р а ғ ы:






Топтың аты

Оқушылардың аты-жөні

Білім тексеру

«Қазақстан» стадионы

«Конькимен сырғанау

жабық стадионы»




«Республикалық велотрек»


«Жабық футбол стадионы»


Тест


Қорытынды

1












































































2

















































































Достарыңызбен бөлісу:




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет