Т.О.Қапалбаева,
№6 Александр Пушкин атындағы орта мектебінің қазақ тілі және әдебиет пәні мұғалімі
Тақырыбы: Туған Жердің ыстығы-ай. Қали Сапарбаев
Мақсаты: Оқушыларды Қали Сапарбаевтың «Туған жердің ыстығы-ай» атты шығармасымен таныстыру.
Мәтіннің мазмғны мен идеясын меңгерту, әңгімені түсініп оқуға үйрету.
Дамытушылық: Оқушыларды сауатты, мәнерлі ,әсерлі оқуға баулу. Шығармашылықпен жұмыс істеуге ықпал ету.Ойлау шеберлігі мен сөйлеу мідениетңн дамыту
Тәрбиелік: Әңгіменің өзекті түйінді ойын ашуға жағдай жасау,Отанын суюге,байлығын қорғауға,елжандылыққа,жауапкершілікке тәрбиелеу.
Сабақтың типі:Оқушылардың жаңа білімді меңгеру сабағы.
Сабақтың әдісі:СТО технологиясының тәсілдері, түсіндіру, сұрақ-жауап, іздену,талдау.
Көрнекілігі:мақал-мәтелдер,венн диаграммасы эссе,слайд.
Күтілетін нәтиже: 1.Сыныпта айтылған ойларды талдай білу.
2.Пікірлерін бөлісе білу.
3.Өзіне қажетті мәліметті ала білу.
Сабақтың барысы: I.Ұйымдастыру.Қызығушылықты ояту.
Психологиялық дайындық.
Мен сабақта. Мектептемін.
Менің зейінім тұрақты,
Мен жақсы ойлап отырмын
II.Үй тапсырмасын тексеру.
Туған өлкем. 7-8 оқушы жатқа айтып береді,сұрақ жауап жұмысын жүргізу.Авторды топтастыру.
III. Мағананы ашу. Сөз жұмбақты шешу
1.ҚР-ның рәзміздерінің ресми тұсауы кесілген қай қалай (Алматы)
2.ҚР-ның рәміздерінің бірі (Ту)
3.Қайрат Жұмағалиевтың қандай өлеңін блесіздер? (Туған жер)
4.ҚР-ның мемлекеттік тілі (Қазақ)
5.Мақаладың Жалғасын тап «,,,,отбасынан басталады» (Отан)
6.ҚР-ның мемлекеттік гимнаің өлеңін жазған кім (Нәжімеденов)
7.Қазақстан 2017 жылы қандай көрме өткіземіз (EXPO)
8.Біздін туымызда не бейнеленген (Қыран)
а) Шешуінен кейын мына сұраққа жауап алу
4-топқа 1. Туған жерімізді қалай сезінеміз?
2.Табиғаты қандай?
3.Неге туған жерімізді сағынамыз?
4.Туған жерге деген көңіліміз қандай?
Ендіше балалар біздің бүгінгі өтетін тақырыбымыз Қали Сапарбаевтың Туған жердің ыстығы-ай.
а) Мәтінді өз беттерінше мәнерлеп түсініп оқып шығу. 3мин
ә) Әр топқа мәтін таратылып берілді .
б)Жалғастырып мазмұнын айту, талдау .
IV. Сергіту елім-ай,
Қазақстан елім-ай,
Туып өскен жерім-ай
Қарасаз менің-мекенім,
Туған жерім ыстық-ай !
1топ. Бұл әнгімеде не туралы баяндалған? –Нар түйе,ботасы жайында әңгімеленген.
2топ. Түйенің қандай түрлерін білесіңдер? -Нар түйе, қос өркешті.
3.топ. Нар түйенің аналығын, аталғын қалай атайды?-Аруна,мая,лек.
1топ.Түйеның жасына қарай қалай аталатынын айтып көрейык.
-2ай-ботақан,2ай-1жас-бота .1жас-тайлақ,2жас-құнаша,-жас-дөнен,4жас-бурышын,5жас-атан,
2топ. Түйе малының сүтін қалай айтады? Қымыран,шұбат.
2топ.Салмағы қанша кг болады -700-800кг
4тпо. Қандай аймақтарға бейымделген? –Шөлді,тұзды аймақтарға жақсы бейымделген.
V.Ой толғаныс.
1топ. Мақал-мәтел айту, мәнін ашу. Туған елдей ел болмас,
Туған жердей жер болмас.
Кісі елінде сұлтан болғанша
Өз еліңде ұлтан бол
2топ. Бес жолдық өлең. Зат есім. Не? Түйе
Сын есім қандай? Үлкен,қоныр.
Етістік не істейді? Жүреді,жайылады.
Сезімді білдіретін. Сағынады,ойлайды.
Синоним Түйе-жануар
3топ. Венн диаграммасы
4топ Эссе жазу
VI. Қортынды. Балалар автордың айтайын деген ойы
Туған жерге деген сағыныш
VII.Бағалау.
VIII. Үйге тапсырма беру.
Автордың өмір деректерін білу.
Мәтінді мінерлеп оқу.
Мақал-мәтел жинақтау.
Достарыңызбен бөлісу: |