Қарағанды қаласы
Қарағанды облыстық мамандандырылған «Дарын» мектеп-интернаты
Қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі Жашкеева Назиха Елубаевна
Қазақ әдебиетінен 10- сыныпқа арналған сабақ жоспары
Пәні
|
қазақ әдебиеті
|
Сабақ реті
|
1
|
Күні
|
14.10.14
|
Сынып
|
10
|
Сілтеме
|
Оқулық, хрестоматия
|
Сабақтың тақырыбы
|
Сүйінбай Аронұлы. Бөрілі менің байрағым
|
Сабақтың мақсаты
|
Сүйінбайдың ақындық мұраты пен өлеңнің идеялық түйіні бойынша ой қорытып айтады және өз ойларын мәтін арқылы дәлелдей алады.
|
Түйінді идея
|
Өзінше ой қорытып айта білуге дағдыланады.
|
Оқыту нәтижелері
|
1.Ақындық мұрат жайлы біледі.
2.Шығарманың идеялық түйінін зерделейді
3. Өлеңнің мағынасын ұғына отырып, өз ойларын дәлелмен негіздеп айтуды үйренеді
4.Ойларын жазбаша негіздейді.
|
Сабақтың әдіс-тәсілі
|
Топтағы бірлескен жұмыс, «Дана үкі», «Топтастыру»
|
Сабақтың ресурстары
|
АКТ (Бейнефильм, кинофильм, таныстырылым, ноутбук, ұялы телефон, ғаламтор),А4 қағаздары, оқулық, хрестоматия, кесте,сурет,сызба, маркер, стикер, тапсырма, бағалау және кері байланыс парағы
|
Модульді кіріктіру
|
СТО, оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау, диалогтік оқыту, АКТ.
|
|
|
Уақыты
|
Сабақтың кезеңдері
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Оқыту үшін бағалау және оқытуды бағалау
|
Қолданылатын ресурстар
|
3 мин.
|
Ұйымдас
тыру
|
1.Психологиялық ахуал туғызу
4 топқа бөлу(4 түрлі кәмпитпен,тілекпен бастау)
2.Презентация(көк тудың суреті)
Сабақтың тақырыбы мен мақсатын оқушылармен бірге айту
|
Презентация көріп, сабақ тақырыбы мен мақсатын айқындайды.
жалпы
|
|
АКТ
Таныстырылым
Топ аттары
|
5мин.
|
І. Білу.
ІІ. Түсіну.
|
Топтастыру.
Сүйінбай туралы не білесіздер?
|
Білетіндерін жазады, түсінгендерін айтады, жалпы мәлімет алады.
|
Топтық жұмыс
Бірі-бірі бағалау
|
А 4 қағазы, оқулық
|
4 мин.
|
ІІІ. Қолдану
|
Өлеңді мәнерлеп оқу. Шығармадағы негізгі ойды түсіну үшін ашық сұрақтар беремін.
1.Өлеңде кімнің бейнесі сомдалған?
2. Сүйінбайдың байрағы неге бөрілі?
3.Автор не айтқысы келген?
|
Өлеңнің мағынасына талдау жасап, идеялық түйінін табады.
|
Жеке
Өзін-өзі бағалайды
Вербальды бағалау
|
Хрестоматия
|
10 мин.
|
IV.Талдау
|
Дана үкі.
4 топқа тақырып бойынша 4 тапсырма:
1-топ(тарихшылар). «Менің туымның тарихы» Ғаламтордан деректерді пайдаланып, пікір айтыңыз
2-топ.(ақындар)Тақырыпқа сай өлең шығарыңыз;
3-топ.(суретшілер) тақырыпқа байланысты сурет салыңыз;
4-топ.(өнерпаздар) Ғаламтордан тудың маңызын музыкамен, киномен байланыстырып көрсетіңіз
|
Әр топ өздеріне берілген тапсырмаларды шығармашылықпен орындап, қорғайды. Басқа топтар тыңдап, өз ойларын айтып, ұсыныс жасап, бағалайды.
|
Топтық жұмыс
Бірін-бірі бағалау
Вербальды,вербальды емес
|
Тапсырма парағы
Ғаламтор,ұялы телефон, ноутбук
Плакат , маркер, стикер, смайлик
|
1 мин.
|
Сергіту
|
|
|
|
|
5 мин.
|
V.Жинақтау
|
Кесте сыры
Қандай тарихи кезең айтылады?
|
Шығарманың идеялық түйіні не?
|
Көк бөрі ұрпағының мінезі қандай?
|
|
|
|
|
Жұптасып,алған білімдерін жинақтап, кестені толтырады,өз ойларын дәлелдеп айтады.
|
Жұптық жұмыс Бірін-бірі бағалау
|
Тапсырма парағы
|
7 мин.
|
VI.Бағалау.
|
Видео(Көк тудың желбірегені...) Эссе жазу(30-40 сөз). Көк туым желбірегенде...
|
Эссе жазып,оқиды.
|
Жеке жұмыс.
Жұптық бағалау Өзін-өзі бағалау
|
Видео.Ән. Клип
|
3 мин.
|
|
|
Өзінің ұпайларын есептеп, қорытынды баға қояды.
|
Өзін-өзі бағалайды Критериалды бағалау
|
Бағалау парағы
|
3 мин.
|
Кері байланыс
|
Сұрақ-жауап
|
|
|
кері байланыс парағы
|
Достарыңызбен бөлісу: |